Band – O – Neon - Necip Celal Andel – Tüm Tangoları (A.K. Müzik -2019)

Band – O – Neon - Necip Celal Andel – Tüm Tangoları (A.K. Müzik -2019)

A.K. Müzik etiketiyle yayımlanan 'Necip Celal Andel - Tüm Tangoları' albümündeki tüm besteler Andel'e ait olmakla birlikte Seyyan Hanım, Şecaattin Tanyerli, Fehmi Ege, Zehra Eren gibi diğer büyük ustalara da bir saygı duruşu niteliği taşıyor.

Necip Celal Andel bestelerini albümde  Ertuğrul Sevsay tarafından düzenlendiği albümü sanatçının 1998'de kurduğu Viyana merkezli Band-O-Neon topluluğu seslendirdi.

Avrupa'nın tek tam kadrolu tipik tango orkestrası olan Band-O-Neon 'Gran Orquesta Típica de Tango', adını, tangonun en karakteristik çalgısı olan bandoneondan aldı. Asil üyelerinin tümünün Viyana Müzik Üniversitesi öğretim üyesi, mezunu ya da yüksek dönem öğrencisi olan orkestranın dağarcığı Arjantin tangosunun tüm stillerini kapsıyor.

Klasik, geçiş ve yeni (Tango-Nuevo) dönem tangolarının yanında modern tangolara da yer veren orkestranın amaçlarından bir tanesi de 1925 – 1950 yılları arasında yazılmış Türk Tangolarını dünyaya tanıtmak olarak öne çıkarmak.

Bu kapsamda 'Necip Celal Andel - Tüm Tangoları' albümü de tamamen bu amaca yönelik olarak kayda alındı ve  ilk ve en büyük Türk tango bestecisi Necip Celal Andel'in tangolarının tümünü birbirinden farklı tango stilleri ve gerçek tango yorumlarıyla arşivleyip dünya tango literatürüne kazandırdı.

Albümde "Mazi"  - "Ayrılık" -  "Özleyiş"  gibi popüler olmuş ve klasikleşen tangolarında aralarında bulunduğu toplam 11 tango yer alıyor.  Şarkılar senfonik bir tını ile sunulmuş. Albümün kayıtları Viyana'da yapılmış. Ayrıca İ.T.Ü.'nün MİAM stüdyoları da kullanılmış.

Albümün kayıt ve düzenlemelerinin yanı sıra albümün içinde çıkan bilgi kitapçığı da çok profesyonel hazırlanmış. Hem tango müziği,  hem BAND-O-DEON , hem Necip Celal Andel hakkında kısa özet bilgiler yer alıyor. Bu bilgiler hem Türkçe hem de İngilizce olarak yer alıyor. Ayrıca albümde yer alan tangoların sözleri albümün kayıt aşamasında çekilen özel fotoğraflarla da sunulmuş.

Tam bir proje albümü olmuş ve amacını karşılayan bir albüm olmuş. Hem CD olarak hem de LP – Plak olarak basılan bu albümün arşiv değeri çok yüksek. Tango ve orkestra müziğinin çok başarılı bir seçkisi yer sunuluyor. Bu tarz albümlere Türkiye'nin ihtiyacı var.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1.Mazi

2.Ayrılık

3.Suna

4.Özleyiş

5.Kimse Sevgimi Bilmez

6.Yıllar

7.Günler

8.Bir An İçin

9.Benim Şarkım

10.Geçmiş Zaman Olur Ki

11.Damla Damla

12.11.2019
FACEBOOK
İNSTAGRAM