Yılmaz Morgül: 'Pop Müzik Kültürel Yozlaşma Getirdi'

Yılmaz Morgül: 'Pop Müzik Kültürel Yozlaşma Getirdi'

Türk musikisi yorumlayan yorumcu nerdeyse yok denecek kadar az. Herke popüler müziğin etkisinde üretiyor. Ne türküler kaldı ne de alaturka müziği. Son bir yılda alaturka albüm üreten kimse olmadı. Yılmaz Morgül geçen ay çok zor bir işe imza attı. "Sensizlik Haram Bana" adlı bir single yayınladı. Şarkı geleneksel Türk musikisi motiflerini içeriyor. Günümüz popüler kültürüne esir düşen müzik endüstrisinde böyle bir şarkı üretmek ciddi bir cesaret isteyen iş. O zoru yaptı ve geçmişte dinlemeye alıştığımız formda bir eser seslendirdi. Yılmaz Morgül ile yeni şarkısını ve medya dünyasını konuştuk.

Yılmaz Morgül: 'Pop Müzik Kültürel Yozlaşma Getirdi'

Gerçek Bir Türk Müziği Eseri Yorumladım

"Sensizlik Haram Bana" adlı eseri bulduğumda "evet" dedim. Gerçek bir Türk Sanat Müziği eseri, hicaz makamında. Çok önemli bir eser buldum. Ercan Saatçi sözlerini yazdı. Ufuk Yıldırım efendim bestesini yaptı. Diyecekler ki dinleyenler bunlar da pop müzik sanatçısı ne alaka? Ama ben özlerini söyleyeceğim. Özleri bizim okulun insanları bunlar. İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarı hem çalgı hem şan eğitimi almış. Özleri Türk musikisi olduğu için zaten Türk musikisine de böyle eserler vererek hizmet amacını güttüler. Tıpkı daha önceki albümlerimde efendim Sezen Aksu'lar gibi çok büyü starların da bana bahşetmiş olduğu aynı anlayışla Ercan Saatçi'de, Ufuk Yıldırım'da benden hiçbir ücret karşılığı beklemeden bu eseri bana hediye ettiler.

Pop Müzik Kültürel Yozlaşma Getirdi

Kültürel bir yozlaşmayı da beraberinde getirdi pop müzik şarkılarının sözleri. Yani çok özür diliyorum dinleyicilerimizden işte 'yatalım', 'öpelim' 'hadi yatmak zamanı'. Hadi işte 'seni yakalarsam cuk, cuk' bilmem ne ahlaksızlıklar içeren, yani toplumun değer yargılarını, aile yapılarını bozan şarkı sözleriyle bunlara ön ayak oldular. Tabi diziler de yine ön ayak oldu. Mustafa Kemal'in gençliğe hitabetinde şöyle bir nokta vardı. Diyordu ki insanları, toplumu uyarıcı; içerde ve dışarda yani dahili ve harici bedhahlarınız olacaktır. Şimdi bu dahili harici bedhahlar medyayı ele geçirdiler. Televizyondaki filmler, sinema filmleri bu kültürel yozlaşmayı sağladılar.

Yılmaz Morgül: 'Pop Müzik Kültürel Yozlaşma Getirdi'

Nerede Bizim İnsanlığımız

Söylediğim gibi hani ne kadar çok kültürel yozlaşma sağlayabiliriz bu ülkede ne kadar çok anne baba sevgisini, aile sevgilerini yok edebiliriz işte bunları şarkılarla pop müzik adı altındaki şarkılarla ve şarkıcıyım zannettikleri modellerle de alkış tutarak yaptılar. Şimdi diyorlar ki nerede bizim insanlığımız? Her dakika isterseniz her saniye, her saat başı kanallarda 'Neşeli Günler' filmini yayınlasınlar. Hani Münir Özkul, Adile Naşit ve rahmetli Oya Aydoğan'ların başrolde olduğu aile hayatlarını hani en zorlu koşullarda bile küçük şeylerle mutlu olabilmeyi anlatan filmleri. Fakirliğin dürüstlük olduğunu, fakirliğin mutluluk olduğunu anlatsınlar. Ama şimdi tövbe tövbe deist bir deyişler çıktı insanlarda. Hani imam hatipte okuyanlar bile deist olduk diyorlar. Neymiş efendim; peygamberler yokmuş, kitaplar yokmuş, bilmem neler yokmuş

Asitli İçecek Reklamlarında Oynayanlar Sanatçı Değil!

Gerçek sanatçı yani sanatkar hangi toplumda yaşıyorsa yaşasın hangi ülkede yaşıyorsa yaşasın ülkesinin kültürel değer yargılarını bilmek zorundadır.  O ülkenin asgari ücretini bilmek zorundadır. Halkın hangi ekonomik coğrafyada yaşadığını bilmek zorundadır. Öyle evinin kapılarını açıp da ben işte altından 'mobilyalarım, benim beş yüz tane, bin tane ayakkabım var' diyorlar, garajlarını açıp spor otomobiller, klasik otomobiller bilmem ne rezidans hayatları göstermeye çalışıyorlar. Bunları yapmaya hakkınız yok, yapanlar gerçek sanatkar değil. Benim için asitli içecek ve fast food reklamlarında oynayan sanatçılar da sanatçı değildir. En son mesela pop müziğinin işte en zirvesindeki arkadaşımız da yine "ben nereye gidiyorum biliyor musunuz diye" halkla dalga geçen bir video yaptı ya, gittiği yer belli. % 100 asit içeriği olan yine bir markanın reklamında oynadı. Oh ne güzel ceplere para. Ya ben şuna da davet ediyorum insanları. Gerçek sanatkarım diyorsan ben gerçek sanatçıyım diyorsan önce toplumun hassasiyetlerini ön plana alacaksın. İçeriği % 100 asit olan bir içeceğin reklamında rol alarak senin binlerce, milyonlarca hayranın olduğunu iddia ettiğin dinleyicilerini zehirlemeye ne hakkınız var?

Yılmaz Morgül: 'Pop Müzik Kültürel Yozlaşma Getirdi'

Dobra Olduğum İçin Bana Sivri Diyorlar

Ben de Survivor'dan geldiğimde bana dünyanın parası, o zaman iki yıl önce 2 milyon teklif edildi, asitli içecek reklamında oynamam için. 'Asla' dedim. Şimdi ben bu parayı alacağım, istediğim evi alacağım, istediğim aracı alacağım. Ben bu evde nasıl mutlu olacağım ya, bu arabaya nasıl vicdanım rahat bineceğim? Çünkü bileceğim ki her saniye bu içeceği içerek zehirlenen midesini kaybeden, yok olan insanlar var.  Ben bu kulvarda olmamalıyım ve çok doğruları konuştuğum için çok dobra açıklamalar yaptığım için sivri diyorlar. Evet sivriyim, sivri olmaya da devam edeceğim. Çünkü Yılmaz Morgül geçenlerde katıldığım televizyon programında da söyledim. En dürüst starlardan birisiyim. Kim ne konuşacaksa benim karşıma çıksın. Sosyal medyada da öyle. Niye yorumlara daha açar açmaz sayfamı ben yorumlara kapadım. Instgram'ı ilk açtığımdan beri benim sayfam yorumlara kapalı. Ben kimselerin iyi yada kötü yorumlarını kendime enerji olarak alarak kendimi moralize edemem, demoralize de edemem.

Sosyal Medya Fenomenlerine Tepkiliyim

Bu sosyal medya fenomenlerinin üç beş bin yada üç beş milyon tık aldıktan sonra şarkıcı olmaları, sinemacı olmaları, her şey olmalarına tepkiliyim. Ben gerçek bir ses sanatkarıyım. Ayrıca ben şarkıcı değilim, yorumcuyum. Türkiye'nin ilk Instgram fenomeni Yılmaz Morgül'dür. Twitter ilk açıldığında Türkiye'de herkes araştırabilir, takip edebilir bu konularda ki haberleri, kara mizah yaptığı için beklenmeyen şeyleri söylediği için Twitter'da ilk fenomen Yılmaz Morgül oldu.

Müzik Bilgisi Olmayanlar Star Olmuş

Fenomenlik yetenek isteyen her dalda donanımı olan insanların yapabileceği bir şey. Yani şimdi kalkıp da datturu dutturu melodileri kalkıp işte son modern teknolojilerle donatılmış bir stüdyoya girip yani ben işte şarkıcıyım, şarkıcılıkta yapabiliyorum diyor. Abicim şarkın güzel olabilir, güzel bir şarkı yakalayabilirsin. Bu senin şarkıcı olduğun anlamına gelmiyor. Şimdi Türkiye'de çeşitli tarzlarda özellikle pop müziğinde hiçbir şekilde sesi, altyapısı, müzik bilgisi olmayan insanlar bu ülkede star olmuş. Güzel şarkılar şanslı oldukları için o şarkıları buldukları için şarkıcı diyorsunuz alkışlıyorsunuz bunları. Ama bunların gerçek şarkıcılıkla ve şarkılarla hiçbir ilgisi yok.

Yılmaz Morgül: 'Pop Müzik Kültürel Yozlaşma Getirdi'

Youtuber'lara Karşıyım

Eline videoyu alan, telefonu alan sokaklara çıkmış ben youtuberım. İşte bir şey röportaj yapmak istiyorum ka, ka,ka – ki, ki, ki yapalım ilgi çeksin ben şöhret olayım para kazanayım havasında. Böyle bir dünya yok arkadaşlar. Bu ülkenin fabrika işçisine ihtiyacı var, maden işçisine ihtiyacı var, memuruna, doktoruna efendim belediye işçisine, çöpçüsüne de ihtiyaç var efendim. Herkes ben şarkıcı olacağım, ben futbolcu olacağım, ben youtuber olacağım, ben fenomen olacağım böyle bir dünya yok.  Nasıl Fast Food yemeğe karşıysam ben bu insanlara da karşıyım. Ama adam gibi öğretilerle insanlara bir şeyler öğretmeye, sunmaya çalışanların karşısına da ceketimi ilikliyorum.

Dünyanın İlk Dünya Starı Leyla Gencer'dir

İnce Mehmet romanını yazan Orhan Kemal'in İngilizce'ye, Fransızca'ya dünya dillerine çevrilmiş, bunlar evet dünya starı var. İşte kimya profesörümüz, bunlar dünya starlarımız. Ama müzik dünyasında bir tane dünya starı oldu geçmişte, Türkiye'de Türkiye'nin ilk dünya starı gerçek bir opera divası Leyla Gencer'di.  Şu anda İtalya'da bile onun adına oyunlar sergileniyor, yarışmalar düzenleniyor. Dünyanın tanıdığı tek Türk müzik starı Leyla Gencer'dır gerisi yalan.

Şimdiki Aşklar SMS Paketi Gibi

İnsanlık nasıl insanlık değerlerini kaybetti, insanlığı aramaya başladık eski filmlerde eski şarkıları özüyorlar. "Sensizlik Haram Bana" sarkısı da insanlığa bir mesajdır. Özümüze geri dönün, gerçek sevgiye. Bir insan bir insana gerçekten aşık olmalı, gerçekten sevmeli. Onunla ömrünü yaşamalı. Şimdiki aşklar gibi SMS paketi bir aylık, altı aylık, üç aylık, günlük aşklar.

28.10.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM