Fatih Kafesci: 'Gerçeğe dönüşmeyecek hiçbir hayal yoktur'

Nur Ahlatcı

Nur Ahlatcı: Sizleri bu hafta genç ve bir o kadar da geleceği parlak bir isim ile tanıştırıyorum: Fatih Kafesci! Fatih müzisyen bir ailede doğmuş biri. Eminim onu merak eden birçok genç hayranı da bu röportajımızı beğeniyle okuyacaktır.

Fatih Kafesci: 'Gerçeğe dönüşmeyecek hiçbir hayal yoktur'

Nur Ahlatcı: Fatih sohbetimize ailedeki bir diğer solist olan abin Altar Kafesci'den bahsederek başlayalım mı? Tam anlamıyla müzik ile iç içe bir ailede olmanın artı ve eksileri var mı?

Fatih Kafesci: Öncelikle merhaba. Tabii ki abim Altar Kafesci'nin müzikle tanışmamda rolü çok büyük. Artı ve eksileri olarak değerlendirirsek hiçbir eksisi yok, aksine artı yönleri tabii ki de çok fazla. Müzikle küçük yaşlarda iç içe olmam bugünkü müzik zevkimin ve zenginliğimin temel taşlarını oluşturdu diye düşünüyorum.

Nur Ahlatcı: İlkokulda müzik öğretmeninin seni keşfetmesi ile başlayan müzik yolculuğunda eğitim hayatından da biraz bahsedelim mi?

Fatih Kafesci: İlk ve orta öğrenimimde okul koroları ile beraber, lisede de müzik grubunda buldum kendimi. Ve sonrasında Üsküdar Musiki Cemiyeti ile devam eden bir müzik eğitimim oldu.

Nur Ahlatcı: İlk teklin "Delirmek İstiyorum" sana nasıl tecrübeler kattı? Kimler ile çalışmıştın projende?

Fatih Kafesci: "Delirmek istiyorum" benim ilk göz ağrım. Şarkının sözlerinde dinleyiciler kendinden bir şeyler bulduklarını söylüyorlar ki normalde hareketli şarkılar çok bir şey anlatmaz insanlara. Değerli isimlerle çalıştık. Aranjesi Altay Ekrem imzası taşıyor. Klibin yönetmeni Yekta İsmail Gök. Kemanlarından (İstanbul Strings) gitarlarına kadar (Serhan Yasdıman) iyi isimlerin çalıştığı bir şarkı oldu. Beni dinleyicilerle tanıştıran eğlenceli bir şarkı oldu.

Nur Ahlatcı: Yorumcu kimliğin hemen göze çarpıyor, peki bunu daha çok ön plana çıkarmak için düşündüğün stratejilerin var mı?

Fatih Kafesci: Üretmeye devam ediyorum her gün, her ay, her sene üstüne koyarak gitmek, dinleyicilere daha kaliteli şarkılar dinletmek ve sunmak istiyorum.

Fatih Kafesci: 'Gerçeğe dönüşmeyecek hiçbir hayal yoktur'

Nur Ahlatcı: Son teklin slow bir şarkı oldu. Bu tercihte bulunmanı sağlayan etken radyolar ve dinleyenler mi? Yoksa ekibin mi oldu?

Fatih Kafesci: İçimden geleni dinleyicilerle buluşturuyorum. 4 ay önce hareketli bir şarkı ile çıkış yaptım. Üzerine kış aylarında içimizi ısıtacak sıcaklıkta bir slow iyi gelir diye düşündük ve "Solmadan Gel"i kliplendirdik. Umarım çok severler, şarkı onlara emanet.

Nur Ahlatcı: "Solmadan Gel"de kimler ile çalıştın?

Fatih Kafesci: İyi bir ekip olunca insan hep aynı ekiple çalışmak istiyor. Yine aynı ekiple hazırladık şarkımızı. Altay Ekrem aranjörlüğünde, Yekta İsmail Gök yönetmenliğinde güzel bir çalışma oldu.

Nur Ahlatcı: "Solmadan Gel" beklediğin gibi gidiyor mu? Şarkıya gelen yorumlar seni nasıl yönlendirecek?

Fatih Kafesci: Beklediğim doğrultuda gittiği için çok mutluyum. 10 gün gibi kısa bir zamanda şarkımız 600K dinleyiciyle buluştu. Bu sayının katlanarak devam edeceğini düşünüyorum.

Nur Ahlatcı: Genç solistlerin sektörde olumlu bir şekilde yönlendirildiğini düşünüyor musun?

Fatih Kafesci: Bence herkes kendini yönlendirmeli. Kendi stratejilerini oluşturmalı.

Nur Ahlatcı: Müzik yolculuğunda sen kendi ekibini kurarken nelere dikkat ettin?

Fatih Kafesci: Kafaların uyuşması bence çok önemli. Karakterli düzgün insanlarla bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Nur Ahlatcı: Şu dönemde sence bir şarkının patlamasını sağlayacak en önemli mecra sence neresi? Sosyal medya mı, radyolar mı, TV'mi, yoksa yazılı basın mı?

Fatih Kafesci: Bu öyle bir şey ki tüm mecralar çok önemli. Yazılı ve görsel basın kadar sosyal medya da çok önemli. Gençler sosyal medyada daha çok vakit geçiriyor. Bu nedenle bu sorunun cevabı bu dönem için sosyal medya sanırım.

Nur Ahlatcı: Senin sosyal medya ile aran nasıl?

Fatih Kafesci: Tüm mecraları işim gereği kullanıyorum. YouTube kanalımda canlı performans videolarımı ve kliplerimi paylaşıyorum. Instagram'dan fotoğraflarımı paylaşıyorum. Dinleyicilerle etkileşim içinde olmak bence çok güzel.

Nur Ahlatcı: İyi bir radyo dinleyicisi olduğunu söyleyebilir miyiz?

Fatih Kafesci: Radyolar ve radyocular biz sanatçılar için çok önemli bir yerdeler. Ben de iyi bir radyo dinleyicisi sayılırım. Hatta "Delirmek İstiyorum" şarkımla ilk ödülümü RADEV'in (Radyocular Derneği) düzenlediği bir ödül töreninden almıştım.

Nur Ahlatcı: Ters köşe yapıp farklı bir tarz şarkı yorumlamayı düşünür müsün?

Fatih Kafesci: Farklı bir tarzı zaten sahnelerde okuyorum. Sanat müziği, arabesk ve rock yorumluyorum, o yüzden kendi bestelerimi hazırladıktan sonra ters köşe yapıp farklı tarzda belki cover ile belki de kendi hazırladığım farklı bir tarzdaki bir şarkıyla mutlaka dinleyicilerle buluşmak istiyorum.

Nur Ahlatcı: Solist olarak beğendiğin isimler kimler? Sen kimleri dinliyorsun?

Fatih Kafesci: Fatih Erkoç'u çok seviyorum, bunun yanında tabii ki Tarkan'ı, Tan Taşçı'yı, Gülşen'i, Simge'yi çok başarılı ve yetenekli buluyorum yıllardır.

Nur Ahlatcı: Hedefinde sahne almayı istediğin yer neresi?

Fatih Kafesci: Harbiye Açık Hava'ya selam olsun.

Nur Ahlatcı: Analiz yeteneğin kuvvetli midir? Müzik sektörü yetenek + iyi bir analiz ve istikrardan oluşur diyorum, sen ne düşünüyorsun?

Fatih Kafesci: Tamamen katılıyorum ve tüm stratejilerimizi bu yönde hazırlıyor ve uyguluyoruz ekip olarak.

Nur Ahlatcı: Kendini ve yeteneğini gerektiği kadarıyla gösterdiğini düşünüyor musun?

Fatih Kafesci: Maalesef ki müzik piyasasının zor olduğu bir ülkedeyiz. Bu dediklerin maalesef ki bir anda olmuyor, basamaklara birer birer çıkmamız gerekiyor. Kendimi ve yeteneğimi şu an için yeteri kadar gösterdiğimi tabii ki düşünmüyorum ama zamanla insanların beni daha iyi, daha çok ve daha güzel yerlerde göreceğini düşünüyorum.

Nur Ahlatcı: Yeni teklin çıkar çıkmaz sıradakileri merak edenlerin gerçekten beğeniden mi yoksa sıradanlaşan bir hızlı tüketimden mi geldiğini düşünüyorsun?

Fatih Kafesci: Bence yarı yarıya. Merak edenler de oluyor ama gerçekten de çok hızlı tüketen bir toplum haline dönüştük. Eskiden bir şarkıyı üç yıl dört yıl boyunca dinlerken şimdi üç ayda bir şarkıları eskitiyoruz kulağımızda.

Fatih Kafesci: 'Gerçeğe dönüşmeyecek hiçbir hayal yoktur'

Nur Ahlatcı: Müzik dışında sanatın başka dallarıyla da ilgilenir misin?

Fatih Kafesci: Solistlik ve bestecilik dışında sanatın başka bir alanıyla ilgilenmiyorum fakat söyleşinin başında da söylemiştim müzikle dolu bir evde büyüdüm. Sevgili anneciğim yağlı boya çalışmaları yapan bir ev hanımı. Durum böyle olunca sanatın diğer dallarına da yakından tanıklık etmiş oluyorum.

Nur Ahlatcı: Senin için "Sanatçı ve Solist" kavramları ne ifade ediyor?

Fatih Kafesci: Bence sanatçı kavramını üzerimize bir kumaş gibi halk bize giydiriyor. Sanatçı olmak için biraz zamana, biraz da yaptığın işlerle kendini kanıtlamaya ihtiyacın varmış gibi hissediyor ve düşünüyorum. Solistlik kavramı ise; bence bir solistin ya Allah vergisi ya da çok çalışarak iyi bir sese ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Nur Ahlatcı: Bizlere önerebileceğin kitap, film ya da tiyatro oyunu var mı? Sen en son ne okudun ve izledin?

Fatih Kafesci: Ayşe Kulin'in "Yarın Yok" kitabını önerebilirim. Sinema ve tiyatroya inan ki uzun zamandır gitmedim. Pandemi, albüm çalışması, sahne çalışması derken kendimi ihmal etmişim. Şimdi bu soruyla fark ediyorum ve ilk fırsatta gidiyorum.

Nur Ahlatcı: Müzik Habercisi okurları için neler söylemek istersin?

Fatih Kafesci: Öncelikle Nur sana çok teşekkür ederim. Benim için çok keyifli bir sohbet oldu. Tüm Müzik Habercisi okullarına senin aracılığınla sevgilerimi yolluyorum. Hayallerinin peşinden gitsinler. Gerçeğe dönüşmeyecek hiçbir hayal yoktur. Zor diye bir şey yoktur, imkansız ise biraz zaman alır. Herkesin bu felsefede yaşamasını diliyorum.

" width="560" height="314">

Tüm Yazıları
28.01.2024
FACEBOOK
İNSTAGRAM