HASAN CİHAT ÖRTER - Uluslar arası bir müzisyen

HASAN CİHAT ÖRTER -  Uluslar arası bir müzisyen

Türkiye’de herkesin konuştuğu bir dönemdeyiz, herkes konuşuyor ama kimse iş yapmıyor. Bunun aksini de yaşayarak ülke sanatına katkıda bulunanlarsa bir elin parmağı kadar az… İşte öyle bir müzisyen aşkın hiç anlatılmayan halini dile getirdiği albümü ile bize merhaba diyen Hasan Cihat Örter ile müzik üzerine konuştuk.Şu aralara neler yapıyorsunuz ?

Geçtiğimiz hafta yeni çıkan “Senden Yanayım” isimli albüm çalışmamı tekrar tekrar dinlemekle geçiyor günlerim. Kendimle yaptığım müzikler arasında özel bir ilişkim var. Yaşadıklarımın ruhsal derinliği an ve an o kayıtların içinden beni yeniden düşünmeye itiyor. Bu yüzden yaptıklarımı gözden geçirirken onların keyfini almayı deniyorum...

Hasan Cihat uluslararası boyutu olan bir sanatçı, bize biraz uluslararası çalışmalarınızdan bahseder misiniz ?

Elbette, biliyorsunuz ki gerçek sanatçıların sadece bulunduğu ülkeye değil evrensel dünyaya sorumluluğu vardır. Ben bu yarışı sadece ülkem için değil evrensel müzik mirası için de taşıyorum. Yükümüz iki kat daha fazla olduğundan yoğun çalışmak ve üretmek zorundayız. Daha önce yaptığım “Anadolu Ezgileri”yle EMI’den altın plak ödülü verildi. Yine “Reformation” çalışması da Amerika’da billboardlarda aylarca liste başında kalmıştır. Basın bu konuda önemli yazılar yayınladı. Yakın zamanda “Gitar’ın Sessiz Çığlığı” çalışmasıyla ilk defa ülkemizde bir rock gitar soundunun batıyla buluşması ve bu topraklarda bu çalışmayı yapmam çok önemliydi. Gelecek yıllarda gençlerimiz bunun değerini daha iyi anlayacaktır. Özetle söylemek istediğim Dünyanın Müzikal birikimiyle yarışabiliyor ve kendi müziğinizi onlara dinletebiliyorsanız esas olan budur. Derdim kendimizi dinletebilmek.

Hasan Cihat Örter’in müzisyenliği ne zaman başladı , müziğini nasıl tanımlıyor ?

Klasik cevap vermek istemem ama her insan gibi benim de bir yolculuğum var. Çıktığım bu serüvende bazı duraklarım olmuştur. Ne duyduğumu ne gördüğümü yeryüzü ağacı içinde toplaya toplaya geldim. Belki içimdeki Tanrının sesini dinleyerek adımlar attım ve büyük savaşlardan geçtim. Kendimde aradığım aşk ateşini yakan o küçük çocuğu tanımaya çalışıyorum. Müzik aynı zamanda yüreğinle konuşma sanatıdır onunla ilişkinizde samimi olacaksınız ve ona ihanet etmeyeceksiniz. Bir enstrümana ne verirseniz ondan onu alırsınız. Söylediğim bir lafım var : “Enstrümanlar benim oyuncaklarımdır gerisi yalan”


HASAN CİHAT ÖRTER -  Uluslar arası bir müzisyen


“Aşk hiç böyle anlatılmamıştı ”yı bize anlatır mısınız , bu albümde neler var, önceki Hasan Cihat Örter albümlerinden farkı nedir ?

Tabi ki yeni bir soluk ve şu günlerde müziğimizin içine düştüğü problemlere cevap veren gerçek bir sanat eseri diyebilirim. Akın OK’un yazdığı muhteşem sözler ve damlattığı tanıklık beni çok etkiledi. Kendisiyle uzun yıllara dayanan dostluğumuz var. Daha önceki çalışmada yine bu büyük üretimi yaşadık. Türkiye’ye yeni bir sound katarken dünya müziğine de katkılar var. Eğer yurtdışında yabancı bir insan bu çalışmayı tesadüfen alsa hayal kırıklığına uğramaz. Özellikle her şarkının yelpazesinde,yorumculuğunda, kompozisyonlarını tek tek işledim önümdeki eserleri ve 25 enstrüman çaldım. Hatta üst üste yaptığım kayıtlar korkunç bir beğenmeme yüzünden çok uzadı. Aslında kırk yıldır ne biriktirdimse “Senden Yanayım”da onlar çıktı. İnanıyorum ki gelecek 50 yıl içinde klasikler arasında yer alacaktır. İnsan bir şeye yüreğini koyarsa mutluluğun tadına doymayı bilmez. Hem çalıp hem söyleyip ve saatler süren kompozisyonlar kolay kolay gerçekleşmiyor.

