HANDE YENER - Yeşillere Büründü

HANDE YENER -  Yeşillere Büründü

Türk pop müziğinin son yıllarda yükselen yıldızı, ilk üç albümünde üçte üç yapan bir yorumcu. Millet hit sıkıntısı çekerken onda hit bolluğu var. Hande Yener bize dördüncü albümünü anlatıyor.


“Apayrı” albümünde yeni bir imaj ve yeşil bir Hande Yener görüyoruz yeşil fikri nasıl doğdu ?

Albümün kapağı video kliple aynı yapıldı. Klip çekimini ormanda yaptık ,çok pozitif ve güçlü bir renk yeşil, doğanın rengi , son günlerde doğaya olan düşkünlüğümde eklenince bütün bunların yansıması yeşilde oluştu.

Bu albüm diğer Hande Yener albümlerinden daha erken çıktı , albüm araları kısalıyor mu ?

Bu albüm diğer albümümden bir buçuk sene sonra çıktı, albüm bitmişti bende bitmiş bir işi bekletmek istemedim , o enerjiyi o sıcaklığı hemen vermek istedim.Ben her zaman albümüm çıkarır çıkartmaz bir sonrakinin çalışmalarına başlıyorum, önceki albümümün klip çekebileceğim şarkılar kalmıştı, ama bu albümü çıkaracağım için o albümü mecburen noktaladım. O şarkıların hepsi değerli ileride onları tekrar düzenleyip belki bir best albümde kliplendirebilirim.


HANDE YENER -  Yeşillere Büründü


Hande Yener akla gelince hep meydan okuyan kadın geliyor. Bu albümde sanki öyle değilsin

Bu albümümde anlatım tarzım biraz daha yumuşak, önceki albümlerimdeki sertlik gitmiş olabilir.Ben şarkılarımda sadece kafa tutmuyorum, başka bir şeyler de anlatıyorum.Benim şarkılarımda algılanan duygu o şarkının nasıl dinlendiğine bağlı, negatif duygularla dinlersen negatif , pozitif duygularla dinlersen pozitif enerji alırsın. Bence bu dinleyenlerin o anki psikolojilerine bağlı, ama ben şunu söylemek isterim ben her zaman pozitif niyetle yaptım şarkılarımı.

“Apayrı” da farklı tarzlarda şarkılar yer alıyor, R&B – Pop – Rock gibi , bu renklilik nasıl yakalandı ?

Bu albümde şarkıların karakterleri neyi gerektiriyorsa ona göre düzenlemeler yaptık, “aranjörlerime lütfen klasik şeyler düşünmeyin” dedim.Ama onlar zaten bunu dememi gerektirecek insanlar değil, zaten dememe bile gerek kalmadan farklı işler yapabilecek kapasitedeler. Onlara “ en sınıra kadar bunu deneyin, ben yeni bir şeye hazırım , açığım” dedim.


“Apayrı”nın düzenlemeleri olsun , önceki albümün düzenlemeleri olsun hep bir Avrupai havan var. Bu tarzı nasıl oluşturdun ?

Ben çocukluğumdan beri müzik dinliyorum, daha fazla yabancı müzik dinlediğim dönemlerde oldu.Maalesef Türkçe şarkılarda yabancı müziklerdeki soundu yakalamak zordu, çok sırıtıyordu.İki farklı şeyi birleştirmek gibi bir şeydi, Altta başka üstte başka şey varmış gibiydi, iki ayrı frekans gibiydi. Hep bu şekilde pop yapılmaya çalışıldı Türkiye’de .Ben doğru aranjörü buluncaya kadar epey bir uğraş verdim,çok sıkıntı çektim. Mümkün olduğu kadar düzenlemelerle bütünleşmeye çalıştım ve bu tarzı böyle oluşturdum. Ama “Apayrı” albümünde iş daha kolay oldu, daha profesyonelce çalıştık, albümün tamamı benim ses tekniğime uyumlu bir biçimde hazırladık.

HANDE YENER -  Yeşillere Büründü

Albüm fiyatını düşürdünüz, bundan dolayı aldığınız tepkiler nasıldı ?

Albümümün fiyatının düşmesinden herkes memnun oldu.Unkapanı’da diğer firmalarda memnun oldu çünkü bu durağanlığın sebebi bu ise bunun böyle çözülebileceğine inanıyoruz. Bence etkili de oldu, çünkü Mp3 , Korsan çok etkilemişti buna bir de cd fiyatlarının yüksek olması da eklenince insanlar albüm almıyordu. Ama en azından evlerinde bulundurmak istedikleri , arşivlerine koymak istedikleri albümleri gidip satın alıyorlar. Benim albümlerim de zaten hep böyle albümler.

Müzik kariyerin hep bu tarz da mı devam edecek ?

Müzik kariyerim boyunca hep pop söyleyeceğim kesin. Ama alt yapılar , fikirler mutlaka değişecek daha uç noktalara gideceğim.Asla geriye dönüş olmayacak.İnsanlar zaten her zaman ya video klipten ya radyolardan yaptığım şeyin ne olduğunu görecek ve bir şekilde yaptığım yeniliklerden haberdar olacaklar.

HANDE YENER -  Yeşillere Büründü

Hande Yener’in genel ruh hali nasıldır ?

Yaşım ilerledikçe ya da kariyerimde istediklerimi yaptıkça biraz daha sakinleştiğimi görüyorum, öyle hissediyorum.İnsan yapmak istediklerini hırsla yaparken biraz da zamanın nasıl geçtiğinin farkına varamıyor.Şimdi daha fazla yaşadıklarımı değerlendirmenin taraftarıyım. Albümüm mükemmel oldu , konserlere de başladık.Yaz için büyük bir turne ve mayıs ayında üniversite konserleri de başlayacak.

FACEBOOK
TWİTTER
İNSTAGRAM