Müzik Hakkında 40 Gerçek

Dr. Hakan Dikmen

Müzik Hakkında 40 Gerçek

Ben aslında son yıllarada moda olan bu rakamlı bilgilere pek alışamadım. Ama ben de modaya uyarak size " Müzik Hakkında 40 Gerçek " başlığını attım.

Müziğin evrensel bir dil olduğunu yüz yıllardır söylerler. Ve biliyorsunuz ki, muhtemelen de haklılar. Sonuçta, kim harika notalarla bezenmiş, güzel bir sesin söylediği ve ayakları yere vurduran melodiyi sevmez ki?

Ama müziği ve müzik teorisinin tüm biçimlerini ne kadar seviyorsanız ve en sevdiğiniz şarkılar ve sanatçılar hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu sanıyorsanız, işte sizin bilgilerinize ekleyeceğiniz birkaç değişik bilgi.

Sizin için hazırladığım İlk bilgi bir istatistik. 2016'da Mozart, Beyoncé'den Daha Fazla CD Sattı. Mozart 2016'da en çok CD si satılan sanatçı oldu. Adele, Drake ve Beyoncé'yi geride bırakarak ilk sıraya yerleşti. Üstelik isimlerini saydığım günümüz sanatçılarının o yıl Grammy ödüllü hitleri listesinde olmasına rağmen

Müzik Hakkında 40 Gerçek

Bir koroda Şarkı Söylemek Ruh Halini olumlu ekler. Sesiniz güzel olmasa da amatör bir koroda araya karışmakta yarar var. Unutmayın, Başkalarıyla birlikte şarkı söylediğinizde, vücut oksitosin gibi iyi hissettiren hormonlar salgılar ve kortizol gibi strese neden olan hormonları azaltır.

Bazı insanlar müzikten hiç bir duygusal hisse sahip olmaz. Ama bunun yanısıra Müzik Dinlemek Fiziksel Performansı Artırır.

Rod Stewart Şimdiye Kadarki En Büyük Ücretsiz Konser veren sanatçı olarak rekor kırdı.

Guinness Dünya Rekorları'na göre , Rod Stewart'ın 1993 yılında Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Copacabana Plajı'ndaki Yılbaşı Konseri, şimdiye kadarki en çok izlenen ücretsiz konser olmaya devam ediyor . Tahminen 4,2 milyon kişi bu performansa katıldı

Müzik Hakkında 40 Gerçek

Ne işinize yarar bilmiyorum ama , bir maddeyi de şöyle hazırladım. Spice Girls 'ün "Wanna Be" şarkısı Tüm Zamanların En Akılda Kalan Şarkısı olarak tarihe gçmiş vaziyette.

Metal Müzik sever misiniz bilmiyorum ama, Finlandiya Kişi Başına En Fazla Metal Grubuna Sahip Ülke.

Yüzde yüz Uzayda kayıt edilen bir müzik konusunda ne düşünürsünüz? Fark var mısıdır ki? Ama ban sizin için araştırdım. 2015 yılında Chris Hadfield adlı Kanadalı bir astronot , tamamen yörüngedeyken kaydedilen ilk albümünü yayınladı. O sadece uzayda yürüyen ilk Kanadalı değil, aynı zamanda David Bowie'nin "Space Oddity" şarkısının kapağıyla viral olan yetenekli bir müzisyen. Hadfield, Uluslararası Uzay İstasyonunda 144 gün geçirdi ve uygun başlıklı albümü Space Sessions: Songs for a Tin Can için 11 orijinal şarkısını kaydetti.

Müzik Hakkında 40 Gerçek

Britney Spears dinlemeyi sever misiniz? Cevabınız "evet" ise Korson değilsiniz. Çünkü,

İngiliz Donanması Afrika'nın doğu kıyılarındaki Somalili korsanları korkutmak için Britney Spears Şarkılarını Kullanıyor. Gülmeyin sahici bir anektod bu

Müzik Hakkında 40 Gerçek

Ünlü piyanist Barry Manilow "Şarkıları Ben Yazıyorum" dedi ama o Yazmadı. Şarkı 1975'te Bruce Johnston tarafından yazılmıştır. Orijinal versiyon The Captain & Tennille tarafından 1975'te yayınladıkları Love Will Keep Us Together adlı albümlerinde kaydedilmiştir

Müzik Hakkında 40 Gerçek

Müzik Bitkilerin Daha Hızlı Büyümesine Yardımcı Olur.

Müzik Dünya Algınızı Etkiler.

Milyonları hala peşinden koşturan Beatles grubunun hiçbir üyesi solfej bilmiyormuş. Yani bir nevi müzik Okuyamıyor veya Yazamıyorlarmış. Onlarca yıldır bazı spekülasyonlar vardı, ancak Paul McCartney nihayet 2018 60 Dakika röportajında, ne kendisinin ne de Beatles grup arkadaşlarının müzik okuyup yazamadığını ve müzik teorisini asla anlamadıklarını itiraf etti. Şart mı

Müzik Hakkında 40 Gerçek

15.9 Milyon Dolara Satılan En Pahalı Müzik Aleti nedir biliyor musunuz?

2011 yılında, "Lady Blunt" Stradivarius kemanı , bir Stradivarius için bir önceki müzayede rekorunun dört katı olan 15.9 milyon $'lık bir dünya rekoruna satıldı . Endüstri uzmanları, Stradivarius ve Guarneri del Gesu kemanlarına yıllık yüzde 10 ila yüzde 12 arasında maddi getiri ekleniyor diyorlar.

Metallica, 7 Kıtanın Tümünde bir takvim yılı içinde çalan ilk ve tek Grup olarak tarihe geçmiş. Bakalım bu rekorlarını hangi grup yılacak

Müzik Hakkında 40 Gerçek

Hepimizin bildiği meşhur doğum günü şarkısı var ya, 1893'te Hill kardeşler, anaokulu sınıflarının doğum günlerinde söylemeleri için bir şarkıya ihtiyaç duymuşlar. Bestelemişler ve bugün bile, "Mutlu Yıllar" tüm zamanların en kârlı şarkısı . Şarkının mülkiyeti son 100 yılda birkaç kez el değiştirmişti. Ancak müzik holding şirketi Warner Chappell, hakları 1990'da 15 milyon dolara satın aldı ve o zamandan beri elinde tutuyor. Bugün şarkı, yılda 2 milyon dolar, günde 5.000 dolar olan telif ücreti getiriyor. Bir başka eğlenceli gerçek: Şarkıyı bir filmde veya TV şovunda kullanmak 25.000 dolara mal oluyor.

Müzik Hakkında 40 Gerçek

Uluslararası Garip Müzik Günü de varmış biliyor musunuz?

İnsanları aşina olmadıkları yeni müzik türlerini çalmaya ve dinlemeye teşvik etmek veya aksi takdirde garip veya tuhaf olarak düşünebileceğiniz müzikleri takdir etmek için Patrick Grant adlı bir New Yorklu müzisyen tarafından oluşturuldu.

Yüksek Sesli Müzik Daha Az Zamanda Daha Fazla İçmenizi Sağlar. Bu da bir Fransız Üniversitesi'inin araştırması.

Bugünlük bu kadar. Başlarken 40 Madde dedim ama şimdilik bunlarla idare edin lütfen. İlginizi çektiyse, devamını da yazarım.

Savaşsız bir dünyada müzikle kalın.

Tüm Yazıları
22.03.2022
FACEBOOK
İNSTAGRAM