Istanbul Arabesque Project - Sende Kalmış (Bayar Müzik – 2019)

Istanbul Arabesque Project -  Sende Kalmış (Bayar Müzik – 2019)

Arabesk müzikle rock müziği buluşturarak tarihi başarılara imza atan bir grup olan İstanbul Arabesque Project on şarkılık bu albümünde Müslüm Gürses'in seslendirdiği on Burhan Bayar - Şakir Askan şarkısı seslendirdi.

Arabesk müziği rock enstrümanlarla harmanlama konusunda usta olan grup bu albümde yeni solistlerini de görücüye çıkarttılar. Albümde "Unutamadım" (Kaç Kadeh Kırıldı) adlı şarkıyı tekrar coverlayan grup bu şarkıyı yeni yorumcularının yorumu ile de sunmuş oldular.

Grubun yeni yorumcusu Arabesk müziğine uyan bir gırtlak yapısına sahip. Şarkıları epey bir yayarak seslendiriyor. Ama kent Türkçesi kullanıyor. Buda grubun demografik yapısına olumlu yansıyor.

Albümde Müslüm Gürses'in biraz daha köşede kalan şarkıları var. Albüm aslında hem bir Müslüm Gürses albümü hemde dönemin muhteşem Arabesk bestelerine imza atan muhteşem ikilisi Burhan Bayar & Şakir Askan albümü gibi. Çünkü tüm şarkılar onlara ait.

Şarkıların hepsi damar. Hepsinin düzenlemeleri rock formunda. Her şarkıya grup yeni bir intro yazmış, her şarkıya dokunmuş. Cover deyip işin ucuzuna kaçmamış.

"Dinleyin Geceler" ile açılan albüm "Gel Bahtımın Kara Beyazı" ile devam ediyor. "Küskünüm" adlı şarkının başında kullandıkları accapella intro çok güzel olmuş. Mutlaka dinleyin, modern Arabesk hava yaratmış. Albümü kayıtları çok başarılı yapılmış. Özellikle davul kayıtları kendini gösteriyor. Tabii ki grubun kurucusu davul kökenli olunca kalitesini yansıtmış. Her şarkıya farklı davul partisyonları yazılmış. Bu özelliği albümün müzikal alt yapısını ve ritmini farklı bir yere götürmüş. Çok kaliteli ve temiz bir ritim yazılmış.

Grubun kurucusu Barbaros Akbulut "Bir Gülsen Yeter" adlı şarkıda da kendisini göstermiş. Bu albümdeki rock ritimler çok etkileyici. Bu şarkının davul partisyonları çok hoşuma gitti.

Ritim konusunda büyük alkış alan bir diğer şarkıda "Seni Kalbime Gömdüm" adlı şarkı . Blues bir intro ve sıfırdan yazılan bir ritim partisyon. Loop ritimlerden oluşan poplara alışınca lüks geldi.

Daha önce pek çok kez coverlanan ve en son Berkay'ında coverladığı "Hasret Rüzgarları" nın mixi çok hoşuma gitti. Grup her şarkıda bir şeyler yapmış. Özetle çocuklar uğraşmışlar çok kaliteli bir iş çıkartmışlar.

Albümün son iki şarkısı biraz daha damar. Damarın damarı "Gubet Geceleri" şarkısında yorumcu da uçmuş şarkıyı seslendirirken. Kapanış şarkısı "Ne Yapsın" ise "Kul Günahkarsa Tanrı Ne Yapsın" sözleri ile beni çok etkiledi.

Bu grup çok kaliteli işler yapıyor. "Sende Kalmış" adlı bu albümü de bu kaliteli işler içinde en iyisi. Doğu ile Batıyı mükemmel bir biçimde harmanlamışlar. Aslında dünya için bir rock albüm yapmışlar. İçinde doğu motiflerinin de yer aldığı otantik bir rock albümü diyebilirim. Modern bir tarzları olduğu için Arabesk müziğine güncellik ve modernite katan İ.A.P.'in bu albümü tarzından dolayı medyada fazla ilgi görmese de dinleyenlerin çok beğeneceği bir albüm. Tam arşivlik bir albüm olmuş. Albümde hem müzikal kalite var, hem duygu var hemde rock müziğinin çok güzel renkleri var. Ne hard rock bir albüm, ne de standart arabeskler gibi ağlak bir albüm. Tek kelimeyle her anlamda dengesi olan modern, kaliteli, düzgün bir albüm olmuş. Dinlemeniz tavsiy ediyorum.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1 – DİNLEYİN GECELER

2 – GEL BAHTIMIN KAR BEYAZI

3 – UNUTAMADIM

4 – KÜSKÜNÜM

5 – SENDE KALMIŞ

6 – BİR GÜLSEN YETER

7 – SENİ KALBİME GÖMDÜM

8 – HASRET RÜZGARLARI

9 – GURBET GECELERİ

10 – NE YAPSIN

09.05.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM