Neshe: 'Sanatçı her türlü değişime açık olmalı'

Nur Ahlatcı

Nur Ahlatcı: Müzik Habercisi'nde bu hafta sanatın neredeyse tüm dallarına hakim olan dopdolu, genç ve bir o kadar güzel bir isimle röportaj gerçekleştirdik. Bir çoğunuz bu ismi yeni duyarken keşfedenler ise çoktan şanslı sayılır.

Neshe: 'Sanatçı her türlü değişime açık olmalı'

1-) Neshe istersen ilk olarak bale ve tiyatro geçmişine değinelim?

Neshe: Çok küçük yaşlarda bale eğitimi alarak başlayan sanat hayatımı hep dans, tiyatro ve müzik ile bir arada devam ettirdim. Bale yaptığım dönemlerde İstanbul Devlet Operası Baş Koreografi Uğur Seyrek ile yollarımızın kesişmesiyle modern dans ile tanıştım ve o günden sonra da hiç bırakamadım. Dansın yanında önce Müjdat Gezen, sonra da Kenter Tiyatrosu'nda tiyatro eğitimleri almaya başladım. Konservatuvar dönemine geldiğimde Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Modern Dans, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikal Tiyatro bölümlerinden mezun oldum. Ardından Erasmus öğrencisi olarak gittiğim Barselona'da konservatuvar eğitimime devam ederken müzikaller de oynamaya başladım. Amerika'da Footloose ve Avrupa'da Nine, Notre Dame de Paris , Chicago gibi bir çok müzikal oyunda oynadım. Türkiye'de ise on sezon Şehir Tiyatroları'nda oyuncu ve koreograf olarak bir çok oyun ve projede rol aldım.

Neshe: 'Sanatçı her türlü değişime açık olmalı'

2-) Grease Müzikali'nde Chacha karakteriyle eleştirmenlerden tam not aldığını hatırlıyorum. Senin için nasıl bir tecrübeydi?

Neshe: Grease oynadığım ilk müzikallerden biriydi. Çok zevk alarak oynamıştım. O zamanlar konservatuvar birinci sınıf öğrencisiydim, o açıdan güzel bir tecrübe ve heyecandı benim için ve o müzikal sonrasında adım konservatuvarda Cha Cha olarak kaldı ve mezun olana kadar herkes bana böyle seslendi.

3-) Hayallerinde solist olmak var mıydı?

Neshe: Çok küçük yaşlarda solist değil belki ama sahnede olmak istediğimi biliyordum. Çocukluğum hep masa üzerinde annemin topuklu ayakkabılarıyla, çeşitli kumaşlardan yaptığım kostümlerle ve elimde kumanda ya da parfüm şişesini mikrofon olarak tuttuğum fotoğraflarla dolu. Dansa ve müziğe olan yeteneğimin insanlar tarafından da fark edilmesiyle dört yaşımda baleye başlıyorum ve böylece çok küçük yaşlarda sanatla tanışıyorum.

Neshe: 'Sanatçı her türlü değişime açık olmalı'

4-) Koreografi okuman ve oyunculuk bölümüne katılmış olmanın avantajlarını sence müzik kariyerinde kullanabildiğin noktalar oldu mu?

Neshe: Bu kesinlikle oldu. Sahneye ve yaratım sürecine hakim olmak her açıdan beni performer olarak hep bir sıfır öne taşıdı. Hep çok yönlü bir sanatçı olmak için çalıştım. Müzik kariyerimde iyi dans edebilmek, yeri geldiğinde koreografilerimi kendim yapabilmek, oyuncu olarak da sahneyi kullanabilmek, seyirci etkileşimini bilmek beni diğer şarkıcılardan ayıran en önemli niteliklerim olduğunu açıkça söyleyebilirim.

5-) 2016 yılının müzik kariyerin için tam anlamıyla başlangıç olduğunu düşünüyorum. Biraz o yılları anlatır mısın?

Neshe: 2016 yılında Viyana'da ilk defa kendi şarkılarımı kaydetmeye başlamıştım ve bu sürecin sonunda Universal Müzik Avusturya ile anlaşma aşamasına geldik. Aynı dönem Viyana Konservatuvarı'nda pop şarkıcılığı alanında master yapmaya hak kazandım. Müzik kariyerimde çok önemli adımlar attığım bir dönemdi ancak sonunda menajerimle yollarımı ayırmamla birlikte müzik yolculuğum yön değiştirdi ve kendimi Bükreş'te buldum. Hijo de la Noche'yi bestelediğimiz hitmaker Emanuela Oancea ile yollarımız bu süreçte kesişti ve sonrasını biliyorsunuz zaten.

 

Neshe: 'Sanatçı her türlü değişime açık olmalı'

6-) 2018 yılında Enbe Orkestrası'nda bir dönem solist olarak seni gördük. Ne kadar devam etti?

Neshe: Enbe Orkestrası'nda Behzat Gerçeker ile beraber iki sezon solist olarak yer aldım. Genelde İspanyolca ve İngilizce müzikal parçalar söylüyordum. Türk müzik piyasasını görmem adına son derece keyifli bir süreç ve tecrübeydi.

7-) 2020'de sana Uluslararası En iyi Kadın Sanatçı ve Uluslararası En iyi Şarkı ödüllerini getiren ilk single çalışmandan bahsedelim mi?

Neshe: 'Hijo de la Noche' Romanya'da ünlü besteci Emanuela Oancea ile tanışıp bir proje yapmaya karar vermemizle başladı. O dönem İstanbul, İspanya arasında sürekli gidip geliyordum. Bu seyahatlere Romanya da eklenince o dönemki yaşadığım olaylar, anılar ve sürekli farklı dilde konuşmam gerektiği için dil değişimleri bu şarkının temasını oluşturdu. Rumen prodüktör Dj Bonne şarkıya başka bir boyut getirdi. Kesinlikle Türk enstrümanları olması gerektiğine inanıyordum. Şarkının son bölümüne asma davul ekledik örneğin ve yabancı bir prodüktöre istediklerimi anlatmak hiç kolay olmamıştı. Jimmy Dub da vokalleriyle şarkıyı bir üst basamağa taşıdı. Şarkının yurtdışında dikkat çekmesinde önemli rol oynayan etnik dokudaki video klipti. Mardin'de İrem Haykır yönetmenliğinde 25 kişi ile çekilen klipte kostümleri Shakira, Rosalia gibi yıldızların tasarımcısı Gustavo Adolfo Tari, koreografileri ise yine dünyaca ünlü koreograf Lorenzo Hannah üstlendi ve danslarıyla eşlik etti. Bu projenin ortaya çıkması iki seneyi buldu ama sonucu güzel oldu, hem yurt dışında hem de yurt içinde güzel ödülleri de beraberinde getirdi.

Neshe: 'Sanatçı her türlü değişime açık olmalı'

8-) "Türkçe şarkı yapmalısın" diye ısrar edenlerden biri de bendim. Sen Bingo'ya nasıl karar verdin?

Neshe: İlk single çalışmam 'Hijo de la Noche' global bir projeydi. Şarkının büyük ilgi görmesi üzerine ve özellikle Türkiye'deki dinleyicilerimden ve senden de 'Neshe keşke bir Türkçe şarkı dinlesek senden' gibi gelen yorumlar üzerine, sevenlerimi kıramadım ve İspanyolca İngilizce ekipçe hazırladığımız yakında çıkacak olan 'Downtown'un Türkçe versiyonunu yapmaya karar verdim. Böylece ilk Türkçe şarkım 'Bingo' sizlerle buluştu.

9-) Bingo'nun video klibi ile ilgili bizi bilgilendirir misin?

Neshe: Bu klipte Hijo de la Noche'de olduğu gibi yine Neshe'nin hayal dünyasını izleyeceksiniz ve Neshe'yi bolca dans ediyor göreceksiniz. Bu bir otel hikayesi. Klibi yüz yıllık tarihi dokusu olan bir otelde gerçekleştirdik. Hem tarihi, hem etnik hem de şarkıda dediği gibi Monako havası hissedeceğiniz bir yere götürüyorum sizleri. Latino ve vintage dokusu olan görsellerde hikayeyi baştan sona gününü gün eden, her şeye sahip, hayatı eğlenerek yaşayan bir kadını izleyeceksiniz ve sonunda aslında her şeyin bir yanılsama olduğunu gülümseyerek fark edeceksiniz.

Neshe: 'Sanatçı her türlü değişime açık olmalı'

10-) Radyo istasyonlarına bakış açını merak etmiyor değilim. İlk teklin de bu konuda radyolardan çok fazla destek alamadın ama Bingo'ya yeterince sahip çıkıldı mı?

Neshe: Radyoyu severim, kendim de iyi bir radyo dinleyicisiyimdir. İlk şarkım Hijo de la Noche yabancı bir parça olması sebebiyle Türkiye'deki Türkçe çalan radyolarda çalınamadı ancak yine de birçok radyo programına davet edildim. Onun dışında Türkiye'deki yabancı çalan önemli radyo istasyonlarından tam destek aldı ve uzun süre çalındı. Ayrıca Latin Amerika'daki birçok radyo kanalında da hiç bağlantımız olmamasına rağmen yerini aldı ve Kolombiya, Peru ve Meksika'da radyo programlarına davet edildim. 

Neshe: 'Sanatçı her türlü değişime açık olmalı'

11-) Mesleki olarak gerçekleştirmek istediğin bir hayalin var mı?

Neshe: Başladığım gibi devam ederek global işler üretmeye devam etmek ve dünya çapında bir sanatçı olmak istiyorum. Dünyanın her yerinde şarkılarım ve dans showlarımla müzikal tadında konserler vermek istiyorum.

12-) Sosyal medya ile aran nasıl? Hayranların sana kolay ulaşabilirler mi?

Neshe: Sosyal medya ile aram iyidir. Instagram üzerinden gelen mesajlara elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım. TikTok'da bir dönem seyirci ile güzel bir etkileşim halindeydik ancak bir süre ara verdim geri dönmem yönünde çok fazla mesaj alıyorum bu yüzden kısa bir süre sonra tekrar TikTok'ta da seyircilerimle birlikte olacağım.

13-) Cover furyasından uzak durmanın nedeni ne?

Neshe: Cover şarkılara gerçekten yeni bir yorum ve sound geldiğinde dinlemek hoşuma gidiyor. Karşı da değilim belki bir gün benden de cover bir parça duyarsınız ama genel olarak özgün parçalar üretebilmek ve dinleyiciye işte bu Neshe diyebilecekleri parçalar verebilmeyi daha çok önemsiyorum.

 

Neshe: 'Sanatçı her türlü değişime açık olmalı'

14-) Asla imajım da şu değişikliğe gidemem dediğin bir şey var mı?

Neshe: Net olarak asla değiştiremem diyebileceğim bir şey yok. Sanatçı her türlü değişime açık olmalı diye düşünüyorum.

15-) Dünyaca ünlü hangi starı kendine örnek alırsın?

Neshe: Örnek aldığım Shakira ve J.Lo figürleri var çocukluğumdan beri. Hem dans performansları, hem de yaptıkları müzik gereği kendime yakın görüyorum tabii ki benim tarzım çok daha farklı. Sürekli kendilerini yenilemeye çalışmaları ve üretime devam etmeleri de benim için büyük ilham kaynağıdır.

Neshe: 'Sanatçı her türlü değişime açık olmalı'

16-) Bingo'dan sonra tekrar Türkçe şarkılarda senin yorumuna rastlayabilecek miyiz?

Neshe: Elbette. Yeni yayınlayacağım yabancı parçaların Türkçe versiyonları da olacak çünkü Bingo da kısa bir süre sonra yayınlayacağım Downtown parçamın uyarlamasıydı ve bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmemiştim. Bingo çıktığı ilk günden itibaren listelerdeydi ve ilk Türkçe şarkımda bunu beklemiyordum. Bu da beni daha fazla Türkçe şarkı yayınlamam gerektiğine inandırıyor.

17-) Müzik Habercisi okurlarına neler söylemek istersin?

Neshe: Beni izlemeye dinlemeye devam edin, çünkü çok güzel projeler hazırladım sizler için. Yakın zamanda İspanya'dan yayınlayacağım bir şarkı var. Ülkemi en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğim. Sizleri seviyorum…" width="560" height="314">

Tüm Yazıları
12.11.2023
FACEBOOK
İNSTAGRAM