Mariah Carey Gizli Bir Rock Albümü Yaptı!

Dr. Hakan Dikmen

Mariah Carey Gizli Bir Rock Albümü Yaptı!

Carey 90'larda "Always Be My Baby" gibi şarkılar yaparken, bir alt-rock albümünde de sürpriz yapıyor ve şöyle diyor. "O zamanlar özgürlüğüm yoktu. Bu benim özgürlüğümdü."

Mariah Carey Gizli Bir Rock Albümü Yaptı!

MARİAH CAREY , Rolling Stone dergisi için yaptığı destansı bir röportajda ilginç hikayessinden söz etti. Carey neden Chick in the Nineties adı altında gizli bir alt-rock albümü yaptığını açıklıyor. Yayınlanan versiyonda çoğunlukla arkadaşı Clarissa Dane ana vokallerdeydi, ancak Carey vokalleriyle başka bir versiyon bulduğunu ve bu şarkıları ortaya çıkarmayı planladığını anlattı.

Tommy Mottola ile olan mutsuz evliliği sırasında, şarkıların eğlenceden yoksun olduğunu söylüyor. Hatta "O zamanlar özgürlüğüm yoktu" diyor. "Bu benim özgürlüğümdü. Asistanımla New York'un yukarısında baş aşağı dolaşıp kimsenin bilmediği bu şarkıların sözlerini haykırıyordum. Bu benim çıkışımdı ve sadece eğlenceliydi. Ve sanki eğleniyormuşuz gibi yapıyorduk. Artık gülmeye başladım.

Mariah Carey Gizli Bir Rock Albümü Yaptı!

Carey, büyük bir Aaliyah ve Missy Elliott hayranıydı ve bu da onu "Babydoll"da Elliott ile ortak çalışmaya yönlendirdi. Kendisi de bu konuyu şöyle anlatıyor, "Ben bir Aaliyah hayranıyım ve o da huzur içinde yatsın" Tonunu çok sevdim, yaptığı kayıtları ve kesinlikle Missy ile olan işbirliklerini çok sevdim. Missy'nin tüm farklı sanatçılarla yaptığı çalışmalarını da çok sevdim. Şarkı söyleyip rap yaptığını ilk duyduğum andan itibaren, onun tarzını gerçekten çok sevdim."

Mariah Carey Gizli Bir Rock Albümü Yaptı!

Carey' e şarkılarını nasıl yaptığını sordıklarında da cevabı şöyle. Yapmadan önce katmanlı arka plan vokallerini kaydetmeyi seviyorum. "O zaman bunun etrafında şarkı söyleyebiliyorum" diyor. "Sanırım bunun nedeni yedek şarkıcı olarak başlamam ve en iyi arka plan vokallerinden bazılarından ve ayrıca Luther Vandross gibi insanlardan bir şeyler öğrenerek arka plan vokalisti olarak seanslar yapmam. Büyürken, dokusuna ve kendisine hayrandım, aynı zamanda arka plan vokallerini kullanmasına da hayrandım. Ve Michael Jackson, kendi arka plan vokallerini bir araya getirmesi çok benzersiz bir şeydi." Ben de aldığım bu dersten en büyük faydayı çıkardım diyor.

Mariah Carey Gizli Bir Rock Albümü Yaptı!

Carey, bir de yakında çocuk kitabı çıkaracak. The Christmas Princess'in derinlikli olacağına söz veriyor. "Çok katmanlı karakterlere ve pek çok alt tona sahip, Çocukları için bunu satın alan ebeveynler veya büyükanne ve büyükbabalar ya da her neyse, bundan zevk alacaklarını hissediyorum. Ve bence çocuklar da bu işin içinde olacak. Bu biraz da çocukluğuma bir saygı duruşu da olacak".

Mariah Carey Gizli Bir Rock Albümü Yaptı!

Carey, Prince'in genellikle coverlardan hoşlanmadığını bilseydi, Prince'in "The Beautiful Ones" şarkısının bir coverını asla Butterfly'a kaydetmezdi - ve konu kendi şarkılarına geldiğinde onun karışık duygularını paylaşıyor. "Her gün okuldan eve gelir ve Purple Rain dinlerdim.," diyor. "Prince hala bizimleyken tanışmak, onun heyecanını yaşamak ve onunla birkaç tartışma yapmak inanılmazdı. İlişkimizin başlangıcına doğru, insanların herhangi birinin şarkısını, özellikle de kendisinin şarkısını yeniden yapmasından hoşlanmadığını ortaya çıkardı. 'The Beautiful Ones'ı zaten yapmıştım ve 'Oh hayır!' Geriye dönüp baktığımda, tekrar yapacaksan hangi şarkının yazarını aradıysan onu arayıp 'Buna ne dersin?' demek doğru olur… Albümdeki en sevdiğim kesimlerden biri. Prince'e saygımla, insanların yeniden canlandırma yapmasını istemiyorum ki bunu bilseydim asla yapmazdım. Komik çünkü pek çok insan şarkılarımı yeniden yapmayı ya da sadece onları yeniden üretmeyi seviyoruz. Ve sonra bir uyarlama ya da her neyse bir talep alırsınız. Ve bazen ben de, 'Mm, keşke yapmasaydın, ama tamam. Ne yapmak istersen.' Bazı şarkılar… o kadar kişisel ki, 'Bunu benim işim olarak tutmayı tercih ediyorum' diyorsunuz. Ve böylece Prince'in nereden geldiğini anlıyorum."

Mariah Carey Gizli Bir Rock Albümü Yaptı!

İnsan Carey olunca izin almak da kolay oluyor düye düşünüyorum. Sevgili okurlar bu yazıyı size BillBoard dergisinden derledim. Umarım sevmişsinizdir.

Tüm Yazıları
22.09.2022
FACEBOOK
İNSTAGRAM