Merhaba

Dr. Hakan Dikmen

Yazıma merhaba diye başladım çünkü bu benim bu adresteki ilk yazım. Yıllardır müzik sektörü ile içli dışlı olmama rağmen bazen bu sektörü anlamakta zorluk çekiyorum. Bugün size biraz eskilerden biraz yenilerden biraz da 2021 müzik haberlerinden derleme yaptım.

Geçen gün gazeteci Ertuğrul Özkök, bazı eserlerin dünyada en çok dinlenenler listesinde olduğunu bize hatırlattı. Aslında sizin de bildiğiniz gibi, Spotify "Global Viral Top 50" listesi yapıyor. Bu listede 3 Türkçe şarkı birden viral oldu. Benim de bu vesile ile dikkatimi çeken 3 şarkıyı tekrar dinledim. İlk dikkati çeken, Dedubütman ve Çağrı Çelik'in 2017 yılında birlikte seslendirdikleri "Gamzedeyim Deva Bulmam". Bu şarkı birden dünyada "En hızlı yayılan" müzik listesinde 12 numaraya oturdu. İlginç değil mi? Ben Barış Manço'nun söylediği şeklini daha çok sevmiştim. O da 2016 yılında yapmıştı bu şarkıyı. Diğer şarkı ise "Ah Canım Sevgilim" Rei 6 söylüyor. Bir Türkçe şarkı daha var. Sıralamada 42 numarada Cem Adrian ile İsrailli sanatçı Eliyahu birlikte söylüyor. Şarkının adı "Kül" Tüm bunların nasıl bu listeye girdiğini Michael hocam daha iyi çözer. Belki haftaya bu konuda size bir not yazarım.

Merhaba

Hani "renkler ve zevkler tartışılmaz" derler ya. Bence müzik zevki de tartışılmaz. Ama hiç düşündünüz mü? Müziğin en patladığı dönem hangi yıl oldu?

Bu konu yani Müziğin en büyük yılı ne zaman? Sorusu pop hayranları arasında daimi bir tartışmadır. "En büyük yıl", müziğin hazzının geri dönülmez bir şekilde değiştiği veya birkaç değerli albümün veya single'ın piyasaya sürüldüğü bir yıl mı olmalı? Albümlere değer veriyorsanız 1971'i alkışlıyor olmalısınız.

Joni Mitchell'in "Blue", David Bowie'nin "Hunky Dory", Marvin Gaye'in "What's Going On", Led Zeppelin'in "Led Zeppelin IV" ile bir dönüm noktasıydı.

Merhaba

Yok ben "albüm"cü değil "single"cıyım derseniz 60'lı yılların ortalarına gitmelisiniz. En güçlü Yıllar olarak 1965 veya 1966'yı önerebilirim. Çünkü İngiliz listelerinde hâlâ halkın takibinde olan çok sayıda şarkı var. 1965 yılının ilk on hiti arasında Bob Dylan'ın "Subterranean Homesick Blues", The Who'nun "My Generation" ve The Rolling Stones'un "I Can't Get No" vardı. Ertesi yıl Ike ve Tina Turner "River Deep - Mountain High"ı yayınladı, Supremes "You Can't Hurry Love"ın yapımcılığını yaptı ve Beach Boys "Good Vibrations"ı sundu.

Merhaba

Yazıma başlarken günümüzün en fazla dinlenen Türkçe şarkılarını sunduktan sonra, sizi biraz eskilere götürünce benim yaşımla ilgili bir tahmin yapmaya başlamışsınızdır. Ama ben, hissettiğim yaşı yaşıyor ve size de böyle olmayı tavsiye ediyorum. O zaman gelelim günümüze.

Yurt dışında yayınlanan bir çok müzik dergisi yılın hitlerini seçti bile. Müzik dergisi deyince aklıma bir zamanlar ülkemizde de çıkan birbirinden güzel dergiler geldi. Mesela HEY dergisi deyip yaşımı yine ortaya koyayım. 1970'lerin başından 1980'lerin sonuna dek çıkan müzik ve gençlik dergisi pek doluydu. Dergi, en tutulduğu dönemde haftada 60,000 satış yapıyordu. Benim de içinde bulunduğum, Ceyhun Canbazoğlu yönetimindeki FREE dergisi de efsaneydi. 80'lerin sevilen diğer bir yayını da Onyedi dergisiydi, müziğin yanı sıra tarih ve kültürel gelişmelerden de haber veren bir bilgi kaynağıydı. Yine gençlik dergilerinin başka bir efsanesi de Blue Jean idi. 1987'de başladığı yayın hayatı ile birkaç nesil eskiten dergi sayesinde İngilizce şarkı sözlerini öğrendik, yeni isimler tanıdık ve posterleri ile odalarımızı duvarsız bıraktık. Bu tip dergilerin dahası da var. Ama, ilk akla gelenleri sizinle paylaştım. Diğerlerinden özür dileyerek.

Merhaba

Bu yazım biraz sohbet havasında oldu. Ne derler "ilk elin günahı olmaz" şimdiki gençler pişpirik de bilmezler ama belki bu sözü duymuşlardır. Size yine son olarak bir düşüncemi ileteyim.

Önümüzdeki yıl, bence "Afrika yılı" olacak. Mdou Moctar solak gitarist, yüzündeki peçe ile pek bir karizmatik. Şaka bir yana ama yılın sürprizi Batı Afrika'dan geldi. "Çöl blues" olarak bilinen Libya çölündeki bir gerilla kampında doğan Tuareg müzisyenleri, Tinariwen ve Imarhan'ın (ve diğerlerinin) ardından, Mdou Moctar fark oluşturacak. Bakalım onları sevecek misiniz. Bugün sizinle aklıma ilk gelen konularla biraz sohbet ettik. Bu arada kendimi radyoda program anons eder gibi hissettim.

Merhaba

Yazımı sevdiyseniz, gelecek hafta sizinle yine buluşmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Bana bu sayfayı tahsis eden sevgili dostum Michael Kuyucu'ya çok teşekkür ederim.

Tüm Yazıları
25.12.2021
FACEBOOK
İNSTAGRAM