Ayla Çelik - Daha Bi Aşık (Sony Müzik – 2019)

Ayla Çelik -  Daha Bi Aşık  (Sony Müzik – 2019)

Ayla Çelik ağır ve sağlam adımlarla gidiyor. Kendine has bir tarzı var. Şarkılarında daha entelektüel ve ağır bir havası. Melodik ağırlıklı yürümüyor, sözel yönü daha ön planda. Şarkılarında sözleri ile ön plana geliyor, melodi ve ritim ise onun tamamlayıcı özelliği oluyor.  Bu tanımlar onun müzikal anlamdaki genel özellikleri, tabii ki bu tanım popüler müzik tanımı değil. Ama onun yakaladığı sıcaklık ve romantik hava onu popüler müzikte de iddialı konuma getiriyor.

Ayla Çelik istediği müziği yapıp başarılı olan ender yorumculardan biri. Popüler müzik sevenler bazen onu sıkıcı buluyor ama o bir bomba patlatıyor ve zirveye yerleşiyor. "Bağdat" şarkısında bunu yaptı. Bu albüme adını veren şarkı da da bunu yaptı. "Daha Bi Aşık" radyo listelerinde haftalar boyunca bir numarada kaldı.

Herkesin single yürüdüğü bir dönemde o üretti ve 14 şarkılık koca bir albüm yayınladı. Üstelik albümlerin bile dijital albüm olmaya başladığı ve CD olarak basılmadığı bir dönemde o ve Sony Müzik bunu CD olarak da yayınladı.

Albümde daha çok Okay Barış'ın düzenlemeleri var, ama Erhan Bayrak,  Orhan Sancak,  Alper Atakan gibi isimlerle de çalışmış. Birden fazla aranjörle çalışmasına rağmen albümünde sabit bir sound var. Orta ritimli şarkıların yoğunlukta olduğu bir albüm. Akustik soundların olduğu Akdeniz tınılarının ön planda olduğu bir albüm. Bu tarzı biraz Candan Erçetin'in eski tarzına da benzetebilirim. Bu tarzda üreten nerdeyse kimse yok. Bu bir avantaj Ayla Çelik için. Tarzında tek. Bir de iyi şeyler yapınca işler iyi oluyor.

Pembe rengin ön planda olduğu bir albüm grafik tasarımı var. Güzel bir kitapçıkla şarkıların sözleri ve künye sunulmuş. Bu kitapçığın grafik tasarımı da çok renkli olmuş.

Klasik pop albümü bekleyenler için değil. Sözlerin ön planda olduğu düzenlemelerin daha sade olduğu şarkıların yer aldığı bir albüm olmuş. Ayla Çelik'in bir özelliği de şarkılarını seslendirirken ses rengi ve yorumunda yer alan hafif melankolik tını. Bu ona bir gizli hüzün veriyor.  Özetle kendine has bir tarzı olan bir yorumcu ve müzisyenin albümü olmuş.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1.Daha Bi Aşık

2.Yıldırım

3.Aşık Oldum Giderken

4.Hükümdar

5.Mecbur

6.Çok Derinlerde

7.Canı Cehenneme

8.İstanbul Delikanlısı

9.Dünkü Bebek

10.Hayat

11.Yanıyo

12.Sen Yoksan Eğer

13.Gizli Bahçe

14.Aşk Tutar Beni

 

11.11.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM