Ahmet Baran – Kanun Namına (OFF The Records- 2016)

Ahmet Baran – Kanun Namına (OFF The Records- 2016)

Müzik dünyasında son dönemlerde yetişen en başarılı kanun virtüözlerinden biri olan Ahmet Baran'ın bu albümü evrensel çapta hazırlanmış bir proje olarak dikkatleri çekiyor.

Genç yaşta kanunla tanışan ve bu enstrümanla bütünleşen Baran, senfonik orkestralarda yer alan en genç solist kanunisi olarak tarihe geçti. Geriye baktığımızda çok ciddi başarıları var. Mesela 6 kıtada sahne almış bir müzisyen. Kanunu ile Türk musikisinin tanıtımını yapmış. Bunu başaran çok az insan var Türkiye'de. İşin garibi bu adamı Türk medyası nerdeyse hiç kaile almadı. Kanun çalma tekniğine katkılar da sunan Ahmet Baran'ın "Kanun Namuna" adlı bu albümün tüm hakları ABD merkezli Off The Records adlı şirkette. Bu marka ile yayınlanan bu albüm tam bir dünya albümü.

Ahmet Baran'ın "Kanun Namına" adlı albümünde dokuz tane şarkı var. Albüm enstrümantal bir albüm. Tüm şarkılarda kanun ön planda. Kanunla yorumlanmış çok farklı şarkılar var. Mesela Chopin'in bir eseri, Matallica'nın bir şarkısı, Francis Lai'nin "Love Story"si gibi farkı şarkılar var. Baran bu şarkılara yeni düzenlemeler yapmış ve kanunla icra etmiş şarkıları.

Tüm ana melodilerin kanunla icra edildiği albümün prodüktörlüğünü de aranjörlüğünü de Ahmet Baran üstlenmiş.  Klarnet, Ney, Fagot gibi çok önemli tınılar sunan akustik enstrümanlar eşliğinde hazırlanan soft bir akustik albüm olmuş.

Kanununu o kadar ustaca kullanmış ki Ahmet Baran, batı melodilerinde bile bir alaturka tını yakalamış.  Albümde kanun virtüözü Göksel Baktagirin'in "Endülüs" adlı eseri, Kemani sanatçı  Haydar Tatlıyay'ın "Sigan" adlı eseri tarihe göz kırpan eserler. Ahmet, albümde kendisine ait bir beste de yorumlamış. "Sızı" adını verdiği bu bestesine de yer vermiş bu klasiklerin yanında.

Açık konuşayım ben bu albümü şans eseri gördüm, merak ettim aldım ve dinledim. Karşıma çok kaliteli bir iş çıktı. World müzikte Türkiye'yi temsil edebilecek kalitede bir albüm olmuş. Türkiye'de medya popüler kültürün ortaya çıkarttığı pop müzikle zaman kaybederken ne güzel ki Türk musikisini ve çok önemli bir alaturka enstrüman olan kanunu dünyaya anlatan bir Türk müzisyen var. Keşke bu Türk müzisyenin Türkiye'de farkına varsa ve değer verse.

"Kanun Namına" albümünün ismi de çok akıllıca kurgulanmış, hoş bir isim. Hukuktaki kanun değil müzikteki kanunu ima etmiş ama çok hoş bir isim olmuş.  Bu albüm tüm zamanlarda dinlenecek ve satılacak bir albüm. Zamansız şarkılar yer alıyor ve bu şarkılar çok özel bir şekilde nakışla işlenir gibi müzikal anlamda işlenmiş. İyi bir müzik albümü, kaliteli bir albüm dinlemek isteyenler için mutlaka tavsiye edilecek bir albüm olmuş.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

Nocturne C minör Sharp Minör -  Frederic Chopin Ahmet'in Rüyası - Turgay Erdener Dalgaların Oyunu - Yalçın Tura Aşk Hikayesi - Francis Lai Nothing Else Matters – Metallica  Two Much Love Theme - Michel Camilo Sızı -  Ahmet Baran Endülüs  - Göksel Baktagir Sigan - Haydar Tatlıyay

16.10.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM