ZİYNET SALİ - ZORBA Geceleri Devam Ediyor

ZİYNET SALİ -   ZORBA Geceleri Devam Ediyor

Türkiye’de Yunan müziğini icra eden onlarca insan oldu, çoğu dostluk bahanesi ile para kazandı köşeyi döndü,hiç birinin konservatuar geçmişi yoktu, kimisi tavernada komilik yaparken kimisi ise taverna işletirken Grek müzik yorumcusu oldu .O ise diğerlerinden farklı olarak müzisyen kimliği ile ayrılmayı başardı.

Bize kendini tanıtır mısın ?

Kıbrıs doğumluyum, İ.T.Ü Devlet konservatuarından derece ile mezun olduktan sonra ilk albümümü yaptım Bu albümden Despina Vandi’nin “Apapa” adlı şarkısı Türkçe sözlerle yorumladım.Bu şarkıdan aldığımız olumlu geri dönüşlerden sonra Yunan müziği ile ilgili repertuar çalışmasına başladım. Dört yıldır Yunan müziğini sahnede icra ediyorum


ZİYNET SALİ -   ZORBA Geceleri Devam Ediyor


Albümü anlatır mısın bize ?

Albümüm “Amman Kuzum” da Yunan müziğinin en önemli yorumcu ve müzisyenlerinin eserlerine yer verdik. Çıkış şarkım orijinalini Anna Vissi’nin yorumladığı “Yürek Yaralı Büyüyor” adlı şarkımdan sonra bir rebetiko klasiği olan “Amman Kuzum”a klip ve remix çalışması yaptık. Bu remix bu yaz bütün clublarda çaldı.Albümümde Nilüfer’in klasiklerinden “Ta Uzak Yollardan” adlı şarkıyı da yarı Yunanca yarı Türkçe sözlerle yorumladım. İsmail Soyberk – Hüsnü Şenlendirici – Febto Taşel – Mehmet Akatay – Erdem Sökmen gibi tarzlarının en iyileri ile çalıştım, buzukileri Yunanistan’dan gelen Vangelis çaldı.Albüm Türk ile Yunan müziğinin oluşturduğu farklı bir sentez oluşturdu ve en önemlisi albümde yer alan tüm şarkıların izinlerini alarak teliflerini de ödeyerek bu albümü oluşturduk.Kısa bir süre önce albümüme “Çukolata” adlı single’ımı da ekledim ve albümün yeniden piyasaya sundum.


ZİYNET SALİ -   ZORBA Geceleri Devam Ediyor


Sahne çalışmaları nasıl gidiyor ?

Şu an Zorba tavernada sahne alıyorum, Zorba bu anlamda Yunan müziğinin icra merkezi ve ben 200 ‘ü aşan şarkılık repertuarımla dinleyici isteklerinin yanı sıra kendi özel repertuarımı da oluşturuyorum.Repertuarımı sürekli yeniliyorum, rebetikodan modern yunanca’ya kadar değişik bir repertuarım var ve Yunan müziğinde Türkiye’nin bir numarası olduğumu iddia ediyorum.

ZİYNET SALİ -   ZORBA Geceleri Devam EdiyorYunanistan’dan aldığın feedbacklar nasıl oldu ?

Sahnede yorumladığım Yunanca şarkıları duyanlar çok büyük bir ilgiyle yaklaşıyorlar.Şu sıralar Türkiye’de “Esena Mono” adlı şarkısı ile meşhur olan Keti Garbi ve Ancela Dimitriou benimle Yunanistan’da ortak sahne paylaşmak istedi.Ama şu an için Yunanistan’da sahne almanın erken olduğunu düşündüğüm için bu teklifleri kabul etmedim ve bu sezonda Zorba’da sahneme devam ettim. Benle sahne paylaşmak isteyen bir diğer müzisyende Vasilis Saleas oldu, önümüzdeki yaz yurt dışında sahne almayı planlıyorum, ama ondan önce üçüncü albümümün hazırlıklarını tamamlamak istiyorum.Yunanistan’ın dışında Romanya ve İsrail’den de sahne teklifleri aldım, bu alanda yurt dışına açılmak isteyen popçulardan daha fazla talebim var diyebilirim.

FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM