40 yıllık büyük baladların Kralı Bon Jovi!

Dr. Hakan Dikmen

40 yıllık büyük baladların Kralı Bon Jovi!

26 Nisan'dan itibaren bir belgeseli yayınlanacak olan Bon Jovi, birkaç temel nedenden dolayı dünyanın en iyi rock gruplarından biri olarak kabul edilir.

Yıllardır muazzam ticari başarıları ve uzun ömürleri beni çok etkiliyor. Bon Jovi, 40 yılı aşkın kariyeri boyunca dünya çapında 130 milyondan fazla albüm satarak tüm zamanların en çok satan Amerikan rock gruplarından biri oldu. Onlarca yıldır varlığını sürdüren çok sayıda hit single'ları ve albümleri var.

40 yıllık büyük baladların Kralı Bon Jovi!

İmza sesleri ve şarkı yazımı. Bon Jovi, büyük nakaratları ve akılda kalan gitar riffleri ile marşı andıran, çengel dolu hard rock/pop-metal sound'uyla tanınır. Çoğunlukla Jon Bon Jovi ve Richie Sambora'nın birlikte yazdığı şarkı sözleri, akılda kalıcılığı ve izleyicilerle bağlantı kurma yeteneği nedeniyle övgüyle karşılanıyor.

40 yıllık büyük baladların Kralı Bon Jovi!

Ayrıca, canlı performansları ve şovmenlikleri sevgilerini artırıyor. Bon Jovi, Jon Bon Jovi'nin karizmatik sahne varlığıyla birlikte enerjik ve ilgi çekici canlı şovlarıyla ünlüdür. Bu onların uzun kariyerleri boyunca sadık bir hayran kitlesini korumalarına yardımcı oldu. 1980'lerin hair metal sahnesinde yola çıkan Bon Jovi, yıllar içinde pop, country ve daha olgun rock tarzlarının unsurlarını birleştirerek müzikal çok yönlülüğünü sergileyerek sound'larını uyarlamayı başardı.

40 yıllık büyük baladların Kralı Bon Jovi!

Özetle, Bon Jovi'nin ticari başarı, ikonik şarkı yazımı, canlı performans becerisi ve on yıllar boyunca süren müzikal evriminin birleşimi, dönemlerinin en büyük rock gruplarından biri olarak statülerini sağlamlaştırdı.

Belgesel meselesine gelince grubun hayran kitlesi için kuşkusuz burada keyif alacak çok şey olacak. Arşiv hazinelerini, konser kliplerini ve güncel röportajları bir araya getiren program, grubun tarihini derinlemesine inceliyor, 1980'lerin ortasındaki yükselişine göz atıyor ve yıldönümü geri dönüşünün arifesinde sahne arkasına geçiyor. Ancak "Lvin' on a Prayer"ı yalnızca gece sonu şarkısını atlatabilecek kadar bilen izleyiciler, muhtemelen iki buçuk saat sonra oraya nasıl ancak yarı yolda gidebildiklerini merak edecekler.

40 yıllık büyük baladların Kralı Bon Jovi!

Eski gitarist Richie Sambora ve davulcu Tico Torres gibi diğer grup arkadaşları, şarkıcının net imajına bir kişilik aşısı ve kontrast sağlıyor; yine de aşırılık çağlarına ait anekdotlar bu belgeselde belirsiz olarak veriliyor. Yaratıcı kararları çevreleyen tartışmalarda veya aralara ve kadro değişikliklerine yol açan gerilimlerde de ayrıntı ve orijinal içgörüler eksik. Ve Sambora'nın 2013'teki ani ayrılışının grubun en parlak döneminden yirmi yıl sonra gerçekleşmesi, kaçınılmaz olarak grubun en dikkate değer kişilerarası dramasının etkisini köreltiyor.

40 yıllık büyük baladların Kralı Bon Jovi!

Bakalım bu belgeseli biz nasıl izleyeceğiz. Ama beni şimdiden bir heyecan bastı. Sosyal Medyada en çok izlenen Bon Jovi müzik videosu "It's My Life" oldu. Hadi gelin bu yazının sonunda biz de bu klibi izleyelim.

Tüm Yazıları
25.04.2024
FACEBOOK
İNSTAGRAM