Esirgemeden - Çeşitli Sanatçılar ( DMC- 2010)

Esirgemeden -  Çeşitli Sanatçılar  ( DMC-  2010)

 Bu albüme neden hiç tanıtım yapılmadı fikrim yok. Ancak çok iyi bir derleme olduğunu söylemek isterim. Albümde on tane popüler müzik klasiğinin bir ana popüler yorumcu ve yanında birden çok genç solistin yorumundan oluşan şarkı var. Albümü Galatasaray Spor Kulübü Derneği engelli çocukların şartlarının iyileştirilmesi için kaynak oluşturmak için hazırlandığı basında yer aldı. 

Şarkıların tüm düzenlemelerini Aykut Gürel yapmış. Çok iyi bestelere içeren albüm bir karışık kadset tadında olmuş. Şarkıların düzenlemeleri de çok kaliteli olmuş. Mesela Nilüfer'in "Anlat Arkadaşım", Nilüfer ve Sevda Bozbey tarafından seslendirilmiş.  "İkinci Bahar" adlı şarkı Levent Yüksel ile Seyran Orman Kurt tarafından seslendirilmiş.  Yüksek Sadakat Grubunun "Aşk Durdukça"sı, Sibel Can'ın "Lale Devri" şarkıları çok modern ve kaliteli düzenlemelerle hazırlanmış. 
Albüme iki tane de türkü formunda hazırlanmış şarkı da var. Olgun Şimşek'in seslendirdiği "Oy Akşamlar" ve "Kara Tren". Bu şarkıyı Yavuz Bingöl'nü yanında kalabalık bir solist grubu seslendirmiş.
Aykut Gürel tüm şarkılara kendi müzikal vizyonunu katmış. Akustik ve temiz kayıtlar hazırlamış. Çok iyi solistler var albümde. Bu kadar iyi solisti tekrar stüdyoya sokmak kolay iş değil. Aralarında Sezen Aksu, Nilüfer, Emel Sayın ve Ajda Pekkan gibi isimlerin yer aldığı bu albüm köşede kalan haksızlığa uğramış bir albüm olmuş bence. 
Ajda Pekkan'ın "Sen İste" şarkısında Aykut Gürel ciddi bir akustik – disco Show yapmış. Şarkıyı orijinalinden daha kaliteli düzenlemiş, yaylıların eşliği, ritmin hareketi her şey muhteşem olmuş.
Emel Sayın, Sezen Aksu'un "Sorma" adlı klasiğini coverlamış.  Sezen Aksu kendi bestesi "Söz" seslendirmiş. Ona da bu şarkıda kalabalık bir solist grup vokalde eşlik etmiş. Ama maalesef albümün künyesinde bu solistlerin kim olduğuna dair hiçbir bilgi yok. Siyahlar içinde yapılmış melankolik bir basit grafik çalışması içinde nerdeyse hiçbir bilginin yer almadığı bir küçük kapak. DMC bu albümü resmen çöpe atmış. Hiçbir böyle kaliteli bir projenin arkasında durulmaz, hiçbir böyle bir projeye itina gösterilmez ? Müzik sosyal sorumluluk projelerinin hayata geçmesinde ve kendilerini duyurmasında en önemli araçtır ama maalesef Türkiye'de bu projelere sahip çıkacak bilinç yok.
Albüm projesi 2010 yılında yayınlanıyor ama ben şans eseri araştırma yaparken albüme 2019 yılında rastlıyorum. Birde albüm engelli çocukların şartlarının iyileştirilmesine dikkat çekmek için yapılmış, ama albüm daha kendisi dikkat çekememiş. Birde işin acı tarafı albüm kaliteli bir albüm. Hem müzikal çizgisi ile hem kadrosu ile hem repertuvarı ile mükemmel bir albüm. Çok iyi şarkıların çok kaliteli düzenlemeleri var. Çok yazık olmuş gölgede kalmış. Ancak albüm Türk  popunun altın albümleri arasına girmeyi başardı.
Albümde özellikle "Anlat Arkadaşım"  -  "Sen İste" ve "Söz" müthiş olmuş. Mutlaka dinleyin.
Albümde Yer Alan Şarkılar:
1. Sen İste
Söz & Müzik: Şehrazat
Seslendiren: Ajda Pekkan, Ayşe Ağaoğlu
2. Sorma
Söz & Müzik: Sezen Aksu
Seslendiren: Emel Sayın, Yıldız Sunar Aktürk
3. İkinci Bahar 
Söz & Müzik: Sezen Aksu
Seslendiren: Levent Yüksel, Seyran Orman Kurt
4. Büyük Düşler
Söz & Müzik: Mor ve Ötesi
Seslendiren: Mor ve Ötesi, Nezih Atik
5. Anlat Arkadaşım
Söz & Müzik: Adnan Ergil
Seslendiren: Nilüfer, Sevda Bozbey
6. Oy Akşamlar
Söz & Müzik: Anonim
Seslendiren: Olgun Şimşek
7. Söz
Söz & Müzik: Sezen Aksu
Seslendiren: Sezen Aksu, Ali Pekin, Gonca Esen, Gözde Uçan, Hale Eker, Nil Dalva, Nurefsan Gürsel, Reyzi Algazi, Robert Cem Osborn, Sevnur Haşhaş, Şule İnan, Tan Aytis
8. Lale Devri
Söz: Sezen Aksu     Müzik: Bülent Özdemir
Seslendiren: Sibel Can, Şilay Turhan
9. Kara Tren 
Söz & Müzik: Özhan Eren
Seslendiren: Yavuz Bingöl, Arife Gözükıl, Fikri Gündoğdu, İsmail Ar, Murat Yazıcı, Neziha Şardağ, Ramazan Karhiman, Selim Sayak, Seyran Orman Kurt, Şenay Çakmak
10. Aşk Durdukça
Söz & Müzik: Kutlu Özmakinacı
Seslendiren: Yüksek Sadakat

24.06.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM