Halk Tam Puan Verdi Jüri Sıfır

Halk Tam Puan Verdi Jüri Sıfır

1975 yılında düzenlenen ve Türkiye'nin ilk kez katıldığı Eurovision Şarkı Yarışmasının Türkiye Finallerinde yarışan ve "Yarınlar Bizim" adlı şarkısı ile en yüksek halk oyunu toplayan Ali Rıza Binboğa yıllar sonra Eurovision Şarkı Yarışmasında halkın oylarına rağmen jürinin ona sıfır vermesi hakkındaki düşüncelerini anlattı.

Halk Tam Puan Verdi Jüri Sıfır

Şarkı 12 Mart Muhtırası İçin Yazdık

Ali Rıza Binboğa " İTÜ'de okurken 12 Mart muhtırasını yaşamıştık. O büyük baskılar altındayken sınavlarımıza giremedik. Önemli olan anten sınavına girememek beni çok üzmüştü. Üniversitedeki piyanonun başına oturup "Yarınlar Bizim" şarkısını bestelemiştim. 12 Mart muhtırasının üzerimize yaptığı baskılara dairdi. 1975'te PTT'de mühendislik yaparken bir arkadaşım aradı ve Eurovision'dan bahsetti. Arkadaşım 'Bir yarışma varmış, bizim o şarkıyı gönder finale kalırsa o günleri yad ederiz' dedi. Bir günde şarkıyı kaydettik 400 eser arasında biz de seçildik" dedi.

Halk Tam Puan Verdi Jüri Sıfır

Herkes Kendi Sanatçısını Destekledi

Şarkısının Eurovision Türkiye Finallerine kalmasının ardından finalle ilgili olarak anılarını anlatan Ali Rıza Binboğa " …. Şarkı , Cici Kızlar ve Semiha Yankı'nın da katıldığı yarışmada halk oylamasıyla birinci seçiliyor ama jüri tarafından kabul edilmiyor. Halk bu şarkıyı yeri göğü inleterek seçti. Çünkü çok sevdiler. Benim hareketlerimi de…. Ama jüri bana sıfır verdi. Jüri üyeleri plak şirketlerinin yöneticileri ve sahipleriydi. Herkes kendi sanatçısını destekledi. Bir tek bilinmeyen bendim. Hem üzüldüm hem de sevindim tabii ki. Halkın isteği bu kadar kolay göz ardı edilmemeliydi. Bu durum beni üzdü. Cici Kızlar ve Semiha Yankı arasında kura çekildi ve Semiha Yankı yarışmaya gitti. Semiha 17 yaşında bir kızcağızdı, niye kızayım ki ona…" diyerek 1975 Eurovision Türkiye Ulusal finallerinde başından geçenleri anlattı.

06.06.2022
FACEBOOK
İNSTAGRAM