Cenk Eren: 'Hepimiz Fiyatımızı Yarıya İndirelim'

Cenk Eren: 'Hepimiz Fiyatımızı Yarıya İndirelim'

Yıllarını müziğe vermiş bir yorumcu. Önce sahnede meşhur oldu, oradaki yorumculuk deneyimini albümlerine taşıdı. Yayınladığı tematik konsept albümlerle Tanju Okan, Ferdi Özbeğen ve en sonda Selda Bağcan şarkılarına yeniden hayat verdi. Çok iyi bir yorumcu. Şarkıları hissederek seslendiriyor ve bu duyguyu bize veriyor. Cenk Eren'le 2020 yılının şanssız pandemi günlerini ve "Repertuvar Selda Bağcan Şarkıları" albümünü konuştuk. Cenk Eren hayatında ilk kez albümünün plak olarak da yayınlanmasından dolayı heyecanlı. Pandemi döneminde müziğin ve sahnelerin mutfağında çalışan ve işsiz kalan sahnelerin emekçileri içinde bir şeyler yapılması gerektiğini söyleyecek kadar da duyarlı.

Karantina Bana İyi Geldi

14 Mart'tan beri karantinaya aldım kendimi. Çok mecbur kalmadıkça sokağa çıkmadım, haliyle bir de 6 kilo aldım. Ayrıca sokağa çıkmak ve çalışmak zorunda olan insanlar vardı. Ben o kısımda olmadığım için kendimi o anlamda şanslı hissediyorum. Çok dinlendirdim vücudumu, beynimi, ruhumu. Bana biraz bu anlamda iyi geldi. Sorumluluğum altında olan insanların hepsiyle ilgilendim. Ailem, müzisyenlerim gibi. Fakat daha sonra dairenin çevresindeki yani benim etrafımdaki insanların biraz daha dışına çıkıp onları düşünmeye başladım. Oradan talepler geldikçe ya da gelmese de" eyvah o insanlar ne yapıyor, ne yapacaklar, ne olacak" falan demeye başlayınca o zaman düşünmeye başladım tabi. 

Cenk Eren: 'Hepimiz Fiyatımızı Yarıya İndirelim'

Müzisyenler Zor Durumda Kaldı!

Ben ve benim tarzımdaki arkadaşlarım orkestralarını her zaman korur kollarız ki öyle yaptık. Fakat bunun dışında kayıt dışı çalışan ve herhangi bir solisti olmayan çok müzisyen, sanatçı arkadaşlarımız var. Belki isim olmamış bir sürü, yüzlerce, binlerce müzisyen arkadaşımız var, onlar çok zor durumda kaldılar. Bizler tabii ki çalışmadan durabiliriz, orkestralarımıza da bakabiliriz, baktık da zaten ama diğer müzisyenler için çok bir şey yapılamadı. Onlar sigortasız çok çalışan olduğu için devlet yardımlarından da faydalanamadılar.

Sosyal Medyada Linçe Uğradım

Hep denir ya müzisyenler çok para kazanıyor falan diye, belki şeyi ayırmak lazım. Hani bizimle çalışan müzisyenler, adı olan müzisyenler o parayı kazanmış olabilir ama ufak yerlerde çalışan müzisyenlerin durumu farklı. Hepsi hakikaten çok cüzi paralara günlük çalışan insanlar. Gündelik işçiler gibiydi onlar çok zorlandılar bu dönemde. Onlar için bir şeyler yapılması lazım. Hep şu söylendi "O zaman siz bakın". Fakat bu birinin yapabileceği bir şey değildi, bu muhakkak devletle birlikte yapılabilecek bir şeydi. Onun için de biz dedik ki peyderpey, bütün iş kolları açılırken kurallar çerçevesinde müzik ve sahne sektöründe ki iş yerleri de açılırsa insanlar da yavaş yavaş çalışmaya başlarlar. Bunu dedim ve linçe uğradım. "Biz bakabiliriz kendimize, önemli olan bu müzisyenler" dedim ama yanlış anlaşıldı. 

Cenk Eren: 'Hepimiz Fiyatımızı Yarıya İndirelim'

İnsanların Acısı Varken Ben Evde Oturup Şarkı Türkü Söyleyemem

Bu hastalık başladığında ben şöyle bir şey söylemiştim "İnsanların acısı var, bunun nereye gideceği belli değil, böyle bir şey varken ben böyle çok evde oturup şarkı türkü söyleyemem" demiştim. Fakat hassasım, hani korktum, çünkü o yurt dışındaki olayları görünce, işte o hastaneler, ambulanslar, o hastane bahçelerinde hastalar, ölümler falan beni korkuttu. Ben Allah korusun öyle bir yere giderse o zaman evde şarkıyı, türküyü kim dinleyecek diye o lafı ettim. Dolayısıyla o zaman müzik yapmayacağımı söylemiştim ve de yapmadım. Ama baktık hakikaten Türkiye bu süreci çok güzel atlattı, tabii ki ölümlerimiz oldu Allah rahmet eylesin. Fakat hastanelerimizden o kötü görüntüler gelmedi, caddelerimizden o kötü görüntüler, ambulans sesleri gelmedi dolayısıyla bende ufak tefek o online konserler yaptım.

Sanatçılar Sahne Fiyatını Yarıya İndirmeli!

Sahneler başlayacak bazı yeni normallerle olmaya başladı, olacakta. Sahnelerde, her şeye çok dikkat edilecek. Bu olmalı çünkü dediğim gibi oralardan bir sürü insan, müzisyeni, garsonu, komisi bu insanlar para kazanacaklar. Bence bunun faturasını orada çalışan biz sanatçıların ödemesi gerekiyor. Herkes fiyatını yarıya indirecek. Hatta daha fazla olmalı. Böyle bir dönemde işlerin devam edebilmesi için sanatçılar en azından yarı yarıya bir indirim yapacak ki fiyatlarında, işletmeler böylece mekan sahipleri de fiyatlarını arttırmasın ve insanlar da bu mekanlara gelsin. Bu seneyi böyle geçirmek durumundayız. Yani ekonomiyi ayakta tutmak için insanlar bu seneyi böyle geçirecekler, bu mekanlara gelen insanlardan o fahiş fiyatları alırsanız zaten o insanlar gelmez. Müzisyeninin, garsonunun, komisinin, tuvaletçisinin, çiçekçisinin oradaki herkesin ufak tefek bir para kazanıp o mekanları ayakta tutabilmek önemli olan. 

Cenk Eren: 'Hepimiz Fiyatımızı Yarıya İndirelim'

Selda Bağcan'la Atışıyoruz 

Bana diyorlar ki "Neden hep proje albümler yapıyorsun?" Evet ben proje albümler yapıyorum ama arada benim yaptığım sıfır şarkılardan oluşan albümler de var, arada sırada tekli şarkılar da çıkarıyorum, güzel bir şarkı olursa onu da söylerim. Ben proje albümü yapmayı seviyorum, bundan da mutluyum. İnşallah ömrüm el verirse dördüncüsünü de yaparım bunun, beşincisini de yaparım. Ama bu son Selda Bağcan albümü benim için çok kıymetli bir albüm oldu. Selda'nın prodüktörlüğünü ve yapımcılığını yapması benim için çok özeldi. Yani mutluyum, benim için işler yolunda gidiyor bu anlamda. Yaptığım proje albümleri gayet iyi gidiyor, gayet güzel gidiyor. Her şey yolunda. Seldan Bağcan albümüm plak olarak da yayınlandı. Bu benim ilk plağım oldu. Çok önemli benim için, hakikaten plak dinlemek çok keyifli bir şey. Çok farklı ve çok güzel. Her yerden alabilirler plağımı. Selda ile de küçük bir atışma yapıyoruz. Selda'nın albümü çıktı "Hırslandırdın beni şimdi daha saldıracağım o albüme. Seninkiyle başa baş gitmek istiyorum" falan diyorum gülüyor. Çünkü sonuçta benim plağımın prodüktörü de o, aynı zamanda onun kendi albümü de çıktı, plağı da çıktı. "Hadi bakalım" diyor. Çok güzel tatlı bir rekabet bile oluşturduk aramızda.

13.07.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM