Nihan Akın 2022 Yazını 'Yürü Be' ile Bitirdi

Nihan Akın 2022 Yazını 'Yürü Be' ile Bitirdi

İki yıl aranın ardından sözü ve müziği sana ait "Yürü Be" şarkın yayımlandı. Pandemi süreci de sende üretime yönelik ivme kazandırdı mı?

Tam tersi pandemide elimi ayağımı sanki her şeyden çektim. bir nevi nadasa çekilme haliydi. Tek bir nota yada söz çıkmadı. fakat daha sonrasında sanırım birikmiş ki bir günde iki şarkı yapar oldum.

Biraz "Yürü Be"den bahsedelim mi? Sözleri ve soundu açısından nasıl bir şarkı.

"Yürü be" Sanki duy beni şarkımın devamı gibi oldu. Yarım kalmış bir hikâyeyi postayı koyarak tamamlamışım gibi :) aranjesi Serkan ölçere ait. Ben bu sonunda flamenko pop diyorum

Nihan Akın 2022 Yazını 'Yürü Be' ile Bitirdi

Müzik dünyasından uzun yıllardır ayakta kalan, hala üreten biri olarak, bunun sendeki formülü nedir

Müzik eğitimini ve diplomasını aldığım mesleğim. kopmayı hiç düşünmedim çünkü müzik doğuştan bana verilmiş bir uzvum gibiydi. Sanki yaşamımın anlamı gibi. Sahnede nefes aldığım her an şükür sebebim.

Şarkı yazarken en çok nelerden besleniyorsun. Neler senin yazma ve besteleme sürecini tetikliyor.

O hiç belli olmuyor. Bazen bir melodiden bazen bir ritimden bazen de bir slogandan esinlenebiliyorsun. Ben yaşanmışlıklardan çok etkileniyorum. En çok beğenilen ve yüreğe dokunanlar da kendi hayat hikayenden beslendiklerini oluyor bence. Gerçeklik dinleyiciye geçiyor

Nihan Akın 2022 Yazını 'Yürü Be' ile Bitirdi

Bitiremediğin ve bir türlü noktayı koyamadığın şarkıların var mı? Bir şarkının senden çıktığı anı nasıl anlıyorsun?

Çok var. Telefonumun ses kayıt bölümünde yüzlerce track var. Bir aranjör arkadaşım bir gün nihan farkında mısın telefonunda bir servet yatıyor dedi. Yarım olanları zaman zaman dönüp tamamlıyorum .bütün şarkılarım çocuğum gibi ama tek farkı tabi her şarkı tek seferde doğmuyor.

İleride yarım kalan ya da yayınlamadığın, başkalarına verdiğin şarkıları farklı bir konseptte senden dinleyebilir miyiz

Nihan Akın 2022 Yazını 'Yürü Be' ile Bitirdi

Çok yakında ilk kez bir şarkımı başka bir yorumcudan duyacaksınız. Çok güzel bir şarkı ve baya ses getirmesini bekliyorum çünkü oda 6-7 yıldır yeni bir şey yapmadı. Ismi sürpriz olsun. Daha sonra ben de söylerim belki belli olmaz.

Rap müziğin bu kadar ana akım olması ve pop müziğin geriye düşmesi hakkında ne düşünüyorsun?

Rap müziğin cok üzerine gidildi ve pop ile cok kıyaslandı. Benim de dinlediğim ve sahnede bile söylediğim rap - trap şarkılar var. Ama bence ayrı iki müzik türünün kıyaslanması bile yanlış. Iki türünde alıcısı var. pop 50'li yıllardan beri olan çok eski bir tür ve ben tamamen kaybolacağını ve gözden düşeceğini sanmıyorum. Tam tersi 90 lar pop günümüzde tekrar patladı altın çağını yaşıyor. Pop müzik durup durup yeniden patlayan uyuyan bir yanardağ gibi bence. 90' lara nur yağdı adeta

Nihan Akın 2022 Yazını 'Yürü Be' ile Bitirdi

Yeni müzik akımlarına karşı açık mısın? Farklı türlerde sesini duyabilecek miyiz?

Ben halihazırda farklı türlerde şarkılar söylüyorum. 6-7 farklı dilde repertuarım var. Türk sanat müziği eğitimi aldım. Arabeskten popa hatta rock a , türküden sanat müziğine geniş bir yelpaze sergiliyorum sahnede de. . . Fransızca yada İspanyolca bir şarkıdan Arapçaya geçip bunu da arabesk Türkçe şarkılara bağladığımda ...bazen kendime şaşırıyorum bu Nihan'larına hepsi ben miyim diye.

Nihan Akın 2022 Yazını 'Yürü Be' ile Bitirdi

Klibinde ödüllü ve nadir bulunan bir türde de tavşan oynadı. Büyük prodüksiyonlar yerine; sade, senin ön planda olduğun bir çalışma olmuş.

Nihan Akın 2022 Yazını 'Yürü Be' ile Bitirdi

Evet bu sadeliği de ben istedim aslında. Sade bir beni, yüzümü, danslarımı ve şarkıyı anlatmanın daha doğru olacağını düşündük. İzleyenlere şu ara akım haline gelen erotizme ya da çıplaklığa değil şarkımın sözlerine ve bana konsantre olsun istedim. Klipte bana yarışma birincisi dünyaca ünlü tavşan lola eşlik ediyor. Peluş bir oyuncak olduğu düşünülmüş ama gerçek. Dans ettiğim partnerim de başarılı hip hop dansçısı orka.

Röportaj: Funda Alkan

14.09.2022
FACEBOOK
İNSTAGRAM