Cenk Eren"Hay Aksi"den Sonra Ne Yapacak?

Cenk Eren

Uzun yıllardır sahnede olan başarılı bir yorumcu. Son iki proje albümünde yorumculuğundaki başarısını albüm dünyasına da taşıdı. Şu sıralar biz onun "Hay Aksi" adlı şarkısını dinliyoruz ama o bir yandan sonbaharda yayınlanacak büyük bir efsanenin şarkılarının yer alacağı proje albümünün hazırlıklarını yapıyor. Bu proje albümü çok ses getirecek ve Cenk Eren'i farklı bir yere götürecek, proje albümler içinde büyük bir fırtına yaşatacak. Şu sıralar fırtına önce sessizlik yaşayan Cenk Eren'le son iki teklisini ve müzik piyasasını konuştuk.

Cenk Eren

"Hay Aksi" Bir Buçuk Yıldır Bekleyen Bir Şarkıydı
Ben aslında "Hay Aksi" adlı şarkıyı 1,5 yıl önce yaptım bitirdim, bayağı bir süre önce. Ama çıkartmadım. Önce bir çıkartmak istedim sonra durdum. Bu şarkıyı Bodrum'da havuzda yüzerken İsra Gülümser dinletti bana, orijinalini dinletti. Ondan sonra "çok güzelmiş hemen" dedim "buna söz yazsana bir nasıl bir şey olacak diye bakalım" dedim. Yazdı, yaptık şarkıyı bitirdik. Yine Sarp Özdemiroğlu aranjesini yaptı. Bahara mı çıkarsam acaba dedim. Ondan sonra araya "Göçtük Sevdadan" şarkım girdi, en son artık "yapımcım şarkıyı çıkarıyorum" dedi. Peki dedik klipimizi çekelim dedik. Kemal Başbuğ'da klipi çekti, şarkıyı çıkardık. 
Cenk Eren
Göçtük Sevdadan Beş Sene Sonra da Dinlenecek
"Göçtük Sevdadan" çok ağır bir şarkı, iddialı bir şarkı. Ben bazı şarkılar için o cümleyi kullanırım, büyük şarkı. Altından kalkabileceğimi düşündüm, korktum. Eric Satie'nin bir bestesi. Bir Fransız, Cezayir kökenli bir Fransız yazmış sözlerini. Ben bu şarkıyı duyduğumda "bu şarkıyı istiyorum" dedim. Ondan sonra düşündük, taşındık işte bunu kim sözler falan yazabilir diye. Benim aklıma önce Sezen Aksu geldi. Ondan sonra Sezen'le de uzun yıllar bir şey yapmadık Kiraz Mevsimi'nden beri. Hatta Emel'le konuştum. Dedim ki; "Emel" dedim "Sezen ne alemde bu aralar". Böyle böyle bir şarkı var sözlerini onun yazmasını istiyorum. Emel bana "bırak yahu Sezen'i dedi, "gel, Sibel Algan yazsın onu" dedi. Şimdi Sibel'de Sezen ekolünden gelen birisi. Sibel Algan çok güzel sözler yazdı hakikaten. Tabi Sezen'imizin de eli üstünde oldu hep. Benim müzik kariyerim için bu müzik yolculuğunda olabilecek en güzel şarkılardan biri oldu "Göçtük Sevdadan". Tabi ki insanların bunu hemen algılaması çok zor ama ben şuna eminim. Beş sene sonra da dinleyecekler bu şarkıyı. 
Cenk Eren
Şarkının İzinlerini Almak İçin Çok Uğraştım
Şarkı 100 yıl önce yapılan bir beste olduğu klasikleşmiş bir beste ve izne gerek yok. Ama o şarkıya ilk sözü kim yazdıysa işte bu Fransız adam onun ikinci sözü biz yazdıracağız ya. Bunun için o ilk sözü yazanın izni gerekiyormuş. Aradık ama bir türlü bu adama ulaşamadık. Mailler onlar bunlar asla bize geri dönmüyor. Sonra biz bizim hukukçularla konuştuk ne yapalım diye. Dedik ki bankaya bir para bloke edelim, teminat gibi, adam ortaya çıkarsa işte paranız bankada buyurun alın diyelim dedik. Şarkının klibini çektim çektim ertesi günde şarkı radyolara dağılacak. Beni Hakan Eren aradı ve  "biz bu şarkıyı Pınar Aylin'e aldık" dedi. Şarkının çıkacağı günden bir gün önce aldık bu bilgiyi. Tam o sırada aradığımız Fransa'daki o adamda çıktı ortaya. Adam "hayır ben prensip olarak verdim bu şarkıyı başka bir Türk şarkıcıya. Onun iznini bana getirin size de izin veririm" dedi. Pınar Aylin,  kızda haklı olarak altı ay önce almış şarkıyı. Neyse o sıra İzmir'de konserim vardı. Gittim Pınar'a artık yalvardım ettim falan dedim ki "Pınar ne olur ver dedim şarkıyı" Pınar'da sağ olsun tamam dedi. 
Cenk Eren
Çok Önemli Bir Proje Albümü Geliyor
Önümde birikmiş bir iki proje albümüm daha var. Şimdi Ekim sonunda çıkacak bir proje albümüm var. Aslında bunu ben dillendirmiştim Üç Kadın Bir Erkek Aysel Gürel, Fikret Şeneş ve Çiğdem Talu şarkıları diye fakat onu biraz ötelemek zorunda kaldım. Çünkü müthiş bir proje albümü daha gelecek.  İmzayı attık repertuar yüzde seksen belli oldu. Şimdi işte alt yapılar başlar. Herhalde ağustos sonu gibi ben okumalara girerim. Ekim sonu gibi de albümü çıkarmak istiyoruz. 
Cenk Eren
YouTube Kanalının Hakkını Vermek Lazım
Bir Youtube kanalım var ama şu anda oraya hiçbir şey yapamıyorum. Yani sadece benim sosyal medyacılarım konser görüntülerini falan koyuyorlar. Şimdi şöyle bir şey; Youtube kanalını açtığınız zaman ki ben açtım, aktif olması lazım. Ben bu kadar aktif hale getiremedim. Onun için gerçekten çok büyük bir mesai harcamanız lazım. Ona abone olan insanlara saygınızdan dolayı çalışmanız lazım. Ben şu anda bunu yapabileceğimi düşünmüyorum. Şarkı söylemek zorundayım orada. İnsanlara bir şeyler anlatmak zorundayım. Şu an hissettiğim içimden geleni söylüyorum sana. Şu an onu yapabileceğimi düşünmüyorum. Ama yapabilir miyim? Belki bir süre sonra yapmaya karar verirsem aktif hale gelecek kanalım.
Cenk Eren
Gençler Playback Konserler Yapmasın
Playback konserlerin sayısı epey arttı müzik dünyasında. Çünkü ucuza geliyor, orkestra masrafı yok. Ama bu doğru bir yaklaşım değil. Bu genç şarkıcılar için iyi bir şey değil. Ne kadar çok canlı orkestrayla şarkı söylerse bir şarkıcı o kadar gelişir.  Bu bir okuldur, yani bir şarkıcının canlı şarkı söylemesi okuldur orkestrayla. Onun için bu çocukların bunu yapmaması lazım. Şunu demesi lazım. Ya siz bana playback için 10 lira mı veriyorsunuz? Tamam kardeşim siz benim orkestramın biletlerini alın sonra da orkestranıza ben 10 liranın 5 lirasını size veriyorum demeliler ve öyle gitmeliler. Şimdi bu AVM konserleri de var. Orada da canlı söyleyebilirler bir sorun yok orkestralarıyla gittikleri sürece ama orada AVM'nin ortasında kurulmuş bir sahne var, yanımda bilmem ne markasının şeyi, öbür tarafta telefoncusu, beyaz eşyacısı onların arasında şarkı söyleyen birisi. Buna çok dikkat etmeleri lazım.  Evet anlıyorum AVM'ler bunun için müşteri çekiyorlar ama bir şarkıcı, kendini bilen bir şarkıcı çok gitmemeli bu tür konserlere.  Ben de yaptığım zamanda yapmamalıymışım. Dürüstçe söylüyorum. Çok az olmakla beraber belki bir iki tane. Yaptım bende. Çünkü ben orada şarkı söylerken tuhaf oldum. Burada bir beyaz eşyacı dükkânı var, burada telefoncu var, karşımda oyuncakçı var, arkamda ayakkabıcı var ve insanlar var. Bende playback şarkı söylüyorum. Kendi kendime "ben ne yapıyorum ya" dedim. 
Cenk Eren
Emekliliği Söyledim Beni Linç Ettiler
Emekli olduğumu söylediğim beni sosyal medyada linç ettiler.  İşte dalga mı geçiyorsun emeklilerle efendim o parayla nasıl geçinecekmişim de şuymuş buymuş. Babamın rahmetli şöyle bir lafı vardı. "Oğlum" derdi; "ne oldum deme ne olacağım de her zaman devletten bir maaşın olsun" derdi. O kafa yapısındaydı. Ben Ankara'da doğdum büyüdüm o zihniyetle yetiştim. Beni Bağkur'lu yaptırmıştı. Ben yıllarca onu ödedim. Ondan sonra da emekli oldum. Hakikatten de çok mutlu oldum, sevindim. Dedim ki ne güzel. Allah korusun insanın ne olacağı belli değil ki. Hiç belli değil. Size bir şey söyleyeyim mi? Dinleyicilerimiz hatırlar mı bilmiyorum. Behiye Aksoy adında bir efsane vardı. Türk sahnelerinin Maksim Gazinolarının solisti. İşte o pırlantalar içinde kürkler içinde yüzen kadın en son Şişli'de bakımevinde, huzurevinde vefat etti. Bağkur maaşı olduğu için orada yatabiliyordu. Onun için hep "Ne oldum deme, ne olacağım de" derim. Bunu da sosyal medyada paylaştım. Tabi ki bu parayla Türkiye'de geçinmek mümkün mü? Keşke emekliler bunun üç katını alabilseler. Ben bunu bu niyetle söyledim hani. Böyle bir şey mi oldu babamın hatırası adına. Aman Allah'ım bu sosyal medya çok enteresan. Beni öldürdüler, öldürdüler beni. Sen dalga mı geçiyorsun emeklilerle hadi bakalım o senin çerez parana yeter mi falan böyle hakaretlere maruz kaldım. 
12 Bin Lira Dolandırıldım 
Seçimlerden önce 31 Mart'taki seçimlerden önce akşam televizyon seyrediyorum. Zonguldak'ın Yenidoğanlar Köyünde bir muhtar aday olmayınca çocuklara yaptırdığı çocuk parkını yıkmış. Bir çocuk da nasıl ağlıyor izliyorum. Bana da yaşlı ve çocuk dediklerinde benim yumuşak karnımdır bende akan sular durur. Ben de bir tweet attım. Bu yeni muhtar acaba bana ulaşabilir mi dedim. Hakikaten ulaştılar bana ben de o parkı yaptırdım tekrar. Ben parkı yaptırdım, çocuklar orada gülüyorlar, eğleniyorlar bu beni çok mutlu etti.
Bu olaydan hemen sonra Kıbrıs'taydım bir telefon çaldı. "Cenk Bey merhaba. Ben Zonguldak Valiliği özel kalemden bilmem kim". "Buyurun" dedim. "Vali bey sizinle görüşmek istiyor" dedi. "Peki" dedim. Şimdi Zonguldak dedi ve konuşmaya şöyle başladı. Teldeki adam "Cenk Bey ben biraz geç kaldım teşekkür etmek için" dedi. "Park için çok teşekkür ederiz" dedi. Şimdi başka bir şey olsa bana dese ki Isparta Valisiyim filan dese,  derim ki; Sayın valim ben size beş dakika sonra makamınızdan döneyim. Ama zaten Zonguldak'ta parkı yaptırmışım. O an şüphelenmedim. "Buyurun" dedim. Akülü sandalye dedi, "120 taneye  ihtiyacımız vardı. Bunun 100 tanesini aldık, toparladık. Sizden de üç tanesi için bir söz alabilir miyim" dedi. Şimdi bu da çok mantıklı. Bana yirmi taneyi siz alın da demiyor. Hani üç tane de siz bağışta bulunur musunuz diyor. Çocuklar için deyince de tabi bende akan sular durdu. Hay hay dedim. Ve bir hesap numarası verildi. Bana hesap numarası verildi. Ben hemen benim ekibe dedim ki hemen dedim buraya bu kadar parayı gönderin.  Hesaba 12 bin lira gönderdik. Ersoy Dede sevgili gazeteci arkadaşım Zonguldaklıdır. Tesadüf Ersoy'a söyleyeyim haberi olsun dedim. "Ersoy böyle böyle bir durum var" dedim. "Cenk Bey bana müsaade edermisin 5 dakika" dedi. "Tamam" dedim. Sonra aradı "Aman Cenk 'çiğim bunlar dolandırıcılar "dedi. "Zonguldak Valisi'nin sana çok selamı var" dedi. "Böyle bir şey yok" dedi. Neyse hemen Zonguldak'taki Asayiş Şube devreye girdi. Hemen Ziraat Bankası'yla konuşuldu. Para bloke edildi. 
Cenk Eren
Yalancı Yarim'i Seslendirdim
Orkestramdan maestromuz Hidayet'in proje albümü çıkacak, bir enstrümantal albüm. O albümde ben Nükhet Duru ve Levent Yüksel birer şarkı söyledik. Albüm Haziran belki Temmuz sonu gibi çıkacak. Ben orada söylediğim şarkıya Eylül gibi klip çekeceğim. Şarkı "Yalancı Yarim'" sonrada bizim proje  albüm çıkacak.
Şarkı Yapmadan Önce Yaşasınlar
Bu aralar müzikte herkes eskiye sarılmaya başladı. Üreten arkadaşlar için bir şey söylemem. Ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar ama çok aynı şeyler tekrarlandı. Ritimler aynı, sözler aynı. Yani sadece bir ritim var, onun üzerine istediğiniz sözü koyabilirsiniz. Şimdi bunlar duygudan eksik şarkılar.  Biraz daha ince eleyip sık dokunsalar daha çok düşünseler, aşık olsalar keşke.  Ben Ahmet şarkı istedi hadi yapıp vereyim, Ayşe şarkı istedi hadi ona da şunu yapayım vereyim. Oradan biraz çıksalar da hakikaten bir şeyler yaşasalar aşk meşk yaşasınlar, o olsun bu olsun, o sıra dursun üretim yapmasın sonra acılarından şarkılar yapsınlar. 

14.07.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM