Mazhar Alanson - Yazan Aşık (DMC-2019)

Mazhar Alanson   -  Yazan Aşık  (DMC-2019)

Mazhar Alanson'un ikinci albümü olan "Yazan Aşık" ta sekiz şarkı seslendirmiş. Şarkıların tamamı onun bestesi. Düşük ritimli bir albüm diyebileceğimiz albümde rock tınılar ön plana çıkıyor. Pop- Rock da diyebileceğimiz bir tarz yapmış. Mazhar Alanson, şarkıları seslendirirken bir sevgili ile bir eşle sohbet eder gibi şarkı söylemiş. Biraz serbest formda seslendirmiş şarkıları. Bu zaten Mazhar Alanson'un kendi tarzı. Bunu bu albümde biraz daha belirginleştirmiş.

 

Albümde benim hoşuma giden şey,Mazhar Alanson'un bazı şarkıların düzenlelerinde usta müzik insanı Turhan Yükseler ile çalışması olmuş. Onun el attığı düzenlemeler de çok iyi bir kalite var. Albüme adını veren şarkı olan "Yazan Aşk" çok kaliteli , modern ve etkileyici bir şarkı. "Öyle bir zamanda gel ki ayrılmak mümkün olmasın" sözleri de etkileyici.

İkinci ilgi çeken şarkı ise Ercan Saatçi'nin düzenlediği romantik şarkı "Geç Yağan Yağmur" hafif bir "Yandım" havasında.

Rock tınılar taşıyan "Hayat Köprüsü" ve "Zor Adammışım" aynı zamanda deneysel bir sounda sahip. Bu şarkılar ve sonrasında gelen şarkılar alternatif müziğe örnek sayılabilecek şarkılar. MFÖ Klasiklerinden "Deli Deli" yi hayırlatan "Takma Kafana" adlı şarkıdaki retro gitarlar müthiş dikkat çekiyor.

Turhan Yükseler'in düzenlediği "Senden Önce" albümü kaliteli şarkıları arasında diğerlerinden sıyrılmayı başarıyor. Aynı sözleri "Ben Eskiden" adlı şarkı içinde söylemek mümkün. Mazhar Alanson alternatif müzik türüne daha yakın şarkılar içeren albümde Turhan Yükseler'in yer alması albüme bir ağırlık ve bir klasik sound getirdi.

Özetle şunu söylemek isterim ki, müzikal anlamda dikkat çekebilecek ama ticari anlamda fazla dikkat çekemeyecek bir albüm. Albümde bir "Ah Bu Ben" tarzı şarkı yok. Yani klasikleşecek bir Alanson şarkısı yok. Biraz tükenmişlik duygusu mu diyeyim yoksa popüler kültürden kaçma kaygısı mı bilemem ama albüm epey bir standardın dışında kalmış.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1 – YAZAN AŞIK

2 – GEÇ YAĞAN YAĞMUR

3 – HAYAT KÖPRÜSÜ

4 – ZOR ADAMMIŞIM

5 – TAKMA KAFANA

6 – SENDEN ÖNCE

7 – BEN ESKİDEN

8 - DESTAN

 

02.09.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM