Nazan Öncel - Yağmur Duası (Yaşar Plak)

Nazan Öncel - Yağmur Duası (Yaşar Plak)

 Müzik dünyasının en özel solist ve müzisyenlerinden biri olan Nazan Öncel'in kariyerinin ilk dönemine ait "Yağmur Duası" adlı plağı Yaşar Kekeva Plakçılık tarafından yeniden yayınlandı.

İlk olarak 1981 yılında yayınlanan albümün bugünkü Nazan Öncel ile hiçbir alakası yok desem abartı olmaz. Nazan Öncel ilk büyük başarısını doksanlı yılların başında yayınlanan "Aynı Nakarat" adlı şarkının yer aldığı "Bir Hadise Var" adlı albümüyle yakaladı. Öncesinde epey bir bocaladı, tırmaladı, mücadele etti. "Yağmur Duası" yorumcunun bu mücadelesinin örneklerinde biri. 
İlk yayınlandığında fazla ilgi almayan albümü iki bölüme ayırabiliriz. Birinci bölüm Nazan Öncel kendisine ait besteleri seslendirirken, ikinci bölümde sevilen alaturka şarkıları coverlamış. Bu , seksenli yıllarda modaydı, yorumcular albümlerin yarısını pop yarısını ise alaturka hazırlarlardı. Bunu Nilüfer , Ferdi Özbeğen en iyi uygulayan isimlerdi. Nazan Öncel'de o dönem bu modaya uymuş ve kendi bestelerinin yanı sıra alaturka şarkıları da seslendirmiş.
AlbümdeSuat Sayın'a ait "Zalimin Zülmü" , Sinan Subaşı'na ait "Damarımda Kanımsın" ve Avni Anıl bestesi "Kaderimde Hep Güzeli Aradım" adlı şarkıları Nazan Öncel'den dinleyince epey bir şaşırdım. Bu şarkılar çok sağlam alaturka şarkılar. Albüm kapağında ki Nazan Öncel'de epey farklı. Bugünkü Nazan Öncel'e baktığımızda yorumcunun epey bir evrim geçirdiğini söylemek mümkün. 
Nazan Öncel 1981 yılında yayınlanan "Yağmur Duası" albümünün resimlerini İzmir'de çekmiş. Albüm kayıtları ise efsane stüdyo Marşandiz'de dönemin en başarılı aranjörlerinden Osman İşmen tarafından yapılmış. Orijinal kayıtların remaster edilerek tekrar yayınlanması çok güzel olmuş. 38 yıllık bir albüm hem CD ortamında hem de dijital müzik platformlarında arşivlenmiş. Nazan Öncel'in toyluk döneminden olgunluk dönemine geçişte yaşadığı evrimi gözlemlemek adına olduğu kadar seksenlerin pop müziğinin tınısını hissetmek isteyenler için arşivlik bir çalışma.
Albümde Yer Alan Şarkılar:
1. Zalimin zulmü
Söz-Müzik: Suat Sayın
2. Hüdaverdi
Söz-Müzik:  Nazan Öncel
3. Damarımda kanımsın
Söz – Müzik:  Sinan Subaşı
4. Şahane gözler
Söz- Müzik: Nazan Öncel
5. Kim demiş
Söz – Müzik: Nazan Öncel
6. Demedim mi
Söz – Müzik: Nazan Öncel
7. Yağmur duası
Söz - Müzik  Selahattin Cesur
8. Kaderimde hep güzeli aradım
Söz: Fethi Dinçer Müzik: Avni Anıl
9. Geçti güzelim
Söz: Muzaffer Kazan Müzik: Nevzat Alkan
 

07.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM