Elif Kaya, DEJAVU Yaptırdı

Elif Kaya, DEJAVU Yaptırdı

Türk pop müziğinin en iyi kadın vokallerinden biri. Şarkı söylerken yetmişlerin o güçlü kadın vokallerinin kalitesini hissediyorsunuz. "Bir Bilebilsen" ile iyi bir çıkış yaparak hayatımıza girdi. Diğer popçulardan farklı, kendi dünyasında yaşayan, bu dünyayı bize yaşatan bir yorumcu. Elif Kaya ile hem korona günlerini hem de "Dajavu" albümünün klip şarkısı "Selam Ver"i konuştuk.

Elif Kaya, DEJAVU Yaptırdı

Ben Zaten Hep Karantinada Gibiydim

Normalde de aslında biz karantinada gibi yaşıyorduk; stüdyo ev, stüdyo ev genelde pek dışarı çıkmıyorduk. Bizim için o anlamda bu iki aylık dönemde pek bir şey değişmedi, konserler dışında. Fakat bu dönemde daha fazla kitap okuyorum, daha fazla kendime vakit ayırıyorum, yoga yapıyorum, bir şeyler izliyorum. 

Elif Kaya, DEJAVU Yaptırdı

"Selam Ver", İki Sene Bekledi

"Selam Ver"i ben bayağı küçük yaşlarımda duymuştum ve çok etkilendiğim bir şarkıydı, ezbere bilmiyordum. Ama o melodi ve o nakarat daima dilime dolanırdı. Yıllar geçti hani hiç sahnede söylememişim, unutmuşum. Stüdyoda bir gün mırıldanıyorum, koridorlarda sürekli bağırıyorum: "Hiç Olmazsa Selam Ver" diye. Bir gün dedi ki Selim Çaldıran "nedir bu söylediğin şarkı?". "Tarkan'ın 'Selam Ver' şarkısı" dedim. "Biraz mırıldansana" dedi, sonra piyano çalmaya başladı. "Allah Allah bu şarkıyı yapsak mı Elif senin sesine ne kadar yakıştı." dedi. Ben bilmiyorum hiç yakışıyor mu, yakışmıyor mu tamamen içimden geliyordu ondan söylemiştim. O anda içeri girdim, stüdyodaydım ve şarkıyı okuduk. Sonra bu şarkı bir iki sene falan bekledi. O süre içerisinde "Dejavu" albümümü yaptık. Sonra yapımcım Polat Yağcı bunu yıllar sonra, bu şarkının beklediğini duyunca hani "Neden sakladın bunu bu kadar süre? bunu çıkaralım" dedi. Çok dikkat çekeceğini düşündü. Dolayısıyla "Dejavu" albümü çıktığında bir tane de slow olsun diye düşündüm ve şarkıyı albüme ekledik. Tarkan'ın ilk albümünde yer alan "Selam Ver" 90'ların çok sevilen bir şarkısı olduğu için albüme koymaya karar verdik. Fakat onu "Dejavu"daki diğer şarkılar gibi değiştirmeye kıyamadım çünkü o şarkı, o saf haliyle o kadar içtendi ki. Defalarca okumaya çalışsam da o içtenliği yakalayamadım. O yüzden onu olduğu gibi öyle seslendirmek istedim.

Elif Kaya, DEJAVU Yaptırdı

Kardeşimle Hayallerimizi Birleştirdik

Benim sinema okuyan bir kız kardeşim var. "Selam Ver"in video klibini beraber çektik. Hayallerimizi birleştirdik. Aslında çok büyük bir şeye cesaret ettik sanırım. Adı Melek Kaya, inşallah sektörde ileride daha çok iş yapıp, müzik ve kliple ilgili bir şeyler yapacağını düşünüyorum. Daha soft bir klip daha şarkının duygusuna, ruhuna uygun bir klip olduğunu düşünüyorum. Klipte kendi dünyamızı yansıtmaya çalıştık bir tık ve sevdiğim çizgidir o softluk, sadelik. Yansıtmaya çalıştık, keyifliydi. 

Elif Kaya, DEJAVU Yaptırdı

İnsanların Sanatçıya Bakışı ve Saygısı O Kadar Yerici ki

Sanatçıları yeren bir takım yorumlar olabiliyor. Mesela ben dans ederken bir video paylaşmıştım "Aşklarca"dan. Ben zaten sahnede de dans ediyorum. Fakat o bakış yani, insanın bazen sosyal medyada sanatçıya bakışı, saygısı o kadar yerici oluyor ki. Bu bakışa ben "körlük" demek istiyorum. 2020 yılındayız, bu kadarına bile gözlerimizi açmamız gerektiğini düşünüyorum. En azından insanlara biraz saygı duyulsun. Mesela ben geçenlerde kendi şarkıma küçük bir dans görüntüsü çektim. Tiktok'u indirmiştim acaba nedir, bu neyin nesidir? Diye kurcalıyordum. Acaba yeni şarkımız çıktığında oraya bir şey paylaşılabilir miyim gibisinden, daha çok insana ulaşmak adına. "Aşklarca" şarkımda şöyle bir dans etmek istedim. Onu da dinleyicimle paylaştım. Ama ben şarkımı söyleyip, bestemi yapıp yine her zamanki kabuğuma çekilmek istiyorum, o daha keyifli.

13.06.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM