Taci Uslu - Uslu Şarkılar (Tribute) ( Ada Müzik-2019)

Taci Uslu -  Uslu Şarkılar (Tribute) ( Ada Müzik-2019)

 

 

 

Müzik dünyasının özel ve biraz da şanssız müzisyenlerinden biri olan Taci Uslu'nun bestelerinni yer aldığı "Uslu Şakılar" albümünde müzisyenin önemli bestelerinin farklı yorumcular tarafından yapılan yorumları yer alıyor.

Grup Yorum ile müzik yapan, daha sonra solo kariyerine başlayan ama Unkapanındai müzik şirketlerinin amatörlükleri yüzünden sıkıntılar çeken ve popüler kültüre hitap etmeyen müzikler üretmediği için müziğini sunmada zorluklar çeken Taci Uslu, tam ikinci albümünün hazırlıklarını yaparken yakalandığı hastalıktan dolayı albümünü tamamlayamamıştı.

Bu albüm müzisyen Taci Uslu'nun kız kardeşi Ayşegül Uslu ve onun müzisyen arkadaşlar tarafından hazırlanan ve 2019 yılının yazında yayınlanan sanatçının bir tribute albümü niteliğinde.

Albümde on bir tane şarkı yer alıyor. Taci Uslu'un şairlerin şiirlerinin üstüne yaptığı bestelerin yeniden yapılan yorumlarını içeriyor. Albümde Mor Ve Ötesi Grubundan Harun Tekin, Vedat Sakman gibi isimler de yorumcu olarak katkıda bulunmuş.

Taci Uslu'nun kendi kariyerinde önemli bir yer tutan "Piraye" – "Na Fayda" - "Leylim Leylim" gibi şarkıların yeniden yapılan versiyonları yer alıyor.

2019 yılının Temmuz ayında Ada Müzik etiketi ile oldukça güzel bir grafik çalışma ve içinde bir kitapçıkla beraber yayınlanan albüm piyasaya çıktıktan sonra Taci Uslu, Mart 2020'de vefat etti. Onun için önemli bir manevi değeri olan albümün müzikal açıdan da oldukça yüksek bir değeri var.

Akustik kayıtlardan oluşan albümde Attila İlhan, Edip Cansever, Ahmet Arif, Nazım Hikmet gibi edebiyatçıların şiirlerinden oluşan besteleri içeriyor. Düşük ritimli ve dinlendirici formda hazırlanan besteler soft rock ile klasik pop arasında gidip geliyor. Albümün şiir yönü ön planda. Düşündüren ve edebi yönü yüksek şarkılar içeriyor. Ben albümde en çok zengin bir orkestrasyonu olduğu için Vedat Sakman'ın seslendirdiği "Yeşil Fular" adlı şarkıyı sevdim.

Müzik dünyasına kaliteli ve farklı besteler bırakan, entellektüel yönü yüksek bir isim, Taci Uslu'yı anlamak ve anlatmak adına hazırlanan kaliteli bir albüm olmuş.

Albümde Yer Alan Şarkılar:

1- Allianoi Venüsü – Halim YAZICI

Yorumlayan: Taci Uslu

2- Gelmiş Bulundum- Edip CANSEVER

Yorumlayan: Ayşegül Uslu

3- Ağlamayacaksın - Halim YAZICI (arkadaş)

Yorumlayan: Emin İgüs

4- Kan Reçetesi- Arkadaş Zekai ÖZGER

Yorumlayan: Muhlis Uslu

5- Gör yangını - Seçkin GÜNDÜZ

(şiirin orijinal adı "Böyle Olmamalıydı")

Yorumlayan: Yasemin Göksu

6- Ne Fayda - Enver GÖKÇE

Yorumlayan: Ezginin Günlüğü

7- Hani Kurşun Sıksan Geçmez Geceden - Ahmed ARİF

Yorumlayan: Hüsnü Arkan

8- Leylim Leylim- Ahmed ARİF

Yorumlayan: Serdar Keskin

9- Aysarı Çiçekleri - Necati CUMALI

Yorumlayan: Harun Tekin

10- Yeşil Fular - Attila İLHAN

Yorumlayan: Vedat Sakman

11- Piraye - Nazım HİKMET

Yorumlayan: İlkay Akkaya

12.04.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM