Berkay- İZ (Avrupa Müzik – 2019)

Berkay-  İZ  (Avrupa Müzik – 2019)

Berkay "İZ" adlı bu albümüyle tematik albümlerine bir tanesini daha eklemiş oldu. Daha önce arabesk şarkıları seslendiren yorumcu bu kez on bir tane nostaljik pop şarkısını coverladı. Nostaljik dediğime bakmayın öyle 70ler filan değil, yakın geçmişe ait şarkılarla seksenlere ait birkaç şarkının yer aldığı güzel bir repertuvar hazırlamış.

Bu albümün en güzel özelliği albümün soundu. Çok farklı ve Türkiye'de benzeri olmayan bir pop- caz sound var bu albümde. Düzenleme anlayışları ve kullanılan sound çok farklı ve kaliteli olmuş. Bu albümün en büyük artısı. Albümün bir sound bütünlüğü var. Nefesliler, vokal aranjmanlar, yaylılar ve kullanılan davul setleri bu albümde bu farklılığı yarattı. Bu soundu ortaya çıkaran albümün aranjörleri Bora Uzer ve Çağrı Telkıvıran çok iyi iş çıkartmışlar. Bu sound albümde yer alan şarkıların düzenlemelerine de yansımış ve şarkılar farklı introlar, farklı sololar eklenmiş böylece coverlara ciddi bir katkı sunulmuş. Berkay şarkıları da hakkı ile seslendirmiş, bir dikkatimi çeken başka şeyde şarkıların mixinde vokal ile alt yapı ve enstrümanların da dengeli mixlenmiş olması. Yani Berkay'ın sesi çok önde değil, düzenleme, enstrümanları da rahatlıkla dinleyebiliyorsunuz. Bu dünya standardında bir mix tekniği. Türkiye belki fazla alışık değil ama buna alışması gerekir.

Repertuvara baktığımızda albüm doksanların sevilen şarkılardan oluşuyor. Aşkın Nur Yengi'den ilk dinlediğimiz "Ayrılık" – Kenan Doğulu'nun ilk hiti  "Yazmışsa Bozmak Olmaz" –  Harun Kolçak bestesi "Deli Et Beni" bunlara örnek.

Sezen Aksu'nun "Sen Ağlama" albümünde yer alan gizli hit "Bu Gece" ve Levent Yüksel'in ilk albümde seslendirdiği "Kadınım" müthiş güzel olmuş. Özellikle "Kadınım" o kadar başarılı düzenlenmiş ki şarkı adeta yeniden doğdu desem abartı olmaz. Mükemmel bir sound ve düzenleme anlayışı var.

Ercan Saatçi'nin klasiklerinden "Sayenizde" ayrı bir kaliteli olmuş.  Gitarlar ve yaylılar mükemmel bir eşlik yapmış şarkıda.

En ilginç sürpriz Mustafa Sandal'ın "Bu Kız Beni Görmeli" adlı şarkısı olmuş. Musti'nin kariyerindeki ilk hitti bu şarkı. Şarkı caz kokan bir soundla hazırlanmış müthiş olmuş.

Deniz Arcak'ın ilk yorumladığı "Vurur" albümde yer alan güzel sürprizlerden biri. Mükemmel bir ritim kurgusu var şarkıda. Daha dramatik bir düzenleme yapılmış, bu şarkıyı da dinleyince bu proje için Berkay ve iki aranjörüne helal olsun demek istedim. Adamlar müzik piyasasına katkı sağlayacak ve en önemlisi tarihe geçecek bir iş yapmışlar.

Albümün sonlarında alaturka iki şarkı da var. "Sigarası Yaldızlı" ve "Yaz Gazeteci Yaz" . İkisi de alaturkalıktan çıkmış ve modern bir pop – caz şarkı olmuş.

Finalde 2000lerin başında hit olan bir şarkı var. Gülhan'ın ciddi başarılar elde eden şarkısı "Dokun Bana" . Bu şarkıyı Berkay nerden hatırladı vallahi şaşırdım. İlk yayınlandığında müthiş  soundu ile dikkat çekmişti "Dokun Bana" . İyi bir şarkı, az bilinen bir şarkı. Bu albümde pop-caz düzenlemesi ile bambaşka bir yere gitmiş: Bu şarkıda mükemmel olmuş.

Sonuç olarak, BERKAY'ya kocaman bir tebrik ve BRAVO.

Çok iyi bir albüm yapmış. "İZ" Türk pop müziğinde son yıllarda üretilen en özgün, kaliteli ve müziğe bir şeyler katan albümü oldu. Cesaret isteyen ezber bozan bir iş. Keşke pop müzik standardı bu albümdeki çizgide olsa. Arşivlere girmesi gereken bir albüm. Zevkle dinlenecek bir albüm. Caz ve pop müthiş harmanlanmış. Akustik soundu ruhunuzda hissediyorsunuz. Kesinlikle dinlemeniz lazım. Çünkü bu albüm tam adı gibi Türk pop müziğinde iz bırakan bir albüm olmuş.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1)AYRILMAM
2)YAZMIŞSA BOZMAK OLMAZ
3)BU KIZ BENİ GÖRMELİ
4)DELİ ET BENİ
5)KADINIM
6)SİGARASI YALDIZLI
7)SAYENİZDE
8)YAZ GAZETECİ YAZ
9)BU GECE
10)VURUR
11)DOKUN BANA 

16.10.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM