Ersan Erdura - Ve Ben Yalnız (Öncü Plak -1981)

Ersan Erdura -  Ve Ben Yalnız  (Öncü Plak -1981)

Türkiye'nin kadife sesli vokali Ersan Erdura'nın 1981 yılında yayınlanan ve kariyerinin ilk LPsi olan "Ve Ben Yalnız" gerek kayıt kalitesi, gerekse düzenlemeler ve besteleriyle müthiş bir altın plak olarak tarihe geçti.

Plak Öncü Müzik tarafından yayınlanmış, kayıtlar dönemin en büyük stüdyosu Stüdyo Hayri'de Doruk Onatkut tarafından yapımlmış. Aranjör Zafer Dilek ise plakta ki düzenlemeleriyle tek kelime döktürmüş. 

Plakta bir yüzünde 6 diğer yüzünde 6 toplam 12 şarkı yer alıyor. Bu ilk plağında Ersan Erdura'nın yeni şarkılarının yanı sıra daha önce yayınlanan 45lik plaklarından hit olan şarkılara yer verilmiş, yani hem bir best of gibi hem de yeni şarkılar içeriyor.

Plağın kayıt kalitesi dört dörtlük, bugün Öncü Müzik kapandığı için olduğu gibi bu albümü yayınlamak mümkün değil. Keşke bu orijinal plak kayıtlarından hareketle bir mastering yapılsa ve o dönem nasıl da iyi kayıtların yapıldığı gösterilebilirse.

A Yüzünün ilk dört şarkısında Mikis Theodorakis'in dört bestesi var. Sözleri Özdemir Kaptan yazmış, aranjman diyeceğimiz türden dört şarkı ile açılıyor albüm. "Bu Mahallede" – "Kapım Açıktı" ve "Küçük Hayat" içinde sirtaki tınısı içeren ve buzukinin de oldukça akfit olduğu şarkılar. O dönem için böyle bir tarz denenmiş Ersan Erdura'ya ilk LP'sinde. Bu şarkılar içinde "Tren 8'de Geliyor" diğerlerinden sıyrılmayı başarıyor. Plağın beş ve altıncı şarkısı Erdura'nın daha önce yayınlanan ve hit olan 45liklerinde yer alan "Hayalin Gitmez" ve "Çocuk Gözler" adlı klasiklerine yer verilmiş.

B Yüzünde ise şarkıların tamamı Selmi Andak'a ait. Plağın bu yüzü daha romantik ve daha modern. Selmi Andak'ın kalitesi ve beste yapısını bu plağın B Yüzünde kendisini göstermiş. "Yağmurun Parmaklarında" müthiş bir balat, "Mektupların Gelmiyor"da öyle. Bu iki şarkı çok güçlü romantik şarkılar. Ersan Erdura'da yorumunu peak yapmış bu iki şarkıda.

Albümde Zafer Dilek'in düzenlelerde ne kadar başarılı olduğunu gösteren şarkı "Son Serüven". Çok kaliteli bir düzenleme olmuş.

Tamamı Selmi Andak bestelerinden oluşan plağın B yüzünde daha önce hit olmuş bir Selmi Andak bestesi, "Acılar Sürekli Olmaz" da yer alıyor.

Plak, plağa adını veren "Ve Ben Yalnız" adlı şarkı ile bitiyor. Bu şarkının bir slow versiyonu bir de "disco" olarak adlandırılan ritmik veriyonu. Slow versiyonu, vals tadında, triolelerle hazırlanan bir ritim üzerine, zengin yaylılar ve piyano partisyonları eşliğinde hazırlanan mükemmel bir şarkı. Ersan Erdura'nın yorumu mükemmel. Plak "Ve Ben Yalnız" şarkısının enstrümantal "disco" versiyonu bitiyor. Çok güzel düşünülmüş. Sene 1981, o dönem ne remix var, ne de versiyon kavramı. Ama Ersan Erdura çok akıllıca ve yenilikçi bir tarzla bu şarkıya bu versiyonu da hazırlamış. Müthiş güzel bir kayıt olmuş.

"Ve Ben Yalnız" çok iyi bir plak. Ersan Erdura gibi önemli bir müzik yorumcusunun kalitesini ve güçlü yorumunu anlamak adına müthiş bir fırsat. Hem plak kaydı müthiş, hem de aranjör Zafer Dilek çok kaliteli düzenlemeler yapmış. Ersan Erdura'da o kaliteli sesi ve yorumu ile şarkılara adeta farklı bir ruh katmış.Çok iyi bir altın albüm.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

A Yüzü:

Bizim Mahallede

Kapım Açıktır

Küçük Hayat

Tren 8'De Kalkıyor

Hayalin Gitmez

Çocuk Gözler

B Yüzü:

Yağmurun Parmaklarında

Mektupların Gelmiyor

Son Serüven

Acılar Sürekli Olmaz

Ve Ben Yalnız

Ve Ben Yalnız - Disco

12.04.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM