Selami Şahin: 'Tapılacak Kadınsın Şarkısını Anneme Yazdım'

Selami Şahin: 'Tapılacak Kadınsın Şarkısını Anneme Yazdım'

Türk müziğine kazandırdığı 300'e yakın hit şarkısıyla, 50 yılı aşkın süredir gönüllerde taht kuran duayen sanatçı Selami Şahin, Müzik Habercisi'nde Prof. Dr. Michael Kuyucu'ya açıklamalarda bulundu. Selami Şahin'in açıklamaları şu şekilde:

"Eser Çok Güzel Değilse Okumam"

Lider bazen beste yaptığı zaman benden fikir alıyor. "Bu güzel" veya "Bununla hiç uğraşma" diyorum, yani fikir veriyorum. Zaten halkın diline düşecek, çoğunluğu ilgilendirecek konu olmadığı zaman yapmanın bir anlamı yok. Son şarkısı çok beğeniliyor, çok telefonlar yağdı. Ben de bir kuple okudum, bir hatırası yeter. Zaten benim yaptığım besteler modern tarzda olduğu için çok kişiye hitap ediyor. Arabesk, batı ve Türk sanat müziği dinleyen de dinliyor. Çok farklı dallara hitap etmek çok önemli. Yeni yaptığım besteler var ve inanılmazlar. Çok güzel ama henüz olmadan karar vermem. Yakında kayda giriyoruz. Arka arkaya çıkaracağız. Eser çok çok çok güzel olmadan girmem, aranjesini de yaptırmam ve okumam da.

Selami Şahin: 'Tapılacak Kadınsın Şarkısını Anneme Yazdım'

"Otelde Komilik Yaptım"

Benim hayatım roman. İlkokul mezunuyum, notayı kendi kendime öğrendim. Antakya'nın köyünde doğdum. Suriye sınırına yakın köyümüz. Doğduğum zaman köyde elektrikmiş, yolmuş, çeşmeymiş, telefonmuş, bankaymış hiçbir şey yok. 15 yaşında İstanbul'a geldim. O gelişimde lokantada otelde komilik yaptım. Selami Şahin nasıl geldi, nasıl kendi kendine nota öğrendi? kitaplar yardımıyla. Şarkıcı olmak için. İlkokulda şarkı söyletirlerdi bana bayramlarda. Öğretmenler derdi ki senin sesin çok güzel, günün birinde büyük şarkıcı olursun. Ama nota nedir, müzik nedir bilmiyorum ki ilkokuldayım. Hala köyümüzde ilkokul var. Annemin babamın rızasını alarak İstanbul'a geldim. Anlayışlarını hiç unutmam. Babam bana dedi ki "Sana yapılmasını istemediğin şeyi karşıdaki insana yapma, başımı öne eğersen senden şüphe ederim" dedi öyle yolcu etti beni. Yani hayatımı anlatmaya çalışsam saatlerce sürer.

Selami Şahin: 'Tapılacak Kadınsın Şarkısını Anneme Yazdım'

"Soğan Ekmek Yedim, Paramı Aileme Gönderdim"

İstanbul'a 15 yaşımı bitirmek üzereyken geldim. Beyoğlu düşleri diye bir film seyretmiştim ilkokulda Herhalde Beyoğlu çok meşhur diye düşündüm ve minibüsçü amcaya "Beyoğlu" dedim. Tahtadan bir bavulum var küçük. Beyoğlu'na geldim. Ezan okundu girdim namaz kıldım ve "Allah'ım, bütün dinlerine peygamberlerine saygım sonsuzdur. Ben iş bulacağım. Annem babam çok fakir onlara bakacağım bir an önce iş bulmam lazım yoksa sokaklarda yatacağım" dedim. Çıktım lokantaya "İşçi lazım mı?" dedim, hayır cevabını aldım. En son pasajın yanında Şato oteli vardı ara sokakta hala görüyorum. Gittim "Bana iş verin. Ben şarkıcı olmaya geldim. Yatacak yerim yok annem babam çok fakir" dedim. Kocasını çağırdı rahmetli onlar tabii. Bu çocuğu çok sevdim, "Şarkıcı olmak için gelmiş iş arıyor" dedi. Beni aldılar ve ben tuvalet temizledim, yatak düzelttim, ütü öğrendim. Sonra ütücüde Tarlabaşı'nda çalıştım. Bir de lades tavukçusu vardı orada komilik yaptım. Kapıyı kilitliyorlardı üzerime, yatıyordum. Öyle acılı günlerdi. Ama kazandığım parayı soğan ekmek yiyordum anneme babama gönderiyordum.

Selami Şahin: 'Tapılacak Kadınsın Şarkısını Anneme Yazdım'

"17 Yaşında Ünlendim"

Sirkeci'de plakçılık iş hanı vardı ve orada iş buldum. "Babalar bana plak yapın, benim sesim çok güzel şarkıcı olmaya geldim" dedim. "Oğlum sen 16 yaşındasın, nota bilmiyorsun, burada işçisin dükkanda yatıyorsun." dediler. "Yoksa işten ayrılacağım" dedim. Patron "Bir dinleyin sesini" dedi. Bir kuple okudum ve ayağa kalktılar "Böyle bir şey olamaz. Bu çocuğa hemen 45'lik" dediler. 1-2 45lik derken 3.de 17 yaşına girerken ünlendim.

Selami Şahin: 'Tapılacak Kadınsın Şarkısını Anneme Yazdım'

"Tapılacak Kadınsın" Şarkısını Anneme Yazdım

Müzik bir aşktır. Allah bana bu gücü niye verdi anneme babama taptığım için. Onlara ben yemedim yedirdim. Soğan ekmek yedim. Kral ve kraliçe gibi yaşattım. 70 yılında hacca gönderdim. Mezarları Zincirlikuyu'da yan yana. Allah onun için bana bu gücü veriyor, çünkü annem Arapça konuşuyordu, Türkçe bilmiyordu. Derler ki 'Tanrıdan sonra anneye ve babaya tapılır'. Onlar hayattayken değerini bilmek lazım. Onun için Allah bana bu gücü veriyor. "Tapılacak Kadınsın" şarkısını ben rahmetli anneme yazdım. Müzik bende bir aşktır. Dünyaya bir daha gelsem yine besteci, yine şarkıcı Selami Şahin olmak isterdim.

30.11.2022
FACEBOOK
İNSTAGRAM