Ragıp Narin: 'Global Bir Sanatçı Olmak İstiyorum'

Ragıp Narin: 'Global Bir Sanatçı Olmak İstiyorum'

"Narin Narin" adlı şarkısıyla geniş kitlelere ulaşan ve ses getiren Ragıp Narin, Müzik Habercisi'nde Michael Kuyucu'ya kariyeri hakkında açıklamalarda bulundu. Hiçbir yerde olmayan ve sadece Müzik Habercisi'nde olan röportajda Ragıp Narin'in açıklamaları şu şekilde:

Ragıp Narin: 'Global Bir Sanatçı Olmak İstiyorum'

"Yok Yok" Şarkım, Filipinler'deyken Doğdu

"Yok Yok"un Türkçe versiyonu ilk çıkarttığımız versiyon. Yaklaşık 3 ay önce Filipinler'deydim ve nakarat kısmını orada mırıldanmıştım ve hemen telefonuma kaydetmiştim. Yine baya hoşuma gitmişti. Türkiye'ye döndüğümde üzerine biraz oturdum ve bir tık şarkı halini aldığında Sinan beye dinlettim. Nakarat kısmı onun da çok hoşuna gitti "Bunun üzerine gidelim" dedi. Ben de şarkı haline getirdim ve ilk çıkartmayı Türkçe olarak düşünüyorduk fakat sonra bize uluslararası bir düet teklifi geldi Universal'dan. Daha önce zaten Sinan beyin orta doğuda çok güzel bağlantıları vardı. "Narin Narin" de 3.5 milyona ulaşınca güzel rakamlara gelince bir tık dikkat çektik diyebilirim. Sonra bizden şarkı istendi. Elimizde 3-4 şarkı vardı. Bunlardan biri de "Yok"tu ve çıkma aşamasındaydı kimse dinlememişti. "Yok"u aşırı beğendiler, hemen bu şarkıyı çıkaralım hemen yapalım tarzında bize geldiler. Biz de olur dedik. Zaten Türkçesi bitmek üzereydi. İlk Türkçeyi bitirdik sonra Arapça ile beraber olan düet kısmına yoğunlaştık. Çok beğendiklerini söylediler. Onlar da o tarz bir şeyler istiyorlardı. Çünkü yok yokun ezgisinde hem yeni latin müziği havası var, hem de eski melodiler falan var. O yüzden çok hoşlarına gitti direk yapmak istediler biz de hay hay dedik ve yaptık.

Ragıp Narin: 'Global Bir Sanatçı Olmak İstiyorum'

Rima Yussef ile Aynı Kitleye Hitap Ediyoruz

Rima Yussef de zaten şu an orta doğuda. O da 96 doğumlu benimle aynı yaşlarda ve o da son şarkısıyla da güzel bir çıkış yaptı. O da zaten Universal'ın sanatçısı. Universal 2 genci birleştirmek istedi. İkimiz de kendi ülkelerimizde çıkış yapmaktayız yani aynı sayılar, aynı kitleye hitap ediyoruz ve tarzımız da aynıydı. Şarkıyı da çok beğendiklerinden dolayı Rima ile iyi gideceğinden dolayı böyle bir teklif sundular. Biz de tabii ki de okey dedik çünkü Rima gerçekten tatlı bir kız. Muazzam da bir sesi var. Sonra dedik ki kendisi Arapça kısmını söylesin, ben de Türkçe kısmını söyleyeyim. Sonra sürpriz ekledik ben Arapça söyledim. Ben Arapça söyleyince o da "Ben de Türkçeyi yapabilirim" dedi. İlk başta çok beceremedi Türkçe okumayı ama ben kendisine yardımcı oldum telaffuz konusunda. Sonra gerçekten inanılmaz şekilde okumaya başladı bu sefer. Türkçe bilmemesine rağmen çok tatlı bir şekilde okudu. Şu an Mtv ve One tv bunlar Lübnan'ın en büyük müzik kanalları. Tüm orta doğu, tüm Arap coğrafyasında yayın gösteriyor; Mısır'dan Cezayir'e kadar. Bunlar da sürekli günde 5-10 rotasyon alıyor ve birçok dj Lübnanlı insanlar eklemeye başladı. Orta doğuda şu an çok güzel başlangıç yaptık diyebilirim daha 10 gün oldu ama güzel ses getirdi.

Ragıp Narin: 'Global Bir Sanatçı Olmak İstiyorum'

Uçak Videolarım Patlayınca, Klibi de Uçakta Çekmek İstedik

İlk Türkçeyi planlıyorduk, ortada Arapça yoktu. Klibin kurgusunu, her şeyini de düşünmüştüm. Bundan 3-4 ay önce uçakta videolar çekiyordum. Tüm sosyal medyayı kullanmaya çalışıyorum. Çünkü insanlar her yerdeler tek bir platformda değiller. Bir akım vardı ve herkes bunu evinde yapıyordu, ben de bunu uçakta yaptım denk gelmişti. Bir baktım video 1.5 milyon izlendi. Uçaktan mı akımdan mı anlamadım. Bir daha uçaktaydım bir daha çekeyim dedim her çektiğim video inanır mısınız 1-3-5 milyon. Sinan bey bunları topla istatistik olarak bir bakalım dedi. 150 milyona yakın tık almışız hem Instagram'da hem Tiktok'ta. Böyle olunca klibi de neden uçakta çekmeyelim tarzı bir fikir gelişti bizde. Klibi uçakta çekiyorduk ve bir anda Arapça sürprizi geldi. 2 klibi aynı yapamayız ne yapacağız dedik. Sinan beyin aklına güzel bir fikir geldi teşekkür ediyorum ona. Bunu 2 bölümlü şekilde yapalım Türkçe yarıda kalsın film dizi gibi 2.bölümü Arapça devam etsin dedi. Hem insanlar Türkçede ne oldu diye merak edip Arapçayı da dinlerler hem de Arapçada düet yaptığım kişi Rima ilk bölümde oyunculuk da yaptı o yüzden orası da ilgi çekici oldu. İki taraflı da böyle güzel şekilde dikkat çekeriz dedi. Gerçekten iki bölümlük dizi gibi oldu. İlki uçakta geçiyor, ikincisi de uçaktan sahile ışınlanıyoruz bir anda.

Ragıp Narin: 'Global Bir Sanatçı Olmak İstiyorum'

"Global Bir Sanatçı Olmak İstiyorum"

Kliplerim genelde çok güzel yorumlar alıyordu. Cornetto şarkıları gibi film dizi gibi çok mutlu oluyoruz tarzında çok güzel yorumlar alıyordum Türkiye'den. Bu sefer Arap dünyasında da klibimiz çok güzel ses getirdi, özellikle Arapça ve İngilizce yorumları daha çok okuyorum. Zaten Türkçe yorumları sürekli gördüğüm için onları daha çok okuyorum. Farklı dilden, farklı coğrafyadan insanların da yorumlarını görüşlerini almak insanı ayrıyetten memnun ediyor. Global bir sanatçı olmak istiyordum. Bu kapıyı orta doğudan açma fikri Sinan beydendi ve gerçekten çok mantıklı. Çünkü hem bizim kültürümüze yakın, hem de son zamanlarda inanılmaz bir ilgi var Türklere karşı orta doğuda. Daha sonra Avrupa'ya, Amerika'ya dünya müziğine açılmak bence bir tık daha avantajlı olur diye düşünüyorum. Şu an iyi de başladık, biraz daha buralarda dolaşıp daha sonra dünya çapında bir şeyler yapmak istiyoruz inşallah.

20.11.2022
FACEBOOK
İNSTAGRAM