'Topa Tüfeğe Yatırım Yaptık Sağlığı Unuttuk'

'Topa Tüfeğe Yatırım Yaptık Sağlığı Unuttuk'

Türkiye'nin en iyi kadın vokallerinden biri. Şarkılarını seslendirmiyor adeta onları yaşıyor ve yaşatıyor. Gür sesi ve duygu yüklü yorumuyla onu dinlemek ruha iyi geliyor. Linet kısa bir süre önce Gülden'in "Yatsın Yanıma" adlı şarkısını seslendirdi. Coverlara ayrı bir ruh veren Linet ile hem korona günlerini hem de yeni teklisini konuştuk.

Herkes Evde Kalsın

Korona salgınıyla hayat durdu, evden devam ediyoruz hayata. Evimizi özledik inanıyorum ki benim gibi herkes evini çok özledi ve bu sağlıksız günler sağlıklı günler için bir haberci. Onun için hepimiz sağlığımıza ve biraz daha kurallara uymamıza bir vesile olsun bu enerjimiz. Herkes evde kalsın. 

'Topa Tüfeğe Yatırım Yaptık Sağlığı Unuttuk'

 Coverlar Hep Eski Şarkı Anlamına Gelmiyor

Gülden Mutlu'yu ilk çıktığı günden beri gerçekten zevkle ve hayranlıkla takip ediyordum. Hem kendi yazdığı şarkılar hem sesi duruşu çok güzel bir hanım efendi. Klipleri çok hoşuma gidiyordu. Şarkıları zaten Türkiye çapında patlamıştı. Tabi ki çok riskli bir iş benim yaptığım, yani bir cover yapmak. Coverler hep çok eski parçalardan oluşmuyor, biraz yakın gelecekten yani yakın bir maziden gelen şarkılar da var. Gülden Mutlu'nun da bu şarkısı 5 yıl olmuş.

Hep Zor Şarkılar Seslendiriyorum

"Yatsın Yanıma" şarkısını coverlarken biz farklı bir şekilde, çok büyük fark yaratmadan, yani fark yaratmadan derken çok fazla egzajere etmeden seslendirdim. Şarkı gerçekten zor bir şarkı, ben bunu sürekli iğneliyorum. Biliyorsunuz hep zor şarkılar yorumluyorum ben, bugüne kadar yorumladığım coverler hep zor şarkılardı ve biz neredeyse bir yıldır çalışıyoruz bu şarkı üzerinde. Selim Çaldıran yaptı aranjesini, ses tonunda inanılmaz çok gelgitler yaşadığımız bir şarkı oldu. Çünkü güftesi beyanından çok daha tiz bir şarkı. Onu dengeleyebilmek için çok çalıştık stüdyoda.

Gülden'in yaptığı aranje böyle değildi, biz bir küçük düzenlemeyle pes kısmını biraz daha pes yaptık, tiz kısmına daha da yükseldik. Bir oktav üzerinde ses ve tiz bir yapısı var şarkının. İnşallah üstesinden gelmişizdir, inşallah insanlar bu yorumu da beğenirler. Müzik sonuçta evrensel ve lezzetlidir yani her lezzetin, her tadın bir farklılığı vardır. İnşallah bu lezzeti de beğenmişlerdir. Şifa niyetine bu dönem denk geldi ama inşallah insanlara da bir nebze bir farklılık olur. 

'Topa Tüfeğe Yatırım Yaptık Sağlığı Unuttuk'

Korona Salgınında Hesap Kitap Yapalım

Kliple de uğraşıldı, altyapılarla uğraşıldı, resimler çekildi. Yani hem büyük yatırımlar var hem büyük bir ekip var tek şarkı olmasına rağmen. Büyük bir ekip, büyük bir çalışma var, büyük bir yatırım, büyük emekler var. Öncelikle emeğe saygı en önemlisi. Bir mukayese edildiği zaman veya bir eleştiri yapıldığı zaman dikkat etmek lazım, insanlar çok kolay her şeyi eleştirebiliyor. Şimdi korona karantinasında evde yalnızken, yani hepimiz evdeyken, bunları biraz daha düşünelim, insanların kalbini kırmadan emeklere saygı duyarak, her şeyi böyle kolay bitirmeyelim hayatımızda. Vicdanımızı da önümüze alarak böyle bir hesap kitap yapalım "ne yaptık bugüne kadar", kimlerin kalbini kırdık veya nasıl daha iyi olabiliriz bu dünyada diye düşünmemiz lazım. Çok dünya işine daldık hepimiz ve en büyük yatırırım yaptığımız evimizi unutmuşuz. Hani buna bende dahilim, şu an evdeyken, evimi ne kadar özlemişim diye düşündüm ve eminim ki herkes çok özlemiştir. Evde yapmam gereken çok işler varmış, inanılmaz bir süreçteyiz.

Sağlık Yerine Topa Tüfeğe Yatırım Yaptık

Hiçbir şey baki değildir hayatta. Ne hastalıklar ne savaşlar hiçbir şey baki değildir. Şu an maalesef böyle bir savaş içerisindeyiz sağlık açısından. Hani bu taraftan da güçlenmemiz gereken, anlamamız gereken bir süreçteyiz. Top tüfekle olmuyor. Bütün yatırımları maalesef dünya topa tüfeğe yatırmış ama sağlığa yatırmamış. Hani biz gerçekten sağlığımıza yatırım yapalım top tüfeğe değil, artık top tüfekli bir dünya istemiyor, hiç kimse, hiç birimiz istemiyoruz, halk olarak asla istemiyoruz. Daha çok insanca birbirimizle anlaşabileceğimiz bir dünya istiyoruz. Herkesin düşündüğünü rahatça söyleyebileceği bir dünya istiyoruz ama tabi ki yine diyorum kalp kırmadan. 

'Topa Tüfeğe Yatırım Yaptık Sağlığı Unuttuk'

Şarkıları On Yılda Bir Hatırlatmak Lazım

Cover zaten dünyada yapılan bir çalışmadır, mesela 80'li ve 90'lı şarkılar rapçiler tarafından yenileniyor, altyapısı, gidişatı o kadar çok keyifli gidiyor ki. Düşünün benim gençlik yıllarında dinlediğim, okul lise yıllarında dinlediğim şarkıları şimdi 20 yaşında ki yeğenimde dinliyor, o da bundan zevk alıyor. Yani bunları on yılda bir, yirmi yılda bir hatırlatmak gerekiyor diye düşünüyorum. İyi şarkı her daim ortaya çıkmıyor bunu da unutmamak lazım, hatırlatmak önemlidir. Farklı lezzetlerde, farklı formatlarda iletmek güzel bir şey diye düşünüyorum. Bu nedenle cover yapmaya devam edeceğim.

Üç Ayda Bir Karşınıza Çıkacağım

Bundan sonra, önce korona salgını bitsin. Sonra dijital single ve yine bir cover yada yeni bir şarkı yapabilirim, her an her şey olabilir. Üç ayda bir karşılarına çıkmaya çalışacağım müzikseverin. Üretimler, aranjesi, şarkının kendisi çok büyük bir ekip ve yatırım isteyen işler. Onun için lütfen emeğe saygı duyalım, elimizden geldiğince çalışmamız gerekiyor. Bunun için, çok çalışacağız inşallah yeni dünya ve yeni sağlıklı hayatlar için yeniden çalışmalara başlayacağım. 

 

03.05.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM