Mazlum Çimen – Benim İçin Söylenenler (Çimen's- 2020)

Mazlum Çimen – Benim İçin Söylenenler (Çimen's- 2020)

Mazlum Çimen için hazırlanan bu tribute albüm dolu dolu iki cdlik bir müzik ziyafeti sunuyor. Mazlum Çimen'in hayatıyla özdeşleşen türkülerin yer aldığı albümde 18 yorumcu var. Yani 18 farklı yorumcu projede Mazlum Çimen eserlerini seslendirdi.

Mazlum Çimen bu proje albümü için "Böyle bir proje yoktu aklımda. Hatta karşıydım. Bizim çocuklar ikna ettiler. İhtiyarlamadan, ölmeden kendi şarkılarımı başkalarından dinleyeyim dedim" yorumunu yapmış.

Albüm kapak tasarımı ve içinde kitapçıkla müthiş kurgulanmış. 2 CD'den oluşan projede pop – rock ve hatta caz türünde şarkılar söyleyen çok farklı bir yorumcu skalası var. Albümün en büyük özelliği her bir türkün ve şarkının farklı bir ritim ve duygu ile kurgulanması ve yorumlanması olmuş.

Soner Sarıkabadayı'nın seslendirdiği "İstanbullum" Soner'in ağzına mütjiş yakışmış. "Ben Hayatta En Çok Babamı Sevdim" caz ve regea ritimlerle süslenmiş.

Genelde serbest biçimde yayarak şarkı söyleyen Halil Sezai "Dilber" adlı şarkıyı daha bir disiplinli ve ritme bağlı seslendirmiş.

Hayko Çepkın,albümün en sert duruşlu yorumcusu. O "Cahil Nadanla"yı seslendirmiş bu albümde. Şarkıyı kendi tarzından düzenleyip seslendirmiş. Albümün en güzel yönü de bu olmuş. Renkli bir yorumcu skalası var ve her biri şarkıları kendi tarzlarına uyarlayarak seslendirmişler.

Daha az tanınan ama çok performans sergileyen yorumcular da var. Bunlardan biri de Edip Bülbül. Çok iyi bir yorumcu olan Edip, "Sokağın Tavanı Kadar" adlı şarkıyı sade biraz rock biraz da türkü kokan bir düzenleme ile seslendirdi.

Albümün en iyi düzenlemesi "İstek" adlı şarkıya yapılmış. Suavi'nin seslendirdiği türkü formundaki bu şarkıdaki senfonik tını mükemmel.

Edip Akbayram ile bütünleşen , "Sen Benden Gittin Gideli"yi Feride Hilal Akın seslendirmiş. Keşke tekrar Edip Akbayram'dan daha farklı bir düzenleme ile dinleseydik dedim. Ama Feride 'de daha sakin bir düzenleme içeren bu şarkıyı gayet güzel seslendirmiş.

Albümün iki sürprizi var. Biri Teoman diğeri de Yıldız Tilbe. Tarzları açısından albümde güzel bir renk katmışlar. Teoman "Kuşlu Gazel"i seslendirdi. Şarkıyı dinlerken bir Teoman şarkısı dinliyor gibi hissediyorsunuz. Kendi yorumunu katarak tipik bir Teoman şarkısı haline dönüştürmüş Teoman bu şarkıyı ve çok da güzel yapmış.

Haluk Levent'in seslendirdiği "Bukağı"da albümün en iyi düzenlemelerinden biri olmuş. Haluk'ta diğer yorumcular gibi çok dikkatli ve itinalı seslendirmiş şarkıyı. Bu tüm yorumcuların projeye duydukları saygıyı gösteriyor. Bunu yorumcuların yorumlarında çok rahat hissediyorsunuz.

Barabar'ın seslendirdiği "Bugün Nalanı Efkarım"da latin ile türkü formu buluşturulmuş. Değişik bir düzenleme olmuş. Albümün son şarkısı ise Çimen'in ex aşkı Zuhal Olcay tarafından seslendirilen "Kaçak Korku". Bu şarkı da albümün en iyi üçüncü düzenlemesi olmuş diyebilirim. Sözleri Zuhal Olcay'ın yazdığı bu Mazlum Çimen bestesinde müthiş bir dıuygusallık ve çok iyi bir Zuhal Olcay yorumu var.

Özetle çok kaliteli ve iyi bir müzik projesi olmuş. Albümde yer alan şarkıların ana temasında sanki bir kırgınlık ve giden birinin ardından söylenen sözler var. Acı var ama kaliteli bir acı çekme biçimi var. Şarkıların düzenlemeleri de yalın, çok dolu düzemlemeler yok. Şarkıların sözleri ve yorumcuların sesi daha fazla ön planda. Albüm bu kadar iyi ve güzel özelliğe sahip olmasına rağmen, medyada ses bulamaması, yazılıp çizilmemesi ise medyanın farklı ve kaliteli işlere gösterdiği önemin güzel bir örneği. Albüm sırf bu yüzden geniş kitlelerce duyulmamış olacak, ama albümü duyan bırakmayacak.

İçinde türkü tadında, romantik hatta depresif duygularla seslendirilen, hayatı sorgulayan ana tema içeren kaliteli şarkıları her türden popüler ve daha az popüler ama yetenekli yorumculardan dinlemek isteyenler için çok iyi bir alternatif albüm olmuş bu albüm. Mutlaka dinleyin.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1.CD

1 -Yavaş Yavaş - Yıldız Tilbe
2 – İstanbullum - Soner Sarıkabadayı
3 - Ben Hayatta En Çok Babamı Sevdim - Orçun Sünear
4 – Dilber - Halil Sezai
5 - Feryad-ı İsyanım - Doğan Duru
6 - Cahil Nadanla - Hayko Cepkin
7 - Değil Misin – Jehan Barbur
8 - Sokağın Tavanı Kadar - Edip Bülbül
9 –İstek - Suavi

2.CD

1 - Sen Benden Gittin Gideli - Feride Hilal Akın
2 - Kuşlu Gazel - Teoman
3 - Sev Beni Beni - Çamur
4 - Çıksam Issız Dağlara - Ender Balkır
5 – Bukağı - Haluk Levent
6 - Başımın Belası - Eylem Aktaş
7 - Gel Gönül - Emre Sertkaya
8 - Bugün Nalanı Efkarım - Barabar
9 - Kaçak Korku - Zuhal Olcay

 

07.09.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM