Standart Türk Pop Çizgisinin Dışında Bir Popçu

Standart Türk Pop Çizgisinin Dışında Bir Popçu

Türk popunun yakışıklı ve başarılı pop müzik yorumcusu. Hem beste yapıyor hem de kendi solo kariyerinde ilerliyor. Son bir kaç yıldır kardeşi Turaç'la beraber soundlarının yönünü batıya çevirdiler ve çok üst işler yaparak standart popçuların çizgisinden uzaklaştılar. Pandemi döneminde de çalışan Berksan "Darmaduman" adlı teklisini yayınladı. Berksan ile korona günlerindeki hislerini ve müziğe bakış açısındaki farklılığı konuştuk.

"Para Kazanmak Adına Müzik Yapmıyorum"

Biz bu tarz pandemi gibi ultra üst durumları önceden taahhüt edemediğimiz için başka türlü hazırlıklar içerisindeydik. Ben aslında bir single yerine birkaç şarkıyı paylaşmayı istiyordum. Bunun heyecanı böyle motivasyonu hepimizin üzerinde had safhadaydı. Bir anda tabii ki bütün dünyayı ilgilendiren bir konu, hepimizi ilgilendiren bir konu gündemimizi değiştirdi. Ama bu süreçte de evde oturmak istemedim daha doğrusu sadece para kazanmak adına müzik yapmayan birisi olarak şarkılarımı paylaşmak istiyorum. Çünkü beni asıl hastalandıracak şey onları paylaşmamak olurdu.

Standart Türk Pop Çizgisinin Dışında Bir Popçu

"Maske Taktığım İçin Gülüyorlardı"

Ben daha Wuhan'da bu işler patladığında "inşallah bu bir salgına dönüşmez" diyenlerden biriydim. Hatta biz bu Türkiye'ye ve Avrupa'ya yayılmadan hemen önce İtalya'daydık çekim için gitmiştik Milano'daydık Hande Yener, ben ve ekip arkadaşlarımız hep beraberdik. Hande'nin bir videosu çekilecekti, benim fotoğraflarım çekilecekti birlikte hep beraber oradaydık ama biz yolculuğumuzu da mesela maskelerle, eldivenlerle yaptık bize havaalanında gülüyorlardı. Ciddi ciddi güldüler bize, hatta havaalanında bir doktor geldi yanımıza "Bunların faydası yok size" falan filan gibi konuşma yaptı ama biz yine de taktık yani ben çıkarttırmadım kimseye, Milano'da da taktık. Tam biz dönerken döneceğimiz gün Milano'da bir gemide virüsün 4-5 kişide rastlandığının haberi yayıldı. Onu da ciddiye almadı oradaki arkadaşlarımız, sonra biz gerçekten Türkiye'ye dönünce İtalyanlar 40 gün sokağa çıkma yasağı yaşadılar ve görüntülü konuşmalar yaptık. "Berksan sen çok haklıymışsın" falan dediler, bana sonradan hak verdiler.

Standart Türk Pop Çizgisinin Dışında Bir Popçu

"Darmaduman Sürpriz Bir Şarkıydı"

Kardeşim Turaç'la çok ciddi bir uyumumuz oluştu, çok zor denk gelir aynı aileden olup, müzikal anlamda bu şekilde ruh tutturmak aslında zor bir iştir. Şükürler olsun bizim aramızda böyle bir uyum var, ara sıra benim için özel olarak bestelediği besteleri oluyor, benim yorumlamam için besteleri oluyor. Çünkü biz sürekli kayıt halindeyiz, hep beraberiz yani ama arada bir sürprizler çıkarıyor bunu sana yaptım diye. "Darmaduman" şarkısı da bunlardan bir tanesi. Zaten şarkı bana gelir gelmez yazdım hemen sözlerini. O anki duygularım, hislerim neyse onu yazıyorum. Ben genelde adaptasyon yazdığım zaman, hikayeyi baştan çizerek işte "Şu anda şu duyguyu yazacağım, bunu yapacağım" diye yola hiç çıkmıyorum. Genellikle dinliyorum, duymaya çalışıyorum, yani ne diyor o melodi bana. Aslında beste ne diyor onu duymaya çalışıyorum. Böyle her şey kendiliğinden oluşuyor, "Darmaduman" da o tarz adaptasyonlardan bir tanesi.

Standart Türk Pop Çizgisinin Dışında Bir Popçu

"Klibi Basite İndirgemek İstemedim"

Bu süreçte biz de yepyeni deneyimler edindik tabi ki şarkıların bize sunduğu kadarıyla. Bu süreç bizi yeni şeyler denemek zorunda bıraktı. Fotoğrafları evde çektik, Turaç cep telefonuyla çekti. "Evet, Turaç artık ne yapacaksın bundan sonra, bilmiyorum sen ne yapacaksın bana" falan diye espriler yaptık. Klipte ise şartlardan dolayı evde bir şeyler hazırlayıp sunuyorlar ama şarkı bunu kaldırabilecek bir alt yapıya sahip değildi. Benim buna bir şeyler yapmam gerekiyordu. Can Öz'le bir araya geldik ve şöyle bir karar aldık: Dedik ki "Biz bütün kurallara yine uyalım, set kurmak zaten yasak, ağır bir prodüksiyona girmeden al Can kameranı gel" dedim. Sadece, "Bunu evde söylemek istemiyorum, bu kadar basite indirgemek istemiyorum bu işi" dedim. Ve biz bir sabah gün doğumunda Kilyos'a gittik sahilde benim sahnelerim çekildi, geri kalan her şey stok görüntülerden satın alınarak yapıldı. Yine de şunu söyleyebilirim çok daha iyi olabilirdi. Kimse evinden çıkmazken Can Öz benim için çıktı, gittiğimiz yerde neyle karşılaşacağımızı da bilmiyorduk. Ama günümüz şartlarında gerçekten harikaları başardığımızı düşünüyorum.

Standart Türk Pop Çizgisinin Dışında Bir Popçu

"Daha Az Kazanıp, Daha Çok Mutlu Olduğum Bir Dönemdeyim"

Ticari düşünerek kaygıyla hareket ettiğim günlere sadece üzülüyorum. Daha doğrusu bana bunu düşündürmüş olmalarına, durumu böyle empoze etmiş olmalarına üzülüyorum. Çünkü diğeri tamamen sizi yansıtan bir şey. Gerçekten her şeyi yaptın mı diye kendinize sorduğunuzda evet diye cevap verebiliyor musun? Dolayısıyla çizginin bu tarafında kalmak beni çok daha mutlu ediyor. Evet tabii ki para da çok önemli, özellikle işinizin sürekliliğinin devamı çok önemli. Ama inanın şöyle söylemek istiyorum. Şu an daha az kazanıp daha çok mutlu olduğum bir dönemdeyim. Çünkü istediğimi yapıyorum, en önemlisi bu, özgür bıraktım kalbimi.

07.07.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM