Osman Kaya, Eskisi Gibi!

Nur Ahlatcı

"Nur'la Sohbet"te bu hafta sizi Osman Kaya ile tanıştırıyorum. Son single çalışmasını duyduğum an heyecanlanıp hemen ekibine bir göz attığımda "Bir cevher bulunmuş" dedim. Haliyle biraz kıskanmadım değil (; Osman Kaya gelecek vaat eden bir solist. Haliyle sahne geçmişinde Berkay Şahin ve Fettah Can gibi sanatçılara rastlayıp bir de üzerine Sibel Can ismi olunca adeta şarkıyı daha dikkatle ve tekrar tekrar dinleme isteği uyandırdı.

Osman Kaya, Eskisi Gibi!

Nur Ahlatcı: Çok küçük yaşlarda müzik ile ilgilenmeye başladığını biliyorum sevgili Osman; bize biraz o yıllardan bahseder misin?

Osman Kaya: 10 yaşındaydım. 2002 dünya kupası zamanı o ambiyansı çok iyi hatırlıyorum, çok güzel bir hava vardı ülkede. Babam ile düğünlere giderdik çok heyecanlanırdım o zamanlar. Oyun gibi gelirdi çok öğretici oldu. İyiki de o zamanlar öyle olmuş diyorum geriye dönüp baktığımda.

Nur Ahlatcı: Klarnet çalmaya ne zaman başladın?

Osman Kaya: Klarnet çalmaya lisede başladım. 16 yaşındaydım.

Nur Ahlatcı: İstanbul'a yerleşmen ile hayatın değişti diyebilir miyiz?

Osman Kaya: İstanbul hep hayalimdi ve yaşamayı arzu ettiğim bir şehirdi. İyi ki geldim. İstanbul kendi gibi network anlamında da çok iyi ve profesyonel isimlerle dolu. Geldiğimde doğru yerde olduğumu hissettiğim ve kısa zamanda iş ve arkadaş ortamım oluştu. 

Osman Kaya, Eskisi Gibi!

Nur Ahlatcı: Fettah Can ve Berkay Şahin ile yolunuz nasıl kesişti?

Osman Kaya: İkisi de severek takip ettiğim sanatçılar. Belki de çok istedim onlarla çalışmayı ve bunun için emek verip güzel inancımı da kattım. Yollar bu şekilde kesişti. The Secret diyebiliriz.

Nur Ahlatcı: Sibel Can desteklerini senden esirgemedi diye biliyoruz. Sibel Can ile tanışman nasıl oldu?

Osman Kaya: Sibel hanım ile tabii ki iş vesilesiyle tanışmış oldum. İyi ki de oldu diyebilirim. Sibel hanımdan müzik dışında da öğrendiğim çok şey var. Tam anlamıyla bir sanatçıdan beklenen neyse onu ışıltısıyla ve güzel kalbiyle yansıtıyor.

Nur Ahlatcı: Dolu dolu ilk iki single'dan bahsedelim mi biraz?

Osman Kaya: Evet ilki "Sevda Hırsızı", ikincisi "Eskisi Gibi" şarkılarımız güzel övgüler topladı. Bu da bizi mutlu ediyor haliyle. Çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor güzel şarkılarla sizleri buluşturmak için sabırsızlanıyoruz.

Nur Ahlatcı: Ve son olarak Nisan ayında "Eskisi Gibi" ile müzikseverler ile buluştun. Kısa sürede ulusal radyo ve tv'lerde yer aldın. Bu başarıyı neye bağlıyorsun?

Osman Kaya: Tabii ki emek verdiğin şey karşılığında beğeni kazanmak motivasyonu oldukça artırıyor. Bu konuda müteşekkirim. Umarım bu doğrultuda devam eder bizde bu motivasyonla üretmeye devam ederiz.

Nur Ahlatcı: "Eskisi Gibi"nin hikayesini senden dinleyecek olsak bize neler anlatırsın?

Osman Kaya: Kısaca size vuslat hasretiyle yanıp tutuşan biri desem? Hikayenin özü özlemden ortaya çıkıyor. Bir çiçeğin güneşe olan özlemi gibi ellerini açıyor ve kavuşmayı arzu ediyor.

Osman Kaya, Eskisi Gibi!

Nur Ahlatcı: Çok genç bir solist olmanın yanında sahne tecrüben çok fazla haliyle. Sahne tecrübelerinin artılarını daha çok hangi şarkıda kullandın merak ediyorum?

Osman Kaya: Yaptığımız tüm işlerde bu tecrübeler otomatik olarak işin mayasına bulaşıyor. Tecrübeler reflex haline gelmiş diyebiliriz. Yaptığımız şarkının kime hitap edeceği konusunda, şarkının düzenlemesini yaparken nasıl yapılacağı konusunda, okumasını yaparken yaptığım yorumlama konusunda ve birçok konuda tecrübeler otomatik olarak bizi uyarıyor. Yaptığımız tüm işlerle tecrübelerimiz aslında bir bütün.

Nur Ahlatcı: Sosyal Medya ile aran nasıl?

Osman Kaya: Çok fazla kullanan biri değilim açıkçası, bu konuda da kendimi eleştiriyorum aslında.

Nur Ahlatcı: Radyo ile aran nasıl? İyi bir radyo dinleyicisi olduğun söylenebilir mi?

Osman Kaya: Yani yaptığımız çalışmalar radyoda ilgi gördü, bu da çok sevindirici. Tabii ki daha çok yeniyiz bunu zaman içerisinde daha iyi analiz edebileceğiz.

Nur Ahlatcı: Son tekline gösterilen ilgiden sonra sorumluluğun daha çok artığını düşünüyor musun?

Osman Kaya: Evet düşünüyorum ve bu sorumlulukta iyi geliyor aslında farklı bir olgunluk. Daha disiplinli çalışmamız gerektiği misyonunu yüklüyor bize.

Nur Ahlatcı: İmajında asla değiştirmem dediğin bir şey var mı?

Osman Kaya: Yine tekrarlamak isterim neysem o olma taraftarıyım. Güncel olan şeylere her zaman açığım ama kendim olmayı seviyorum.

Nur Ahlatcı: "Eskisi Gibi"de kimler ile çalıştın?

Osman Kaya: "Eskisi Gibi"nin sözü ve müziğinin yanı sıra düzenlemesi de sevgili arkadaşım Ramazan Baş'a ait. Klibini değerli yönetmenim Mehmet Hoşnut ile çektik. Ramosmusiccompany kendi şirketimizden de yayınladık.

Nur Ahlatcı: Klip çekimlerinde sen en çok neye dikkat ettin?

Osman Kaya: Kendim olmaya çalıştım. Başka biri gibi bir kalıba girmek yerine neysem o olmaya çok dikkat ettim.

Nur Ahlatcı: Kendini yeterince ifade edebildiğin müzik olmasaydı ne olurdu?

Osman Kaya: Çok eksik olurdu ya gerçekten işimi hayatımı seviyorum. Bir daha gelsem yine aynı yolu seçerdim.

Osman Kaya, Eskisi Gibi!

Nur Ahlatcı: Sana vereceğim kelimeler sana ilk neyi hatırlatıyor? (Samsun - Eskisi Gibi - 90'lar - Cover - Sahne - Orçun Soykan - TV - Single - Spiker - Solist - Sibel Can )

Osman Kaya: Samsun – Memleket / Eskisi Gibi – Bebek / 90'lar – Müzik / Cover -Yorum / Sahne – Haya / Orçun Soykan – Abi / Tv – Vizyon / Single – Emek / Spiker – Öncü / Solist – Kendin / Sibel Can - Yıldız

Nur Ahlatcı: Sahne hayali kurduğun bir yer var mı?

Osman Kaya: Harbiye Açık Hava Sahnesi.

Nur Ahlatcı: Osman Kaya'nın rutine binen alışkanlıklarından birinden vazgeçmesi gerekse bu hangisi olur ?

Osman Kaya: Alışkanlıklarımın hayatımla ve hikayemle bir bütün olduğunu düşünüyorum. O yüzden vazgeçmek istediğim bir alışkanlığım yok ama sadece geç saatlere kadar oturmaktan vazgeçmek isterim aslında.

Osman Kaya, Eskisi Gibi!

Nur Ahlatcı: Kitap, sinema ve tiyatro ile aran nasıl?

Osman Kaya: Kitap okurum ama yalan konuşmak olmasın aşırı derecede yakın değilim. Sinemayı takip ederim. Tiyatroya da vakit bulabildikçe denk getirebilirsem gitmeye çalışıyorum.

Nur Ahlatcı: Solist olmak isteyen yeni jenerasyon neyi yapıp neyi yapmamalı?

Osman Kaya: Yani bunu söylemek çok zor. Çünkü hızla gelişen ve değişen bir dönemdeyiz. İçlerinden nasıl geliyorsa ve kendilerini en yalın en güzel nasıl ifade edeceklerse öyle yapsınlar.

Nur Ahlatcı: Sen kimleri dinliyorsun?

Osman Kaya: Aslında oldukça geniş bir janraya sahibim. Hiç ayırt etmeden her şeyi merakla dinlerim.

Nur Ahlatcı: Müzik Habercisi okurları için neler söylemek istersin?

Osman Kaya: Öncelikle bize vakit ayırdıkları için onlara çok teşekkür ediyorum. Yeni çalışmalarla onların huzuruna bolca çıkacağız. Kucak dolusu sevgiler saygılar :)

" width="560" height="314">

Tüm Yazıları
03.12.2023
FACEBOOK
İNSTAGRAM