Şarkılar Şiddete, Paraya, Kumara ve Lüks Tüketime Özendiriyor

Şarkılar Şiddete, Paraya, Kumara ve Lüks Tüketime Özendiriyor

Müzik dünyası onu Popstar yarışmasında "Popstar Barış" adıyla tanıdı. Yaklaşık on yeldi geçti. O dönemden o yarışmadan ve benzeri yarışmalardan akılda kimse kalmadı. Barış ise Popstar Barış'tan Barış Kömürcüoğlu'na geçiş yaptı ve çok sevdiği müzik sektörüne hizmet etmeye devam etti. Son yıllarda ardı ardına teklilerini yayınladı. Barış'la Korona salgını günlerini ve 2020 yılında yayınlanan "Hayır Hayır" adlı şarkısını konuştuk. 

Karantina Sürecini Faydaya Çevirdim

İki aydır evdeyim hiç çıkmadım. Market alışverişlerini bile apartman görevlisi hallediyor, ben hiç çıkmadım iki aya yakındır evdeyim. Ben bu süreci daha ziyade hep ertelediğim şeylerle değerlendirdim diyebilirim. Yani kendi adıma bir bakıma faydaya çevirdim. Çünkü sosyal medyayı efektif kullanma konusunda eksiklerim vardı ve müzik adına bazı araştırmalar ve yeni repertuvar yeni tarzlar üzerine bir takım denemeler yapmak istiyordum. Evi bu anlamda hem bir stüdyo hem de bir kütüphane gibi kullandım iki aydır. Bu arada zaten hani tam o karantina dönemine girmeden önce çektiğim bir klip vardı. En azından herkesin evde geçirmek zorunda olduğu zamanını böyle kullanıp belki daha fazla insana ulaştırabilirim diye düşünüp bu dönemde çıkarttım.

Sosyal Medyanın Tanınırlığıma ve Bilinirliğime Katkısı Oluyor

Her gün canlı yayın yapıyorum. Bir kısmını Instagram'dan yapıyorum bir kısmını da Bigo diye bir uygulama var, Bigo üzerinden yapıyorum. Daha fazla insana ulaşabilmek için iki farklı platform kullanıyorum. Ve çok da dönüşlerini alıyorum açıkçası. Sosyal medyanın tanınırlığıma ve bilinirliğime de katkısı oluyor. Her anlamda ben kendi adıma elimden geldiğince verimli geçirdiğimi düşünüyorum bu süreci.

Hayır Hayır İsimli Şarkım, Yaşadığım Şeyleri Anlatıyor

Yeni şarkım "Hayır Hayır", benim arşivimde iki yıldır duran bir şarkıydı, tamamlanmış bir haldeydi ve sadece klibi yoktu. Ben bu şarkıya niyetlendim. Bu karantina günleri için uygun olabilecek bir şarkı diye hissettim ve son Almanya konserim için oraya gittiğimde bunu da bir fırsata çevirip orada değerli bir yönetmen arkadaşımla hemen böyle hızlı bir şekilde hücum kayıt gibi bir şey diyebileceğim bir klip çektik Almanya'da. Türkiye'ye geldiğimde bunun kurgusunu vs. tamamlayıp bu şarkıyı kliplendirerek piyasaya sürdüm. Çok da içime sinen bir şarkı benim çok sevdiğim bir şarkımdı. Dönüşleri de şu ana kadar hiçbir şarkımda olmadığı kadar pozitif oldu diyebilirim. "Hayır Hayır" bir ayrılık şarkısı. Ben burada terk edilen bir roldeyim. Aslında rol de demeyelim zaten bu benim hayatımda yaşadığım şeylerden esinlendiğim bir şarkıydı.

YouTube'da Parlayanların Çoğunu Tanımıyorum

Youtube'da parlayanların çoğu bizim yeni nesil diyebileceğimiz sanatçılar. Birçoğunu ben tanımıyorum. Tesadüfen mesela denk geldiğimde veya birisi bak şöyle bir şarkı var dinle dediğinde bir bakıyorum 50 milyon, 100 milyon izlenmiş işlerle karşılaşıyorum ve ismini ilk defa duymuşum, oysaki biraz geçmişine baktığımda adamın iki üç sene önceki klibi de 50-100 milyonu bulmuş. Yani o an daha parlamamış ben hiç duymamışım neredeyse. Bu şunu gösteriyor. Artık yeni neslin bizden farklı bir mantıkla ve akımla müziğini dinlediğimiz kendi starlarını yarattığını oluşturduğunu gösteriyor bana. Yani biz halen radyo ve televizyon nesliyiz. Bir şarkıyı radyoda veya televizyonda keşfediyoruz ya da orada parlayan orada bizim önümüze sunulan şeyleri takip ediyoruz. Oysaki gençlik tamamen bağımsız. İnternet ortamında duymak istediği müziğin peşinden gidiyor, araştırıyor ve işte belli isimlerde kümeleniyor ki o isimler parlayabiliyor.

Türkiye'de Romantizm Can Çekişiyor

Bence dünyada zaten romantizm öldü, Türkiye'de de can çekişiyor. Türkiye'de halen bir potansiyel var, çünkü biz duygusal bir milletiz. Bizim davranışlarımıza duygularımız çok yön veriyor halen çok yön veriyor. Ama dünyaya baktığımızda dünya müziğinde romantizm kaldı mı? Ben hiç öyle düşünmüyorum. Ama güdülerimize, dürtülerimize, zaaflarımıza, nefsimize hitap eden şeyler ön plana çıkartılıyor dünya müziğine baktığımızda. Sürekli ya belden aşağıya işliyor şarkılar ya şiddete, paraya, kumara ya da lüks tüketime özendiriyor, romantizmden eser yok. Hem romantizmi hem de çağdaş müziği üzerinde taşıyabilen, ikisini de kendine yakıştırabilen Türkiye'de bence çok nadir insan var. Buna örnek olarak Tarkan'ı söyleyebilirim. Tarkan nasıl ki gündem yaratan hızlı şarkılar, hit yaratan gündem şarkılarını sesinin güzelliğiyle ve o romantizmiyle yaptı.

 

13.06.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM