Mikrofonum Silinmeden Şarkı Söylemem!

Mikrofonum Silinmeden Şarkı Söylemem!

Pandemi Manevi Olarak Hepimize Çok Şey Kattı

Müzik dünyasının en güçlü kadın vokallerinden biri. Çok iyi bir sesi var. Asla hak ettiği yerde değil. Ama özel bir dinleyicisi var. Modern, lafını esirgemeyen ve çalışmaktan asla ödün vermeyen bir yapısı var. Zeynep Dizdar ile korona pandemisini nasıl geçirdiğini konuştuk. Bir yandan "Kör Kurşun" adlı teklisini yayınlayan bir yandan da korona döneminde kendine zaman ayıran Zeynep Dizdar'da diğer yorumcular gibi bu dönemde işsiz kalan ve mağdur olan müzisyenler için hiç kimsenin hiç bir şey yapmamasına tepki gösterdi. 

Mikrofonum Silinmeden Şarkı Söylemem!

Murat Uyar'la Arada Atışıyoruz

Murat Uyar'la biz böyle arada bir atışırız. O bana kızar ben ona kızarım. "Şunu yapamazsın, sen şundan anlamazsın" ben bir nakarat yaparım o bunu beğenmez falan sonra bir şarkı açtı "Eehh dinleyeyim" dedim. İlk başta açtığında dinlemedim "Tamam işim var dinleyeceğim" dedim. Ondan sonra "Dinle dinle" dedi ısrarla bana. Oturdum kulaklığımı taktım son ses şarkı başladı. Allah allah dedim şarkı bana öyle iyi geldi ki öyle güzeldi ki. İlk başta melodi bana Arap şarkısı gibi geldi. "Aa bu Arabic bir şey" falan dedim sonra sözleri dinledim nakarat falan "Okuyan bunu ne kadar güzel okumuş" dedim, sonrasında bu demoyu Kader'in okuduğunu öğrendim. Fakat sonra Kader şarkıyı almaktan vazgeçmiş. Kader okumuş bunu ama sonra "Demo olarak kalsın ben şu anda düşünmüyorum" demiş ve şarkı kalmış. Ben de Murat'a dedim ki "Ben biraz daha okuyayım bunu bakayım". Hakikaten ben bir baktım bir gün evde işteyim ben otel odasında işte aramızda iki oda var Murat'la, ben farkında değilim ben bağıra bağıra şarkıyı söylüyorum. Murat kapıya geldi "Sen şarkıyı ezberlemişsin bitmiş. O zaman hemen döner dönmez bunu yapıyoruz." dedi. Gerçekten aynen böyle oldu. Gittik hemen stüdyoda okumasını yaptım ve enteresan olarak araya korona girdiği için "Kör Kurşun" benim ilk okuduğum haliyle kaldı. Bir daha okumadım şarkıyı. 

Mikrofonum Silinmeden Şarkı Söylemem!

Pandemi Dönemi Şarkıyı Yayınlattı

"Kör Kurşun" şarkısını Murat Uyar'la beraber aldık ve Polat Yağcı'nın kapısını çaldık. Şarkı dinlendi. Şarkının demo okumasıyla beraber şarkıyı beğendi ve bana "Bu kenarda dursun bir tane daha hareketli bakalım." Dedi. Biz "Bir ay içerisinde belki bir aya kalmadan bir hareketli şarkı buluruz; belki Sinan Akçıl'dan, belki benim yaptığım şarkılardan." O şekilde "bye bye" dedik ve çıktık. Ama tabi çalışmalar devam ederken bu korona olayı patladı , ondan sonra hiçbir şey yapamadık. Bundan bir iki ay önce Murat Uyar korona karantina döneminde bana "Ya şarkının her şeyi bitti ben biraz toparlayacağım bir mastiring yapacağım senin okuman da gayet güzel, bir tek başındaki introyu değiştireceğiz." Dedi. Başka bir aranjör arkadaşla kafa kafaya verdiler. "Ben sana karışmıyorum zaten evde oturuyoruz, kendi firmam aracılığıyla bunu yapacağım." Dedim. "Ben Polat Abiye de bunu böyle söylerim" dedi. "Peki" dedim ve şarkı bu şekilde pandemi döneminde yayınlandı.  

Mikrofonum Silinmeden Şarkı Söylemem!

Mikrofonum Silinmeden Şarkı Söylemem

Pandemi olayında ben bir şok yaşadım. "Ne oluyoruz" dedim "ne oluyoruz, ne oluyoruz?"... Eve kapandık. Evdeyim, spor yapıyorum, dans ediyorum falan böyle geçti günler. Ondan sonra baktık ki yok çok ciddi bir şey bu pandemi. Baktım evde vakit çok güzel geçiyor aslında, kendime zaman ayırmaya başladım. Çoğu insanda galiba bunu söylüyor. İnterneti karıştırdım, kayıtlara baktım ve gerçekten fırsat bulamadığımı anladım. Çünkü gün içerisinde o kadar çok şeye koşturuyoruz ki. Bu sürede birçok şarkının nakaratını bitirdim. İsteyen bazı arkadaşlar vardı onlar için çalışmalarımı bitirdim. Kendimi dinledim kafamı dinledim biraz. O bir şey söyledi, bu bir şey söyledi, o bunu yaptı gibi bir karmaşanın içerisindeymişiz aslında. Yani korona da bir vesile oldu, evet kötü bir vesile oldu ama insanların biraz kendilerini dinlemeleri için vesile oldu. Hemen şunu ekliyorum. Temizlik titizlik anlamında bende hiçbir şey değişmedi. Çünkü ben her daim yıllardır böyle yaşayan bir insanım. Hiç kimseyle tokalaşmam, tokalaşsam da elimde kolonyam olur. Uçağa bindiğim zaman başımı bile yastığa yaslamam hemen şeyini değiştiririm. Ben uçağa bile bindiğimde "yemek yeme yeri silindi mi?" derim. Yani ben bu konuda ultrayım. Sahneye çıkacağım zaman hemen oradaki mikrofon silinir, mikrofon silinmeden şarkı söyleyemem. Kendi özel mikrofonumun dışında öyle denk geliyor bazen yani kendi mikrofonumu götüremiyorum. Mesela başka bir kulaklık olduğunda birisi bana dese "Şunu dinler misin?" diye, "Yok canım dinleyemem kusura bakma yani kendi kulaklığım olmadan dinlemiyorum" diyorum.

Dört Ay Para Kazanamadım

Karantina döneminde sahnemi yapamadım, hakikaten para kazanamadım. Üç ay, dört ay olacak. Parasal olarak beni de çok etkiledi, öyle diyebilirim. Manevi olarak çok şey kattı ama herkes farkında değil aslında, farkında olanlar da var, ama herkes bir kendine geldi. Herkes bir silkelendi, herkes bir eşitlendi. Aslında gerçekten insanların kendine gelmesi için bir ödev midir nedir anlamadım ama bu olmalıydı. Belki daha kötüye gidecekti hayat. Bence bu olmalıydı, bir şey bunu durdurmalıydı. Orkestra şefim ve orkestramla telefonlarla görüntülü konuştuk o dönem. "Ne yapıyorsunuz, iyi misiniz, bakayım nasılsınız?" diye. Kimisi kilo almış, kimisi şey olmuş, kimisi saçı sakalını uzatmış ama herkes böyle biraz daha hijyen yani gözler aslında böyle biraz daha insan insan bakıyordu. 

Mikrofonum Silinmeden Şarkı Söylemem!

Koskoca MESAM Sanatçılarına Neden Destek Olmadı?

Korona pandemisinde sadece parasal anlamda, maddi anlamda endişe uzadıkça, zaman uzadıkça, "Hay Allah biz nasıl para kazanacağız?" demeye başladım. Çünkü bizim işimiz eğlence işi, bizim işimiz topluluk işi. "Biz şimdi ne yapacağız?" kara kara bunu düşünüyorduk. Nereden para kazanacağız, nasıl para kazanacağız? Çünkü hiçbir şekilde destek görmüyoruz. Ne MESAM'dan ne başka bir yerden. Bu konuda İsyan ediyorum, koskoca MESAM kuruluşu üyelerine, sanatçılarına, sahne yapan sanatçılarına, en azından durumu daha orta derecede olan sanatçılara neden destek olmadı? Çok mu zordu bir kısım para çıkarmak havuzundan filan, ne yaparsan yap ama yardım için bir şeyler yap. Ben acayip üzüldüm çünkü öyle bir şey yapsalardı çok iyi olurdu. Ben müzisyen arkadaşlarıma da yardımcı olacaktım. Çoluğu çocuğu olan arkadaşlar da var. Üç ay çalışmamak ne demek o insanlar için ki hala işler tam anlamıyla açılmadı. 

 

06.08.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM