Dubai'den Gelen Bir Türk: Burcu Sapmaz

Dubai'den Gelen Bir Türk: Burcu Sapmaz

Eğitimli, kaliteli duruşu olan bir iş kadını. Dizide oynadı, şan eğitimi aldı, reklam filminde oynadı… Derken Dubai'ye gitti ve uluslararası bir şirkette çalışmaya başladı. Müziğe olan aşkı onu orada da bırakmadı ve yine Dubai'de yaşayan Mert Ekren ile beraber "Şemsiye" adlı şarkıyı hazırladı. Burcu Sapmaz müzik hikayesini bakın nasıl özetledi.

Müzik Hayatımın Bir Parçası

Müzik benim hayatımın bir parçası. Benim kafamda her zaman melodiler döner. Söz yazmaya çok meyilliyim. Severek yaptığım bir şey müzikle ilgilenmek. Müzik benim hayatımın çok çok büyük bir parçası. Buna profesyonel anlamda 20'li yaşlarımın başlarında yazmaya başladım.

Uluslararası İlişkiler Mezunuyum

Bilgi Üniveristesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Daha sonra kurumsal hayata atıldım. Çok uluslu firmalarda çalıştım. Daha önce bir altı sene önce yine bir İngiliz menşeli bir yayın kuruluşunun ülke müdürü olarak Dubai'ye tayin edildim ve orada araştırma ve danışmanlık görevindeyim. Ülke ekonomisi üzerine rapor üretiyoruz. Halen o işime devam ediyorum Dubai'de ama bir yandan da müziğe yoğunlaşıyorum.

Dubai'den Gelen Bir Türk: Burcu Sapmaz

Muhteşem Yüzyıl'da Rol Aldım

Dubai'ye gitmeden önce Müjdat Gezen'de şan ve solfej dersleri almıştım. Daha sonra Mint Akademi'de de oyunculuk dersleriyle bunu pekiştirmiştim. Bazı projelerde yer aldım. Bir markanın reklam yüzü oldum. Sonra Muhteşem Yüzyıl'da iki-üç bölüm oynadım.

Müzik Aşkım Otuzumda Tutuştu

Müziğe olan farkındalığım bende 30 yaş itibariyle oturdu ve bunu anladığım anda da "Ayrılık Silsilesi" adlı teklim ile dinleyiciyle buluştum. Sözünü müziğini ben yazdım. Aranjesini Erhan Bayrak yaptı.

Türkiye'de Erhan Bayrak'ı Seçtim

Şarkının sözleri ağır aslında, burada tam ayrılık döneminde acı çeken bir kadının hikayesi anlatılıyor. Bana çok soruyorlar nereden esinlendin, neyi düşünerek yazdın? Birebir yaşamış olmam gerekmiyor hikayeleri bazen bir başkasının hikayesi de bana o ilhamı verebiliyor. Bu şarkıda da öyle oldu. Ve işte dediğim gibi bunun kararını verdiğim anda yine ülkenin önde gelen aranjörlerine bakıyordum ve Erhan Bayrak'ın bu şarkının hakkını gerçekten çok iyi vereceğini düşünerek onunla tanışma fırsatım oldu.

Dubai'den Gelen Bir Türk: Burcu Sapmaz

Birleşik Arap Emirliklerinde Türklere Büyük İlgi Var

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaşayanlar gayet Türk kültürüne, Türk müziğine, Türk dizilerine ilgililer. İnanılmaz bir ilgi var özellikle kadınlardan büyük ilgi var. O dizileri öğrenerek Türkçe öğreniyorlar ilginç bir şekilde. Dolayısıyla ben orada şarkıcı olduğumu Türkiye'de bu işi yaptığımı söylediğim zaman inanılmaz bir ilgi oluyor. Etrafımda dolanıyorlar, Türkçe konuşmaya çalışıyorlar, takip ediyolar. İnanılmaz bir ilgi var. Dizilerimiz bizi çok çok iyi tanıtıyor. Zaten büyük ihtimalle görüyorsunuzdur Türkiye şu anda Körfez Arabı dolu. Gerçi turizm açısından çok çok iyi. Evet böyle bir talep var. Bir Burak Özçivit bir Kıvanç Tatlıtuğ onların hepsi tanınıyor. Kadınlardan da Beren Saat çok çok bilinen isimler. Ama dediğim gibi dizi müziklerimize çok büyük ilgi var.

Dubai'de İki Türk "Şemsiye"yi Yaptık

"Şemşiye" adlı şarkının da sözü  ve müziği bana ait. Dubai'de Mert Ekren ile tanıştım. Biliyorsunuz kendisi çok çok başarılı bir müzik insanı. O da söz müzik yazabilen müzik aletleri kullanabilen çok çok yetenekli çok yönlü bir isim. Şansa Dubai'de birbirimizi bulduk ve "Şemsiye" hazırladık. İki Türk bir araya gelince böyle şeyler çıkıyor. Benim şarkıma çok güvendi. "Senin sözlerinle, senin bestenle ilerleyelim ben hiç müdahale etmek istemiyorum sadece aranje etmek istiyorum" dedi. "Ama mutlaka bu projenin bir parçası olmak istiyorum" dedi ve oradan devam ettik.

Dubai'den Gelen Bir Türk: Burcu Sapmaz

Klipte Yetmiş Kişilik Bir Ekiple Çalıştık

Klip için Onur Sarsıcı'yla çalıştım, yeni yönetmenlerimizden çok başarılı bir isim. Klibin çekimleri 16 saat sürdü. Yaklaşık 70 kişilik bir ekip çalıştık. Çok çok profesyonel bir iş çıkarma istedik. İmaj olarak da daha agresif bir imajla daha iddialı bir imajla geldim  "Ayrılık Silsilesi"ne göre. 4-5 sekanslı çok planlı güzel bir klip yakaladık diye düşünüyorum şarkının ruhuna uygun.

Şemsiye Bir Metafor

"Şemsiye" adı şarkımı yazarken şunu fark ettim. İlişkilerden, duygu geliştirmekten, birine karşı hislerimizi belli etmekten çok korkuyoruz. Yara almaktan korkuyoruz. Şemsiye'de de benim anlatmak istediğim şey o korunma iş güdüsü. Şemsiye bir metefor, bizim korunma iç güdümüzü anlatıyor hatalarımızdan. Ama ilişkilerde bu şart. Onu bile bile lades demek gerekiyor. Bazen yanlış bir ilişki içerisinde çırpınmak gerekiyor. Çünkü bunların hepsi bize bir ders oluyor. Şunu demek istiyorum; her zaman şemsiyeyi açmamak gerekir. Bazen sonuna kadar gitmek gerekir bile bile. Korunmamak gerekir bazen. Bazen güzel. Çok büyük ders oluyor. Acı çekmeden öğrenilmiyor bazı şeyler.

15.12.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM