Ferhat Göçer 'Ağır Yaralı'

Ferhat Göçer 'Ağır Yaralı'

Müzik dünyasının cerrah yorumcusu. Pandemi döneminde de durmadı. Çalıştı çabaladı ve her zaman ki gibi üretti. "Ağır Yaralı" adlı şarkısının klibini özel izinle pandemi döneminde yaşanan sokağa çıkma yasağında müthiş bir klip çekti. İstanbul'u onun klibinde ilk kez böyle gördük. Ferhat Göçer ile teklisi "Ağır Yaralı" ve MSG başkan yardımcısı olarak karantina sürecinde kötü günler geçiren müzik sektörüne yönelik düşüncelerini konuştuk.

Ağır Yaralı'nın Sözlerini İlk Okuduğumda Tüylerim Diken Diken Oldu

"Ağır Yaralı" pandemi sürecinin izlerini taşıyan bir şarkı. Zeynep Talu'nun sözleri, müziği bana ait olan bir şarkı. Bu süreçte bana yolladığı melodilerden bir tanesiydi. Aşağı yukarı 15-20 gün sonra yani melodiyi kendisine yolladıktan 15-20 gün sonra beni bir gece aradı: "Ferhat bir sözler yazdım sana bir bak" dedi. Hemen aldım, baktım, çok etkilendim. Tüylerim diken diken oldu. Özellikle belki de "Benim Hikayem'de mutlu sonlar yasak" diye bir cümle var. Bir de "İçimdeki savaşta çoktandır ağır yaralı" diye bir cümle var, bunlar beni derinden etkiledi. Stüdyoya girdim hemen demo kayıtlarını okudum. Aslında başka bir çıkış şarkısı düşünüyordum bu süreçte. Planlarımız tamamen değişti. "Ağır Yaralı"nın huzurunuza geliş hikayesi böyle. 

Ferhat Göçer 'Ağır Yaralı'

Bir Daha Çekilemeyecek Bir Klip Çektik

Sokağa çıkma yasağı olan bir gün İstanbul bomboşken şarkının klibini çektik. Açılış sahnesi Galata Köprüsü'nün üstünde. Tamamen bomboş, ıssız. Beyoğlu Caddesi'ni, Taksim Meydanı'nı, Rumeli Hisarı'nı böyle bir daha belki göremeyebileceğimiz sahneler çıktı ortaya. İstanbul'da bambaşka bir klip hazırladık. Ümit ediyorum herkes çok sevecek ve beğenecek. Tem otobanında, Kefken Pembe Kayalar'a kadar çekim yatık. Yani İstanbul'dan başladı, Kefken Pembe Kayalar'a kadar yürüyerek, molalar vererek, dinlenerek, çadırlar kurarak geçti klip. İnanılmaz bir tecrübeydi bizim için. 

Ferhat Göçer 'Ağır Yaralı'

Müzik Sektörü Komaya Girdi

Pandemi sürecinde gerçekten en çok etkilenen sektörlerden bir tanesi, müzik sektörü oldu. En çok etkilenen diyebilirim. Tamamen çünkü durdu. Yani kalp atışları durdu, öyle söyleyeyim. Tam bir koma dönemi yaşandı. Hala da devam edecek bu. Benim tahminime göre 2021'e kadar yoğun bakımdan çıkma ihtimali de yok müzik dünyasının. Ufak tefek denemeler yapılıyor. Yapımları da alkışlıyorum yani saygıyla eğiliyorum ama bu konuların tamamen moral ve bir çaba olduğunun ötesine geçme ihtimali biraz zayıf görünüyor. Biraz pesimist olabilirim bu konuda ama gerçekçi konuşmak gerekiyor. Müzik adına olan bu çabaları da olumlu ve alkışlayarak karşılıyorum. Çözüme odaklı bir şey olmasına imkan ve ihtimal yok. Bilimin de imkanları belirli ölçülerde. 

Ferhat Göçer 'Ağır Yaralı'

350-400 Bin Lira Civarında Bir Para Toplayabildik

Bir festival hazırladık, biraz bir para toparlayabildik. Onları da şimdi ihtiyaç sahibi olan rodiler, ışıkçılar, sahne emekçileri ve bütün müzisyenlere verdik. Aşağı yukarı 350-400 bin lira civarında bir para toplayabildik. Onları da dağıtacağız bu arada, onların işlemleri de başladı. Bu süreç içerisinde MSG olarak aşağı yukarı 600-700 bin liraya yakın bir para bir maddi yardım yapabilme şansımız oldu Bu ne kadar merhem olabilir müzik camiasına, sadece birkaç gün nefes aldırabilir. Önemli olan burada sektörü tekrar canlandırabilecek projeler üretebilmek ve normalleşme sürecini en az zararla atlatabilmek. Bu en çok arzu ettiğimiz şey.

Sabahattin Ali Projem Kursağımda Kaldı

Sabahattin Ali projem benim kursağımda kaldı. Tam Türkiye turnesi ve Amerika planlarımız yapıldı. Aşağı yukarı 35-40 konserlik belki daha fazla olacaktı. Turnenin tam başlangıcında pandemi krizi çıktı. Dolayısıyla benim içim de heves hala. Heyecanla bu oyununu yani Sabahattin Ali'nin hayatını anlattığımız "Aldırma Gönül Müzikali" tiyatro sahnelerinde tekrar canlandırmak istiyorum. Çok önemli benim için, çünkü müzik dünyamızın en önemli, en değerlilerinden, kalemine güvendiğim gerçekten hem vizyonuyla, zekasıyla çok kıymetli biri Sabahattin Ali. Bizim için çok değerli. 

02.08.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM