Soner Arıca: "Pop Müzik Ölmez, Bitmez"

Soner Arıca:

Müzik dünyasının başarılı, yakışıklı, çalışkan ve üretken yorumcusu Soner Arıca bu yaz farklı bir şey yaptı. Herkes Mersine giderken o tersine gitti ve bir slow şarkı yayınladı. Hemen hemen herkes 2019 yazını dans ritimli şarkılarla geçirirken o "Kaç Kere" adlı hafif duygusal hafif romantik bir şarkı yayınladı ve bunun karşılığını aldı. Soner Arıca ile "Kaç Kere"yi ve müziği konuştuk.

Soner Arıca:

Bu Yaz Herkes Dans Şarkısı Yaparken Ben Slow Şarkı Yaptım

Uzun süredir bir slow şarkı paylaşmamıştım zaten arka arkaya dans şarkıları yaptım. Bunda çok özel bir amaç vardı.  Romantik kanattaki durumumu biraz bozmak istedim, değiştirmek istedim. Çünkü sürekli öyle anılınca farklı bir şey yapamıyormuşsun, yeni bir şey yapamıyormuşsun gibi anılıyorsun. "Kaç Kere" bir yaz şarkısı olarak yayınlandı ve herkes dans şarkı beklerken ben biraz farklı olanı yaptım bu yaz ve slow bir aşk şarkısı ile çıktım.

Soner Arıca:

Artık Şarkıları Ayrıştıramıyoruz

"Kaç Kere" o kadar iyi oldu ki belki de hareketli bir şarkı yapsam bu kadar algılanmayabilirdi. Çok hareketli şarkılar vardı bu yaz birbirine benzeyen. İyi şarkı değillerdi demiyorum ama ritimler, sesler, sözler, şarkı sözleri birbirine çok benziyor, artık neredeyse ayrıştıramıyoruz. Eğer solistin sesi de çok kendine özel değilse hiç ayrıştıramıyoruz.

Soner Arıca:

Her Sanatçı Arada Albüm Yapmalı

Aslında bir albüm yapmaya çalışıyoruz ama yani artık albüm yapmak ne kadar doğru bilmiyorum. Ama bence bir şekilde rüştünü ispat etmiş bir sanatçının albüm yapması lazım beş yılda bir olsa, on yılda bir olsa olmalı. Sürekli hit-single kovalamak işte hit olur mu? bunu çıkarırsam çok dinlenir mi? kaygısı ister istemez şarkıyla sanatçı arasında ben yazan tarafta da olduğum için bir gerilim oluyor. O zaman samimiyeti de biraz zorluyoruz.

Soner Arıca:

Müzikal Anlama Bir Pişmanlığım Var

Müzikal anlamda bir pişmanlığım var. Müziğin öğrencilik tarafında daha çok zaman geçirebilirdim. O anlamda çok tembellik yapmışım. Çok sonradan kapatmaya çalıştım bazı açıklarımı. Başladığımda sürekli dersler alıyordum, ama bir süre tembel olmuşum. O anlamda kendime çok kızıyorum. Şöyle avutuyorum kendimi: 'ama bak şimdi bilinçli olarak daha farklı bakıyorsun mevzuya' diyorum. Şu anda sular seller gibi hani böyle ezbere bütün o teoriyi falan söyleyebilecekken yine ders alıyorum tekrar ediyorum. Enstrümanla ilişkim bu konuda çok zayıf bu konuda çok kızıyorum kendime.

Soner Arıca:

Müziğe Takıntım Var

Müziğe ve üretmeye takıntım var gibi. Bazen ben şey diyorum ki kendi kendime "ya takıntılı mıyım acaba gerçekten?" sonra  "Soner boş ver böyle mutlusun" diyorum. Şimdi bunu psikologa falan sorsam belki altından başka bir şey çıkar. Ben soğumak istemiyorum müzikle olan ilişkimden. Dışarıdan da nasıl göründüğümü merak ederim. Acaba takıntılı bir deli gibi mi görünüyorum. Sürekli setlerde bir yerlerdeyim diye düşünüyorum. Sonra kendime şöyle bir cevap veriyorum: "Hayır sen sevdiğin bir şeyle meşgulsün."

Pop Müzik Hiçbir Zaman Ölmez

Pop müzik hiçbir zaman ölmez. Öyle bir şey yok olamaz, ölemez. RAP yapan heyecanlı arkadaşlarımız da var. Görüyorum, iyiler de ancak bir şeyi çok ayırmamız gerekiyor. Bak onlara Youtuber diyoruz, ama bu tarafta müzisyen tayfa var. Oradan çok önemli oyuncular çıkıyor yine çıkacaktır.  

Soner Arıca:

Popun En Güzel Yılları Yetmişlerdi

Bana göre pop müziğin Türkiye'deki pop müziğin en güzel yılları 70'li yıllar bence. Şahane şarkılar, melodiler, düzenlemeler yıkılıyor o dönem. Belki de öyle devam edecekmiş ama işte 80'li yıllarda ülke siyasi olarak başka bir süreçten geçtiği için o güne de uygun olarak daha arabesk daha acılı şarkılar gelmiş. Arabesk, pop müziğe biraz bastırmış ama bütün bunlar olurken bile Sezen Aksu'nun "Sen Ağlama" diye bir albümü var ki tüm yıllara bedel. Mazhar Fuat Özkan'ın bir albümü var ki "Ele Güne Karşı" o da tüm yıllara bedel. Ajda Pekkan'ın "Süper star 83" tüm yıllara bedel.  O yıllarda ölmemiş pop müzikte şimdi mi ölecek?

30.09.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM