Elton John'un Müzayedesi ve Bizim Elton'ların Hali

Prof.Dr. Michael Kuyucu

Elton John'un Müzayedesi ve Bizim Elton'ların Hali

Elton John'un bu bir müzayedesi açılıyor. Sir lakaplı İngiliz efsane müzisyenin bu müzayedede 900 parça eşyası satışa sunulacak. Bu eşyalar arasında onun Yamaha marka kuyruklu piyanosu, onunla bütünleşen güneş gözlükleri, paraflı gümüş botları ve onun kostümleri de var. Bu müzayededen beklenen gelir ise yaklaşık 10 milyon dolar. Evet yanlış duymadınız 10 milyon dolar! Dünya işte sanatçısına böyle sahip çıkıyor. Peki bizde vaziyet nedir?

Elton John'un Müzayedesi ve Bizim Elton'ların Hali

Bizde vaziyetler felaket. Ülkemizde yaşanan kültürel yozlaşma sanat ekonomisini de olumsuz etkiliyor. Bizim Elton Johnlarımızın hepsi evlerinde oturuyor, rahmetli olanlar ise yokluk içinde yaşadılar son günlerini. Peki ya bugünkü Elton'larımız? Onlar ise çabalıyor adeta hayat mücadelesinde.

Elton John'un Müzayedesi ve Bizim Elton'ların Hali

Müzik dünyasında para kazanmak çok zor artık. CD satışı diye bir şey kalmadı, telif deseniz yerlerde sürünüyor. Konser ve etkinliklerin sayısında da ciddi bir düşüş oldu. Yok orasını açtı yok burası göründü diye ambargolanan kadın vokaller. Sokaklarda bıçaklanan, öldürülen gariban şarkıcılar. Adamın yoksa konser bile alamıyorsunuz. Böyle bir piyasa içinde şarkıcı olmak çok zor. Böyle olunca Türkiye'den Elton John'lar da çıkmıyor bu şartlar altında da zor çıkar.

Elton John'un Müzayedesi ve Bizim Elton'ların Hali

Avrupa ülkelerinde ise durum farklı, orada sanatçılar sahne alıyor, mekanlara çıkıyor, konserler veriyor, telif sistemi çalışıyor, dijital müzikten daha fazla pay alıyorlar yani sistem çalışıyor. Bugün acaba Elton John için yapılan bu müzayede Barış Manço için, Cem Karaca için, Zeki Müren için yapılamaz mı? Yapılmaz! Yapılamaz. Çünkü biz o sanat vizyonunu kaybedeli çok zaman oldu.

Elton John'un sadece müzayedesinden 10 milyon dolar ciro elde ediliyor. Bizim Eltonların ise ömürleri boyunca elde ettiği cirolar bile 10 milyon dolar etmiyor. İşte bu ülkenin sanatçının dünyadaki yeri bu.

Tüm Yazıları
12.02.2024
FACEBOOK
İNSTAGRAM