Bahar Sarıboğa - Efsunlu Tangolar (Ahenk Müzik- 2019)

Bahar Sarıboğa -  Efsunlu Tangolar (Ahenk Müzik- 2019)

"Efsunlu Tangolar" müzikle akademisyenliği aynı anda sürdüren bir tango tutkununun albümü. 2016 yılında ilk solosu "Ankara Garında" ile müzik sektörüne giriş yapan Bahar Sarıboğa zamanla tango müziği üzerine olan çalışmalarını arttırarak bu güzel ve öznel tematik tango albümünü yapmış.

İlk önce şunu söylemek isterim ki, albümü elime alır almaz albümün renkleri, baskısı çok hoşuma gidiyor. Çok güzel bir renk kolajı kullanmışlar. Sıcak ve kaliteli bir haba katmış bu albüme.

"Tangonun Büyülü Ezgileri Peşinizi Bırakmasın" mottosu ile hazırlanan albümde on bir tane tango var. Bu tangoların ortak özelliği unutulmak üzere olan, biraz daha geride kalan tangolar olması. Albümde on tango coverın yanında bir tane de özgün vals şarkı var. Bu vals, yorumcunun dokuz yaşındayken bestelediği kendisine ait bir şarkı.

Albüm soft bir tınıya sahip, tangonun sahip olduğu agresif ritim yapısı yerine daha duygusal daha sakin bir ritim var. Sound olarak nostaljik bir tını yakalanmış. Dinlerken çok rahat geçmişe gidebiliyorsunuz. Eski ve birazda köşede kalan tangoları içerdiği için albüm bir yandan da tarihi belge niteliğinde.

Düzenlemeleri Ozan Sarıboğa yapmış. Akordeon - Bandoneon - Klarnet - Kontrbas – Keman – Viyola- Çello gibi günümüz müzik ürünlerinde az kullanılan enstrümanlar kullanılmış. Böylece çok sağlam bir akustik sound elde edilmiş. Açık söyleyeyim müziğin popüler kültürün kontrolünde olduğu bu dönemde böylesine idealist ve buram buram müzik kokan bir albüm görmek beni hem mutlu etti hem de şaşırttı. Demek ki hala kaliteli işlere imza atan ve bu kaliteli işlere maddi ve manevi anlamda yatırım yapan insanlar varmış.

Albümde bir Yunan bestesi olan "Cemile" , diğerlerine göre biraz daha fazla bilinen "Hatırla Sevgili" , Erdener Koyutürk tangosu "Geleceğim" , Ahmed Ziyaeddin tangoları "Sevgili Sendin" ve "Neye Yarar" , Hadi Asitanelioğlu tangosu "Duygularım" dikkat çeken tangolar. Kapanış ise adı gibi ege kokan "Ege Bütün Kalplerde" ile yapılmış.

Unutulmak üzere olan bir müzik türü olan tango müziği adın yapılan çok güzel bir tematik albüm olan "Efsunlu Tangolar" albümü tango meraklıları için arşivlik bir çalışma olmuş. Tüm zamanlar içinde değerlendirilecek, ilgi duyulacak bir albüm olmuş.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

 

Cemile

Söz: İlhan Şensoy / Müzik: Papadopoulos

Duygularım

Söz ve Müzik: Hadi Asitanelioğlu

Sarı Samur

Söz ve Müzik: Halit Bedi

Neye Yarar

Söz ve Müzik: Ahmet Ziyaeddin Sarıkartal

Elida

Söz ve Müzik: Ahmet Ziyaeddin Sarıkartal

Onu Tanıdıktan Sonra

Söz ve Müzik: Hadi Asitanelioğlu

Sevgilim Sendin

Söz ve Müzik: Ahmet Ziyaeddin Sarıkartal

Geleceğim

Söz ve Müzik: Erdener Koyutürk

Ege Bütün Kalplerde

Söz ve Müzik: Muhlis Sabahattin Ezgi

Ilık Yaz Geceleri

Söz: Bilinmiyor / Müzik: Kaptanizade Ali Rıza Bey

Hatırla Sevgili

Söz ve Müzik: Muhlis Sabahattin Ezgi

09.05.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM