Yalın, Korona Karantinasında 'Ya Sabır' Dedirtti

Yalın, Korona Karantinasında 'Ya Sabır' Dedirtti

Müzik dünyasında ruhunu ve tarzını ilk günden beri kaybetmeyen ender yorumcu ve müzisyenlerden. "ZALİM" ile hayatımıza girdiği günden bugüne kadar yaklaşık on beş yıl geçti. Son yıllarda ardı ardına ürettiği teklilerle hep "müziğin zirvesinde bende varım" dedi. Yalın korona pandemisi döneminde herkes gibi evinde kaldı. Bu süreci müzik üreterek geçirdiğini söylerken insanların müzik dinlemeye eskisinden daha fazla ihtiyaç duyduğuna vurgu yapıyor. Koronalı günleri onun "Ya Sabır" adlı şarkısı ile geçirdik. Yalın'la pandemi günlerini ve müziğe yönelik eleştirilerini konuştuk.

Yalın, Korona Karantinasında 'Ya Sabır' Dedirtti

"İnsanların Müzik Dinlemeye İhtiyacı Var"

Ben "Ya Sabır"ı geçtiğimiz yaz yazmıştım ve yılbaşına kadar aranjmanını bitirmiştik. İki şarkı daha vardı aslında, üç şarkılık bir albüm olacaktı. Ama bu dönem hayatımız bambaşka olunca tabi değişikliğe gittik projede. Esasında bir bekleme kararı aldım, bir süre durayım bakayım ne olacak ,ne olacağız hep beraber dedim, ondan sonra baktım ki insanların müzik dinlemeye ihtiyacı var. Instagram'a da yazdım 'şarkıların en asil görevlerinden bir tanesi de insanları, dinleyicisini başka mekanlara, başka zamanlara, huzurlu olduğu yerlere, o büyülü insanlara, mutlu olduğu insanlara ışınlamaktır'. Aslında ışınlanmak kavramı uzun zamandır var. Dolayısıyla "Ya Sabır"ı "İhtiyacı olan, dinleyip mutlu olacak olan varsa mutlu olsun size iyi gelir" diye düşündüm.

Yalın, Korona Karantinasında 'Ya Sabır' Dedirtti

"Bu Kadar da Kötü Haber Paylaşılmaz!"

Evde oturdukça insan zaten karantina ortamında üretken olmaya çalışıyor yani bir şeyler üretmezsen kafayı yersin. Dolayısıyla evde sabah kalkıyorum elimde gitar, akşam yatıyorum elimde gitar, devamlı şarkı yazmaya, bir şeyler üretmeye gayret ediyorum. O da bana iyi geliyor. Dolayısıyla bu süreci böyle daha üretken geçirenlerden oldum. Benim aslında bir günüm bir günümü tutmuyor. Bazen böyle çok keyifli çok mutlu uyanıyorum. Bazen daha mutsuz, daha depresif uyanıyorum. İşte ona göre değişiyor yani. Tabi daha neşeli şarkıların, aklıma daha neşeli şeylerin geldiği günler oluyor. Mesela bu yıl nerdeyse her gün kötü haberler alıyoruz. Sürekli sosyal medyada bu haberleri görüyoruz. Cep telefonlarımıza, Whatsapp gruplarına falan kötü haberler düşüyor. Yani bir taraftan da içimiz de şişti yani tamam evet böyle bir salgın tehlikesinin hepimiz farkındayız, çok dikkat edilmesi gerekiyor, bunun zaten farkında olmalıyız ama yani bu kadar da kötü haber paylaşılmaz. Ben arkadaşlarıma da hep söylüyorum 'şu paylaşımlarınızı kendinize saklayın, moralimizi bozmayın' diyorum. Biraz iyi şeyler, iyi şeyler de oluyor yani birtakım doktorlar bir takım hayatları kurtarıyor. Hastalar yoğun bakımdan çıkıyor. Bunları da konuşmak bunları da paylaşmak lazım. Güzel haberleri de sosyal medyadan paylaşın diyorum.

Yalın, Korona Karantinasında 'Ya Sabır' Dedirtti

"Babam Dahil Herkes Canlı Yayın Yapar Hale Geldi"

Daha önce Instagram'da hiç canlı yayın yapmamıştım. Aklımda da vardı yani bir gün bir konserden, işte bir provadan bir canlı yayın açayım da yapayım bu işi diye bir şey de vardı aklımda. Bu salgın döneminde bir gün 'evde gitar çalıp şarkı söyleyebiliyorum, açayım hem ben mutlu olayım, hem izleyenler, dinleyenler mutlu olsun' dedim. Yola çıktım çok enteresan rakamlara gitti iş. Bayağı milyonlarca insana gitti Instagram'dan yaptığım o canlı yayınlar. Bu dönem babam dahil herkes canlı yayın yapar hale geldi. Mesajlar atıyorlar bana, fotoğraflar yolluyorlar, hastanelerden nöbette hemşireler fotoğrafları yolluyor , 'seni dinliyoruz moral buluyoruz' diye yazıyorlar. Yani insanı çok mutlu ediyor, çok motive ediyor o yüzden de durmak istemiyorum. Çok da abartmadan böyle güzel bir denge yakalayıp arada yani çok böyle doldukça birbirimize ihtiyacımız oldukça bu yayınları yapmak istiyorum.

Yalın, Korona Karantinasında 'Ya Sabır' Dedirtti

"Bize Gerçek Müzik Yapın Kardeşim"

Geçtiğimiz bu pandemi sürecinde dinleyici gerçekten daha organik, daha ruhu olan, daha gerçek müziği özlemiş. Uzun zamandır 90'lardaki Türkçe Pop'a olan ilgi, akustik şarkılara, coverlara olan ilgi bana bu sinyalleri veriyor. Yani dinleyici diyor ki "Bize gerçek müzik yapın kardeşim". Elektronik müzik tamam dinliyoruz çok güzel örnekleri var, kabul ediyorum ama bize gerçek müzik yapın yani gerçekten kalbinizi koyarak yapın, daha doğal müzik yapın diyor dinleyici.

15.06.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM