Onur Mete: 'Her Yer Zorlama Şarkılarla Doldu'

Onur Mete: 'Her Yer Zorlama Şarkılarla Doldu'

Müzik dünyasında doksanlarda merhaba diyen, "Adaletsiz Yar" ile zirveye çıkan ve özellikle sahnelerde ki performansı ile geniş bir dinleyici kitlesine ulaşan Onur Mete, uzun süren albüm sessizliğini "Bu Şarkı Senin İçin" adlı şarkı ile bozdu. Onur Mete ile doksanları ve bugünü konuştuk

"Bu Senin Şarkın" 2 Ay Boyunca Yarım Kaldı

Bodrum'da 3 ay boyunca haftanın her günü sahnemiz vardı. O yoğunlukta 3-4 ay gitardan uzak kaldım. Çok yağışlı bir günde açık hava konserimiz iptal olunca ben gitarla baş başa kaldım ve ilk orada yazdım bu şarkıyı. Sonra mola oldu ilham perileri uzaklaştı ve 2 ay boyunca şarkı yarım kaldı. Yaz sezonunun sonuna doğru, sevdiğim müzisyen bir dostumla dertleşmek için yan yana geldik. Uzun yıllardır bir erkekte böyle bir hüzün görmedim ve bu da beni çok etkiledi. O gittikten sonra onun etkisiyle yarım kalan şarkımı bitirdim. "Bu Senin Şarkın" 2018 yılında tamamlanmış oldu.  

Onur Mete: 'Her Yer Zorlama Şarkılarla Doldu'

"Müzik Sektöründe İşler Fabrikaya Döndü"

Ekip benim için çok önemli. İlk başta albüm hazırlamak için o insanlarla iyi bir ekip oluşturmam gerekiyor. Orada farklı bir pr yol haritası var. Bu karşılaşmalar çok geç oldu benim için. Bir emek veriyorsun ve yerini bulmuyor bu da üzücü oluyor. Ben duygularımla hareket eden biriyim ve doğal olarak yola çıkabilmem için o ateşin yanması lazım. O yüzden uzun aralar verdim. 2010'dan sonra zaten müzik sektöründe işler fabrikaya döndü. Bizim zamanımızda bir şarkı seneler sürerdi, şimdi şarkı yayınlanalı 3 ay oluyor hemen 'Yeni şarkı ne zaman geliyor?' durumu oluyor. Bu olayı çok sevmiyorum ama şimdiki ekibimle de konuşuyoruz bir daha öyle uzun ara verdirmeyecekler bana.  Sırf yapmış olmak için albüm ya da şarkı yapmadım sonuçta ben hiç.

Onur Mete: 'Her Yer Zorlama Şarkılarla Doldu'

"Üretim ve Sanat, Hesap Kitap işi Olmamalı"

Bizim zamanımızdaki gibi gerçek olmayan çok fazla şarkı yayınlandı ve yayınlanmaya da devam ediyor. Söylediğim gibi biraz ticarete, biraz fabrikaya döndü. Zorlama çıkan şarkılarla doldu her yer. Bu da ülkemizde müziğin kalitesini düşürdü ve müziğin kalbimize dokunmasını engelledi. Şarkının bir mesajı, bir hikayesi olmalı; seslendiren şarkıcının da nezaketi, saygısı ve sevgisi olmalı. Ama insanlar güne dönük yaşıyor. Hayatımıza çarpan travmalar belki biraz bizi tahammülsüz yaptı. Dünyada da artık sevgi azaldı. Fakat bir de bir gün çok eğlenceli bir anına denk gelir, içinizden o gelirse okey, ama içinden gelmeyipte 'Nasıl bir şarkı yapsam tutar acaba?' diye ilerleyince duygu gelmiyor işte. Üretim ve sanat hesap kitap işi olmamalı.

"Adaletsiz Yar" Şarkısı, Şehrazat'ın Bana Hediyesidir

 "Adaletsiz Yar" şarkısında bizim Şehrazat'la bir kesişmemiz var. Çok küçüktüm o zaman. Karşımda da duayen bir isim. Şehrazat benim sesimi, yorumumu çok beğendi sağ olsun ve yoktu ve "Adaletsiz Yar" gibi bir şarkıyı bana verdi. Bizim onunla aile dostluğumuz oldu, o üretirken çağırırdı beni, ben de gitarı alıp giderdim falan derken, mutfakta dostluğumuz pekişti. Sonra "Bir şarkı yaptım bunu senden duymak istiyorum" diyerek bana dinletti ve ömürlük bir hatıra, ömürlük bir hediye oldu benim için. Aynı zamanda çok büyük bir şans oldu. "Adaletsiz Yar" her zaman baş köşededir benim için.

Onur Mete: 'Her Yer Zorlama Şarkılarla Doldu'

"Bir Albümü Tüketmemiz Üç Yılımızı Alırdı"

Biz 90'larda o kadar güzel bir şey yaşıyormuşuz ve o kadar farkında değilmişiz ki… O zamanların kıymetini şimdi anlıyorum. Üç , dört  sokakta bir canlı müzik yapılırdı, 6 gün sahne olurdu. Şimdi söylemeye kalksak dalga geçerler. Heyecanla beklediğimiz albümler olurdu; Kayahan olsun, Sezen Aksu olsun, Nilüfer olsun, bu insanların bize hediye ettiği, her satırını okuduğumuz albüm kartonetlerini merakla beklerdik. O albümü de tüketmemiz bizim 3 yılımızı alırdı. Birinin albüm yapması çok ciddi haber değeriydi o dönem. Bütün ülke sallanırdı. Heyecanla, aşkla gidip çalardık ve üç buçuk saat sahnede kalırdık; şimdi bir buçuk saat kalıyorlar.

28.10.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM