Kadir Mutlu, 'Tam İsabet'ten Vurdu!

Nur Ahlatcı

Nur Ahlatcı: "Bu hafta sorularıma içtenlikle cevap veren Kadir Mutlu ile sizi tanıştırıyorum. Kadir ile sohbetimiz benim için de haliyle keyifli geçti."

Kadir Mutlu, 'Tam İsabet'ten Vurdu!

Nur: Kadir işin mutfağında olan bir söz yazarı ve bestecisin. Yeteneğini ne zaman keşfettin?

Kadir Mutlu: Yeteneğimi küçük yaşlarda keşfettim. İçimdeki sözlere ve melodilere kulak vermeye başladım.

Nur: Ardından Murat Boz'un yorumladığı "Adını Bilen Yazsın"da da yine söz ve müzikte sana rastlamıştık. Seni bulmuşken o şahane eserin hikayesini de dinleyelim mi?

Kadir Mutlu: Babam müziğe ne kadar önem ve gönül verdiğimi anlamış olmalı ki, şarkı sözlerimi yazmam için bana bir gün bir not defteri alıp çalışma masamın üzerine bırakmış. Defteri açıp baktığımda, ilk sayfasında onun el yazısıyla şöyle bir cümle gördüm: "Adını Bilen Yazsın". Bu cümle beni inanılmaz etkilemişti ve şarkının oluşmasında muazzam bir ilham kaynağı oldu diyebilirim. Müziğine de saygı değer besteci Uğur Bayar, sözlerine de çocukluk arkadaşım Alper Yılmaz çok önemli katkıda bulundular. Aranjörüm Fırat Özbaylar'ın hazırlamış olduğu demo altyapı kayıtları esnasında o dönem Murat Boz'un vokalistliğini yapan Dicle Olcay ve değerli müzisyen Oben Akın'ın tesadüfen aynı gün stüdyoda bulunmaları, beni kırmayıp vokallere de eşlik etmelerinden büyük mutluluk duymuştum. Bir şarkıyı hit yapan bazı nüanslar vardır ve bu da o tılsımlardan birisiydi.

Kadir Mutlu, 'Tam İsabet'ten Vurdu!

Nur: Şarkı sözü yazarken seni en çok etkileyen faktörler neler?

Kadir Mutlu: Ruh halim çok önemli.

Nur: Gelelim "Tam İsabet" şarkına :) Hikayesini anlatır mısın?

Kadir Mutlu: "Tam İsabet"in hikayesi, aşkta umudunu yitirmiş birinin tekrar o güzel duygularını yeşerten biriyle karşılaşmasını anlatan bir hikaye.

Nur: Video klibiyle de uyumu yakalamış bir şarkı. Klip yönetmeni ve ekipten bize bahseder misin?

Kadir Mutlu: Tabi. Yönetmen koltuğunda Ferit Çetinkaya var. Kamera ve kurguda Çağrı Türkoğlu var. Kamera asistanı Furkan Kahraman, Işık Asistanı Deniz Efe Kuşsesi. Sizin aracılığınız ile katkılarından dolayı T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ'ne ve İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'ne tüm ekip arkadaşlarım ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum.

Nur: Kendine sakladığın bir şarkı diyebilir miyiz bu şarkı için?

Kadir Mutlu: Evet. Biraz öyle oldu.

Nur: Cover furyası hakkında neler düşünüyorsun?

Kadir Mutlu: Eski şarkıların yeniden yapılmasında hiç bir beyiz görmüyorum.

Kadir Mutlu, 'Tam İsabet'ten Vurdu!

Nur: Şarkılarımı mutlaka bu isim okumalı dediğin birileri var mı?

Kadir Mutlu: Bu konuyla ilgili isim belirtmem doğru olmaz diye düşünüyorum. Böylelikle isimleri geçmeyen diğer sanatçılara haksızlık etmiş olurum. Ülkemizde kendini müziğe adamış çok yetenekli sanatçılar var. Hepsi birbirinden değerli.

Nur: Türkiye'de sahne almayı hayal ettiğin yer neresi?

Kadir Mutlu: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Nur: Kendin yorumlamak için ayırdığın söz ve bestelerin var mı?

Kadir Mutlu: Var, ilerleyen zamanlarda hepsini dinleyici ile buluşturmayı düşünüyorum.

Nur: Kimleri dinliyorsun ve seni en çok etkileyen şarkı hangisi?

Kadir Mutlu: Her tarz müziği dinliyorum. Mozart'tan, Aşık Veysel'e, Zeki Müren'den, Elvis Presley'e, Sezen Aksu'dan, Michael Jackson'a, Müslüm Gürses'den Gypsy Kings'lere; enstrümantal müzikler ve daha nice sayamadıklarım. Kulağa hoş gelen ne varsa dinliyorum.

Nur: Hayranların sana nasıl ulaşabilir? Sosyal medya da aktif bir kullanıcı mısın?

Kadir Mutlu: Aktif kullanıyorum evet. @kadirmutlumusic Instagram hesabımdan sevenlerim bana ulaşabilirler.

Kadir Mutlu, 'Tam İsabet'ten Vurdu!

Nur: Kitap okuyor musun? Seni etkileyen bir yazar ve kitap önerir misin?

Kadir Mutlu: Kitap okumayı çok seviyorum. PAULO COELHO'dan - SiMYACI

Nur: Sinema ve Tiyatro ile aran nasıl? Neler izlersin?

Kadir Mutlu: Sinema ve Tiyatro' ya pek vakit ayıramıyorum. Evde seyrediyorum. Şener Şen'in ve rahmetli Kemal Sunal'ın filmleri çok hoşuma gidiyor. Bunun yanı sıra Harry Potter ve Star Wars serisinin bütün bölümlerini, tüm Yeşilçam ve Hollywood klasiklerini sıkılmadan defalarca izleyebilirim.

Nur: Sana vereceğimiz kelimelerden yola çıkarak sana ilk hissettirdiklerini bizimle paylaşmanı istiyorum.

Kadir Mutlu: Türkiye: Atatürk ve Cumhuriyet / Gurbetçi: Türkiye'de senelik izin / Sahne: Heyecanlı ama bir o kadar da keyifli / Beste: Kalbin anahtarı / Murat Boz: Başarılı ve takdir ettiğim bir sanatçı / Babutsa: İlk göz ağrım / Almanya: Doğup büyüdüğüm ülke / Para: Önemli ama bir o kadar da önemsiz / Aşk: En güzel duygu / Ayrılık: Acı

Nur: Müzik Habercisi okurlarına neler söylemek istersin?

Kadir Mutlu: İlk olarak tüm ekibinize ilginiz için teşekkür ediyorum. Bu tarz platformlarda kendimizi anlatabilmek çok güzel. Müzik Habercisi'ni takip etmeye devam edin diyorum.

" width="560" height="314">

Tüm Yazıları
18.11.2023
FACEBOOK
İNSTAGRAM