Türkiye’de müzik yapmak neye benziyor ? Sizce Türkiye’de müzisyen olmanın zorlukları nelerdir ?

Işığı görüp karanlığa koşmak... Bu kadar zengin müzik kültürü olan ülkemizde kendimize yabancı olmamız önümüzdeki engeldir. Sanatçıların değer kaybına uğratıldığı şu sürecte müzisyenler en çok haksızlığa uğrayanlardır. Müzisyen yaşama sevgi ezgileri katan bir yaratıcıdır. Çünkü emeğini yeteneğini enstrümanı üzerinde göstermeye çalışır. Kimi zaman iyi melodiler yaratır kimi zaman da o yakılan türküleri, şarkıları icra etmeye çalışır. Bir eseri en iyi şekilde çalmak ve ona yorumculuk yapmak tek derdidir. Tarihe baktığımızda öne çıkan sanatçıların çoğu parmakla gösterilecek kişilerdir. Aynı zamanda eserler yazmışlardır. Onlarsız bir hayat neye benzerdi ? Tabii ki sanatçıya değeri müzik kültürüne sahip çıkacak bir toplum verir. Eğitim eksikliğimizin olması müzisyenin yalnız kalmasındaki trajedidir.


HASAN CİHAT ÖRTER -  Uluslar arası bir müzisyenMedyanın müziğe bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz ?

İlginç günler yaşadığımızı söylemek doğru olur. Müzik dinlenir değil seyredilir hale getirildi. Klip anlaşmaları, ödenen dolarlar derken, müzik dünyası korkunç bir açmaza doğru götürülüyor. Diğer ülkeler müzik sektörüne fırsat verirken kendi sektörünü yok etmeye çalışan başka bir ülke var mı bilmiyorum...

Sizce Türkiye’de albümler neden satmıyor ? Bunun önüne nasıl geçilebilir ?

Yukarıdaki cevap ve genel söylediklerim dışında Müziği bilen prodüktörler yapımcılar ve genel bir paylaşım yapılanması olmadıkça bu tıkanma aşılamaz. Simdi, ben Artvizyon’la Don Kişot’luk yaparak ülkeme bir çıkış yaratmaya çalışıyorum. Ama yapımcım ve prodüktörümle el ele ve göz göze her şeyi paylaşarak yapıyoruz. Ortak çalışma ortak düşünen insanlar olursa iyi sonuç yaratır...

Tarkan’ın şu an uluslar arası platformda adı en çok geçen sanatçı olduğuna inanıyor musunuz ? Sizce bir Türk sanatçısının uluslar arası arenada başarılı olması için neler gerekiyor ?

Tarkan bir boşluğun ürünü. İyi pazarlanırken kendi kültürünü ortaya koydu. Açıkcası “dayısı” güçlü olduğu için bir şans yakaladı. Ama uluslar ası arenadaki başarısı için abartılı laflar yerine yeteneğine inanıyorum desem daha iyi olur.Bizim ses getirmemiz için önce sektörümüzü adam gibi bir yere taşımamız lazım. O zaman Tarkan ve diğerleri başka noktalara akabilecek. Genç bir Ülkeyiz. Aşkı ve Yaşamı paylaşabileceğimiz çok şey var önümüzde. Yeter ki organize olup iyi bir marketing yaratalım.

Manken ve benzeri medyatiklerin albüm yapması hakkındaki düşünceniz nedir ? Bu tarz albümlerin Türk müziğine katkısı var mı ?

Herkes hayatta her şeyi deneyebilir. Bu o insanın hakkıdır. Yaşayıp görecektir ama gerçek anlamıyla Sertap Erener, Işın Karaca, Funda Arar gibi yorumcular benim için esastır. Mankenin ölçüleri uygunsa belki katkıları olmuştur. Vatan Millet Sağ olsun.


HASAN CİHAT ÖRTER -  Uluslar arası bir müzisyenTürkiye’in en iyi gitar virtüözlerinden birisiniz. Bu çalışmada neden şarkı söylemeyi seçtiniz ?

Sanırım bu yeni bir aşkı aramak gibi bir şey...Belki de sebebi Akın OK’un şiirlerine yükselmem..Ayrıca bu çalışmayla şunu da fark ettim; gitarımı daha çok sevmeye başlamışım.

Neden “Senden Yanayım” dediniz ?

Bir aşk “Senden Yanayım” demeden başlamaz. Bir kadını düşünürken severken, ondan yana olmalısınız. İçinizdeki duygular O’ndan yanadır ve O hayalin peşine takılır gidersiniz.

FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM