Coşkun Demir: 'Şimdiki Müzik Öylesine Yapılıyor'

Coşkun Demir: 'Şimdiki Müzik Öylesine Yapılıyor'

Türk pop müziğinin kadife sesli yorumcusu Coşkun Demir, Müzik Habercisi'nde Michael Kuyucu'ya açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalardan satır başlıkları:

"Şimdiki Müzik Öylesine Yapılıyor"

Teknoloji çok gelişti. Şarkı yapmak çok kolay. Bir fast food türü yapılıyor ama o zamanlar hepsi elektronik sound değildi, hepsi canlı yapılan kayıtlardı. Tabii daha ruhluydu. Yaylılar, canlı davul vs hepsi canlı. Dolayısıyla benim için o zamanlar çok daha anlamlı ve biraz daha zordu. Şimdi müthiş gelişti. O zamanlar Trt'den başka yayın organı yoktu ve Trt çok ince eleyip sık dokurdu ve Selçuk, Süheyl Denizli gibi müzik insanları bile kolay kolay geçemezdi. Solist yeterliliği, müzikalite, bestenin sözü, müzik proje hataları gibi çok ince eleyip sık dokurlardı. Şimdi bakıyorum dinliyorum ne eleme var ne bir eleştirmen var. Yani öylesine yapılıyor. Parayı bastıran da çaldırıyor müzik kanallarında.

Coşkun Demir: 'Şimdiki Müzik Öylesine Yapılıyor'

"70'li Yıllarda Kötü Şarkıcı ve Kötü Şarkı Yoktu"

Bizim zamanımızda Türk pop müziği dinlence müziğiydi, şimdi eğlence müziği oldu. Çok kaliteli şarkıcılar vardı bizim zamanımızda ve çok da kaliteli besteler çıktı. Kötü şarkıcı ve kötü şarkı çok az vardı. 70'li yıllarda mümkün değil hiç yok. Ama şimdi bir fast food. Bu fast food gerek şarkıcılarda gerek şarkılarda kendini gösteriyor. Şarkıcılara bakıyorsunuz 6-7 ay varlar çoğu kaybolup gidiyor enteresan yani ve bunu yönlendiren maalesef böyle birkaç tane albüm firması. Tamamen bunlar yönlendiriyor.

Coşkun Demir: 'Şimdiki Müzik Öylesine Yapılıyor'

"Sanatta Laçkalaşma Var"

Gençleri alıyorlar, belirli bir süre maalesef çalışıyorlar ve bir zaman sonra o genç siliniyor kendi haline bırakılıyor. Çok acımasız bir düzen oldu. Şu anda bir laçkalaşma var maalesef. Her şeyde olduğu gibi sanatta da laçkalaşma var. İnşallah düzelecek ama biraz bu işle uğraşanlara düşüyor bu iş. Çok daha ciddi bakmaları lazım müziğe. Bir de ebeveynlere düşüyor; şarkı söyleyen çocuklarını hemen kollarından tutup birtakım şirketlere emanet etmemeleri lazım. Çok çok yanlış düşünülüyor. Biraz bilinç noksanlığı var ebeveynlerde de gençlerde de. İnşallah zamanla bu eğri, tekrar yukarıya doğru çıkar.

19.08.2022
FACEBOOK
İNSTAGRAM