Bülent Ortaçgil , Gece Yalanlarını Anlatıyor

Bülent Ortaçgil  , Gece Yalanlarını Anlatıyor

Türkiye’de ticari kaygılardan arınmış bir biçimde müzik üreten bir elin parmağı kadar az insan kaldı.Hem popüler kültürden uzak kalacaksınız , hem de bunu sattırmayı başaracaksınız.İşte bunu yıllardır yapan bir müzik adamı var.2003 yılında müzik marketlere sunduğu albümle onu bir kez daha ne kadar özlediğimizi , bu ses ve vokal kirliliğinde kaliteli müziğe ne kadar aç olduğumuzu anladık.


-Uzun bir ara, Bülent Ortaçgil için pekte uzun sayılmaz aslında neler söyleyeceksiniz ?

* Şarkılar ne zaman yazılıp,tamamlanıp bir albüm haline gelirse o zaman yayınlanıyor Benim hayatımda bir dönem var 12 yıl hiçbir şey yayınlanmamışım , kimi dönem var ki iki yıl arayla da albüm yapmışım. Ne zaman şarkılar biterse o şarkıların bir albüm olacağına inanırsam o zaman albümümü yayınlıyorum.

-Gece Yalanları nasıl bir albüm ? Nasıl Oluştu ? Nasıl tanımlıyorsunuz albümü.... ?

*Son iki yıldır yazdığım şarkıları içeriyor “gece yalanları” , Yeni üretimler hepsi bu kez bence Türk Popüler Müziğinin ana akımları içinde yer almayacak bir albüm bu , son günlerdeki popüler müzik dinleyicisinin zevklerinin dışında bir albüm oldu.İşte beni yıllardır takip eden insanların açısından belki de onları doyurucu müzikler olabilir.

İçinde sözel ve müzikal bakımdan arkadaşlarımın daha önceki albümlerime oranla daha fazla katkıları var. Çaldılar , aranjmanlarında yer aldılar.Aşağı yukarı 4-5 ayda kaydettik .

-Albümde bir Yalan konsepti var bunu açıklarmısınız ?

*Birazcık evet yani ben şarkıları yazarken biraz “yalan” şarkıları üzerine uğraşmak istedim . 5-6 tane şarkıyı bu yönde yazdım. Bu albümde 3 tanesi yer aldı , diğerleri de belki ileride yer alacak.Beni bu albümü yapmaya iten ana güdülerden bir tanesi olduğu için ve adı da güzel tınladığı için öyle oldu.

-Ne itti sizi yalan konsepti üzerine bu kadar yoğun üretim yapmaya ? Etrafındaki insanların aşırı yalancı olması mı ? Sistemin tüketimin etkisi var mı ?

*Bir tanesi dışında genellikle hepsi hafif meşref şarkılar . Bir tanesi kadınlarla olan ilişkilerimizde söylenen yalanlarla ilgili.Bir tanesi ciddi olan işte kendi kendimize söylediğimiz yalanlarla ilgili . Bir tanesi de eski sevgiliye rastlandığında söylenen yalanlarla ilgili .

-3 sene önce çok özel bir albüm hazırlandınız “Şarkılar bir oyundur” Türkiye de ilk defa böyle bir çalışma yapıldı . Bu albüm tüm zamanlarda satılacak bir albüm nasıl oldu ?

*Yani bu saygı albümleri yurtdışında çok yapılmıştı ama bizde yapılmamıştı. Burada önemli olan şey ilklerden bir tanesi olması ve müzik piyasasının böyle bir şey yapmaya gönüllü olması , bir diğer özelliği de Bülent Ortaçgil şarkılarının daha geniş kitlelere insan gruplarına ulaşmasında kolaylık sağlaması oldu. Herkes kendi sitiline uygun olan şarkıları yorumladı , yani şarkıcıyı sevenler dolayısıyla o şarkıyı da dinlemiş oldular. Ama böyle bir övgü almama rağmen eleştiriler de yapıldı . Bunun nedeni bana fazla bağlı olan insanların bu şarkıları çok daha değişik insanlar tarafından kendi tarzlarında yorumlanmasından pek fazla hoşlanmamış olmalarıydı. Üstesinden kolay gelinebilecek bir eleştiriydi , çünkü o parçaları ben zaten yorumlamıştım .

-Nasıl bir gelişim görüyorsunuz bir üretici olarak nasıl bir psikoloji içerisinde nasıl bakıyorsunuz ? Üç ayrı onlu yıl kuşağını ?

*Şimdi işin doğrusunu söylersem hani insanın babası büyükleri yaşlıları falan “hey gidi günler hey” derler ya ben pek öyle demek istemiyorum. Ama anladığım kadarıyla 70-80-90 yıllarında Türkiye de müzik büyük bir gelişme gösterdi Ama o teknolojiye paralel olarak bu müzik yapan insanların çeşitliliği müziklerin çeşitliliği ve şarkı yazan yorumlayan insanların , gençlerin bu olaya katılması o kadar sağlıklı yürümedi aslında .Bence teknolojinin yürümesiyle paralel yürümedi bu işler.. O anlamda biraz sıkıcı 70’li yıllarda ki “dünyayı değiştireceğiz müzik de belli bir öncülük rolü oynayacak” gibi bir düşünce giderek “müzik tamamen eğlencemi dir” acaba ya dönüştü.

* - 70 li yıllarda çok fazla olmayan kavramlar var günümüzde , Video klip, marketing, promosyon , reklam nasıl bakıyorsunuz bunlara..... ?

*Ürün kaliteli olmadığı zaman istediğiniz kadar reklam yapın, benim için birinci derecede önemli olan güzel bir şey yaptığıma inanmam. Öyle olduğu zaman reklamlar , abartılı reklam faaliyetleri belki bir dönem sizin satışınızı arttırabiliyor ondan sonra doğal seyrine geliyor. Eğer malınız iyi ise yaptığınız şeye güveniniz tamsa ve bunun kalıcı olacağına inanıyorsanız o zaman belki daha uzun dönemde aynı trajı reklamsız yakalıyorsunuz.Benim yöntemim bu , tabii bu yöntemi bulurken çeşitli olanaksızlıklarında rolü oldu. Bir albüme ayrılacak bütçe belli olur o bütçe içinde abartı reklam faaliyetleri falan yer almıyor O nedenle işin doğal seyri ile uğraşıyoruz açıkçası memnunumda.
Klipe karşı bir adam değilim Daha önce bir klipim vardı, bir tane daha düşünebilirim. Klipin bu denli ticarileştirilmesi ve müziğin kliple eşdeğer tutulması müziklerin seyrediliyor olmasına karşıyım. Mutlaka olmalı diye bir düşüncem yok....

-İroni Bülent Ortaçgil müziğinde var olan bir olay yıllar boyunca peki hayatında da öylemidir ? Bülent Ortaçgil İroniyi çok kullanır mı özel hayatında....?

*Kendi özel hayatımda yapmadığım hiçbir şey şarkılarımda yer almadığına göre böyle bir bakış espri anlayışım var , tabii ki bu hayatımın bir parçası..

FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM