Spiceworld'ün 25. Yılı

Dr. Hakan Dikmen

Spiceworld'ün 25. Yılı

Yıllardır değişik sanatçılar çıkıp şarkılarını icra ediyorlar. Ama grup müzisyenler pek ortada yok. Yapımcılar, rüzgârlı erkek gruplarına Take That gibi, Boyzone gibi yeni gruplar için pek uğraşmıyor artık. Belki de yeni dünya düzeni içinde tek olmak daha pompalanıyor. Benim hemen aklıma gelen Türk gruplarından MFÖ biraz sufilik işine girip çıksalar da yıllardır gençler ve de daima genç kalanlar tarafından hala sevilerek dinleniyor. Grup Gündoğarken vardı. Amca gidince eski havaları kalmadı. Bir de acı bir olay yaşadılar. Bulutsuzluk Özlemi ne dinlerdik. Başta Nejat bey olmak üzere ya da Yeni Türkü. Bizde kız gurpları da pek uzun ömürlü olmadı. Sevgili arkadaşım Bilgen Bengü'nün de içinde olduğu Cici Kızlar, Hepsi ve Yonca Evcimik ile kurulan Çıtır Kızlar… Aslında ülkemizde müzikal ve grup müziği çok özlendi. Bu biraz bizim müzik türünden de oluyor. Biz tek sesli şarkı formuna alışık bir milletiz. Çok sesli korol müzik pek yok. Yabancıların Kilise Müziği de çok sesli olduğu için kulakları aşina galiba. Sevimli, hayat dolu bir kız çetesi, biraz koreografi, birkaç heyecan verici şarkı hak ediyor yeni nesil.

Spiceworld'ün 25. Yılı

Bilirsiniz meşhur Baharat kızlar vardır. Nam-ı değer Spice Girls. Bu grubun kurucuları Dört yüz kadar kadını seçmelere kattı, beş tanesini seçti ve kısa süre sonra onları Baharat Kızlar ilan etti. Yeni grup, Maidenhead'de üç yatak odalı bir eve taşındı ve artık pop-band başlangıç ​​hikayesinin ayırt edici özelliği olan bir tür titiz ama sanatsız performans eğitimine başladı. Proje güzeldi. Kızlar güzeldi. Hep birlikte hareket ediyor, aynı evde yaşayarak birbirlerini tanıyorlardı. Buraya kadar her şey tamam. Sırada beste ve o besteyi seslendirmeleri gerekiyordu. Ama bunun da öncesinde, Scary Spice, Sporty Spice, Baby Spice, Ginger Spice ve Posh Spice gibi takma adlar üzerinde araştırmalar yapılıp çalışıldı. O zamanlar henüz yirmi üç yaşında olan Chris Herbert, daha sonra süreçten sanki bir çocuk çizgi filmi yaratıyormuş gibi bahsetti. 2001 yapımı "Raw Spice" belgeselinde "Asıl mesele gerçekten iyi, küstah, renkli, cıvıl cıvıl karakterler elde etmekti" diye açıkladı.

Spiceworld'ün 25. Yılı

1996 yazında, Spice Girls ilk albümü "Spice"i yayınladı. Zamanın erkek gruplarının baskın havası bir tür görkemli romantizmdi: gevşek oturan bluzlar içinde yakışıklı erkekler tarafından söylenen, elleriyle dramatik hareketler yapan aşıklar. Spice Girls'ün ilk single'ı "Wannabe", herhangi bir şarkı yazma geleneğine veya yerçekimi yasalarına uymadığı için tarif etmesi zor bir parça olarak tarihteki yerini aldı.

Spiceworld'ün 25. Yılı

Matt Rowe daha sonra, "Bütün bu farklı parçaları şiir, koro, bağlantı açısından düşünmeden uydurdular" dedi. "Bütün bu zikzak, rap ve şarkı söyleme bölümleriyle karşınızdayım, ki bu da tüm dikkati dağılmış bir şekilde kaydettiğimiz." "Wannabe" piyasaya çıktığında şarkının arzu üzerine neredeyse Joycevari bir meditasyon içeren çılgın ön korosunda tekerleme gibi sözleri bana çok enterasan gelmişti. "Bili bili bom boom" diye aklımda şarkı hala. Klip de çok çılgındı.

Spiceworld'ün 25. Yılı

Yo, sana ne istediğimi, gerçekten, gerçekten ne istediğimi

Söyleyeceğim.

O halde bana ne istediğini söyle, gerçekten, gerçekten ne istiyorsun

İstiyorum (hey!), İstiyorum (hey!), İstiyorum (hey!), istiyorum (hey!)

Gerçekten, gerçekten, gerçekten zig-a-zig-ah istiyorum.

Sözler böyle olunca o dönem için biraz ne bu böyle Ciddiyet kisvesi yok gibi sözlerle karşılandı.

Spiceworld'ün 25. Yılı

"Wannabe" yüksek sesle söylenebilecek bir şarkı, saf ve baş döndürücüdür". Deniliyordu. 2014 yılında, Hollandalı bir araştırma bilim insanı ekibi, bunun şimdiye kadar kaydedilen en akılda kalıcı şarkı olabileceğini öne sürdü. Parça enstrümanlar içeriyor gibi görünüyor, ancak müzikal olarak ne oluyorsa, Girls'ün şen şakrak rap ve hype-man whoop patlamaları tarafından alakasız hale getiriliyor. Spice Girls, en titiz sanatçılar değildi, ama küstah ve hareketliydiler. "Wannabe" videosunda, her zaman küçük bir Gucci elbisesi ve askılı topuklu ayakkabılarla süslenmiş, fotoğraflarda nadiren gülümsemiş olan Posh Spice bile, elinde çikolatalı çörekler olan bir yürümeye başlayan çocuk gibi ortalıkta dolanıyordu.

Spiceworld'ün 25. Yılı

"Wannabe" tek seferlik bir hitin tüm işaretlerine sahip olsa da, "Spice" ABD'de listede ilk Beş'ten üç single çıkardı ve Spice Girls küresel bir fenomen haline geldi, kız gücünü ilan etti.

1997'de grup ikinci bir albüm olan "Spiceworld"ü yayınladı. İlk iki haftada yedi milyon kopya göndererek bir kız grubunun en hızlı satan albümü rekorunu kırdı. Grup, bir yardım konseri vermek için Güney Afrika'ya gitti ve Nelson Mandela ile bir araya geldi. Mandela, gazetecilere "Biliyorsunuz, bunlar benim kahramanlarım" dedi. Bu gruptaki tüm kızların "Hayatımdaki en büyük anlardan biri." Dedikleri an oldu.

Spiceworld'ün 25. Yılı

"Spiceworld" şimdi yirmi beş yaşında. Albüm, yıldönümü vesilesiyle, tümü Virgin Records arşivinden alınan bonus parçalar, B-yüzleri ve grubun 1997-98 turnesinden canlı kayıtlarla yeniden yayınlanıyor. "Step to Me" ile "Spice Girls Party Mix, " grubun yüksek tempolu hitlerinin on beş dakikalık bir karışımı, bir şekilde daha da yüksek tempolu hale geldi. Bu toplamada Canlı malzeme daha can alıcıdır, ancak bir dinleyicide ışıklara, kostümlere ve dansa özlem duyabilir diyor bu konuda ahkam kesen abiler.

Spiceworld'ün 25. Yılı
Başından beri, Spice Girls'ün misyonu bir tür anodyne yani ağrı kesici olmak, genelleştirilmiş pozitifliği yaymaktı; 1997'de bu zamana bir hedef gibi görünebilirdi, ancak yirmi beş yıl sonra, muhtemelen "Spiceworld"ü en klasik hissettiren şey bu oldu. Hem gezegensel hem de insani acıların sürekli olarak hatırlatıldığı bir çağda, bu tür bir naifliğe erişmek neredeyse imkansız. Albümün ilk single'ı "Spice Up Your Life"ın müzik videosunda Spice Girls, kıyamet sonrası bir şehir manzarasında bir uzay aracını yönlendiriyor. Buzlu gri bir yağmur yağıyor. Yüzler solgun, umutsuz. Mahkumlar hücrelerinin parmaklıklarına karşı başlarını sallıyorlar. Ama bizim Baharat kızlar şarkı söylüyor:
Spiceworld'ün 25. Yılı

Üzgün ​​ve moralin bozuk olduğunda seni gitmen gereken yere götüreceğiz Gülümse, dans et, her şey bedava

Tek ihtiyacın olan pozitiflik.

Spice Girls hala çok duyusal bir sunum olarak en iyi şekilde çalışıyor. Benim de bu yazıyı sizinle paylaşma nedenim başarıyla çalışmaları hala var olabilmeleri ve onlara duyduğum saygı.

Tüm Yazıları
13.11.2022
FACEBOOK
İNSTAGRAM