Elif Kaya - Dejavu ( Poll Production – 2019)

Elif Kaya -  Dejavu ( Poll Production – 2019)

Elif Kaya, Türkiye'nin son dönemlerde yetiştirdiği en iyi ve modern kadın vokallerinden biri. "Karanlık Dünya" ile başarılı bir çıkış yakalayan ve sonrasında aralıksız üreten yorumcu yeniliklere açık bir tarzı da var. İşte bu dijital albümde Elif Kaya'nın bu yenilikçi yanının en güzel örneği.

 

"Dejavu" bir cover albüm, ancak diğerleri gibi de değil. Albümde seçilen şarkılarda sözler aynı ama melodileri farklı. Elif Kaya toplumla bütünleşmiş çok önemli klasikleri aldı ve bunların orijinal melodilerine farklı bir yorum kattı. Sözlere başka bir beste yaptı desem bile yeridir. Bu Türkiye'de ilk kez denendi. Buna "Diy Cover" diyor Elif Kaya. Bilinen şarkıları farklı bir formda seslendirerek onlara farklı bir renk kattı.

Beş tane şarkının yer aldığı bu dijital EP'nin açılış şarkısı İbrahim Tatlıses ile bütünleşen "Mavi Mavi". Aynı sözleri farklı bir melodi ve disco bir alt yapı ile dinleyeceksiniz. Burada albümün aranjörü Selim Çaldıran'da çok iyi bir sound yakalamış. Bugüne kadar gördüğüm en modern Selim Çaldıran soundu diyebilirim. Disco ve dance soundunu hakkı ile vermiş.

Serdar Ortaç'ın ilk hiti olan "Karabiberim"i Elif Kaya, rock formatında seslendirmiş. Retro-rock diyebiliriz. Yonca Evcimik ile bütünleşen "8.15 Vapuru"nı slow ve cool bir melodi yazarak yorumlayan Elif Kaya, Nalan'ın sevilen şarkısı "Sök Kalbimi" ni de disco bir düzenleme ile seslendirmiş. Bu dört sevilen şarkının tamamının sözlerine dokunmadan melodisini değiştiren ve sözlere farklı melodiler yazarak yorumlayan Elif Kaya'nın yorumu ve seside dört dörtlük.

Çok iyi bir sesi var Elif'in modern bir yüzü ve tarzı olan yorumcu bu şarkılarda kendisini daha bir gösterdi. Müthiş soundlarla hazırlanmış modern bir albüm olmuş "Dejavu".

Gizli Kalmış Bir Tarkan Hiti

Albümün son şarkısı ise aynı zamanda albümün ikinci video klibine konu olan şarkı: "Selam Ver". Tarkan'ın yayınlanan ilk albümünde yer alan ve bir Ozan Çolakoğlu bestesi olan "Selam Ver"i Elif Kaya olduğu gibi seslendirmiş. Çok fazla bir değişiklik yaparak "diy cover" yöntemini uygulamamış. Bu şarkı kenarda kalmış çok iyi bir Tarkan şarkısıydı, Elif'in yorumu ile yeniden doğdu.

Müzik Dünyasında Yeni Bir Açılım

Standart pop müzik kalıplarının dışında bir albüm olan "Dejavu" için mutlaka dinlenmesi gereken bir albüm demek ve size bu albümü önermek istiyorum. Sadece müzikseverin değil, müzikle uğraşanların da dinlemesi ve müzikte yeni açılımların nasıl olabileceğini incelemesi gerekir. Yeni bir açılım diyorum çünkü bu hem format olarak hem de müzikal anlamda hiç denenmemiş bir deneme. Ciddi bir deneysel çalışmada diyebiliriz.

Albümün en büyük handikabı fiziki bir cd olarak yayınlanmaması. Albüm bir dijital EP albüm olarak sadece dijital müzik platformlarında yayınlandı. Bence iyi bir PR 'da yapılamadı. Medya ve radyolar da garip bir biçimde albümü idrak edemeyince albüm hak ettiği farkındalığı yaratamadı. Bu üç hata olmasa belki albüm bir farkındalık yaratabilir hak ettiği yere gelirdi. Ancak her ne kadar hak ettiği gerçek ilgiyi alamasa da "Dejavu" pop müzik adına yapılan çok özgün ve özel bir albüm olarak tarihe geçti. Bu albümü dinleyin, "Mavi Mavi"nin, "Karabiberim"in, "8.15 Vapuru"nun yeni formları size çok değişik gelecek.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

Mavi Mavi

Karabiberim

8.15 Vapuru

Sök Kalbini

Selam Ver

09.05.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM