Bizi İleriye Götürecek Şey İlim, Bilim ve Kültürdür. AVM'lerle Bir Yere Varamayız!

Bizi İleriye Götürecek Şey İlim, Bilim ve Kültürdür. AVM'lerle Bir Yere Varamayız!

Pandemi döneminde sokağa çıkma yasaklarının olduğu dönemde o albümünün son çalışmalarını yaptı. Bir ara tereddüt yaşasa da albümü pandemi döneminde yayınlama kararı aldı. Hatta albümünün tanıtımını online yaptı. İlk kez bir albüm lansmanı Instagram aracılığı ile yapıldı. Türkiye'nin Eurovision gururu Sertab Erener, yaz başı yayınladığı albümü ve Türkiye'nin Eurovision Şarkı Yarışmasına katılmamasına yönelik düşüncelerini sorduk

Üç Dört Yılda Bir Albüm Yapıyorum

Pandemi öncesi albüm hazırlığındaydım. Pandemi patladığından itibaren açıkçası ilk iki hafta benim için çok büyük bir şok oldu yani onu kavrayıp, sindirip ne olduğunu anlamaya çalışmak bir-iki haftamı aldı. Hani bizim algılarımızın halen arada bir ne yaşandığıyla ilgili çok net değildi, insanın her şeye alıştığı gibi şu anki bu düzene de alıştık. Kendimi ve benim müzik ürettiğim arkadaşlarımı bir şekilde oyalamış oldu bu albüm. Bizim için avantajlı oldu aslında, sanki hiçbir şey yokmuş gibi iki hafta sonra albüm çalışmalarına devam ettik. Açıkçası ailemi, arkadaşlarımı görememenin ötesinde bu süreç sadece benim çalıştığım ve ürettiğim bir süreç oldu. Ben zaten yılda bir yada iki yılda bir albüm çıkaran biri değilim. Benim rutinim üç-dört yıl. Bu sefer böyle bir dörde dayandık gerçekten. Çok çalıştım, çok konser verdim. Konser verirken çok kolay olmuyor, daha doğrusu konser verirken hiç oturup albüm yapma ihtimalim söz konusu olmuyor.  

Bizi İleriye Götürecek Şey İlim, Bilim ve Kültürdür. AVM'lerle Bir Yere Varamayız!

Müzik Her Zaman Bizim İlacımız 

İlk de aslında bitirdiğimiz ve hazır olan şarkı "Bu Dünya" oldu. Pandemi sırasında aslında önce albümü Ekim'e, Kasım'a falan bırakalım bakalım dünya nereye gidiyor diye düşündük. Sonra Mayıs'ta çıksın dedik olmadı, dedik ki hiç aceleye gerek yok. Sonra o zaman single çıkaralım dedik, yani birçok konuda gittik geldik. Sonunda çok ciddi bir yerden geçiyoruz ama müzik her zaman bizim ilacımız diye düşündüm. Bu şarkının da bu dönemde bizi iyi hissettireceğini düşündüm. Nasılsa herkes içine kapandı, kendi varoluşunu sorguladı, kendisine sorular sordu.

CD ve Plak Çıkaracağım

CD satışları artık sembolik. O teknolojiyi unuttuk artık öyle düşünelim. Zamanında hayat hikayesinde birçok teknoloji nasıl zaman içerisinde kaybolduysa kaset gibi CDde öyle bir süreç geçiriyor diye düşünelim. Bu albüm çok sınırlı sayıda CD olarak da çıkacak. Plak olarak da çıkacak fakat bu korona yüzünden fabrikalar, çalışanlar vs. biraz hatta bakanlıktan yani kağıtları ve albüm için yazışmaları yapmak bile daha uzun sürdü.  

Bizi İleriye Götürecek Şey İlim, Bilim ve Kültürdür. AVM'lerle Bir Yere Varamayız!

Albüm İçin Yağlı Boya Tabloları Kullandım

Hem single için hem albüm içi buklesi ve kapağı için iki artistle çalıştım. Single'da Sadi Güran'la çalıştık, o bizim kapağımızı yaptı single kapağımızı çizdi. Albüm kapağı için ve içinde yer alan resimlerde yine aynı ressamın Dicle Çiftçi'nin resimlerini, yağlı boya tablolarını kullandım. Onlar onun tarzı, hep bir kadın çizmek, kadın boyamak, kızlarım diyor onlara. Ben kızları albümün içine her şarkının ruhuna yakışanı koyduk. Hanhi resim hangi şarkıya yakışıyorsa o şarkının sözlerinin kenarlarına 14 yağlı tablosunu yerleştirdim.

Albümde Toplam 14 Şarkı Var

Albümün içinde 11 yeni şarkı var. 12'nci şarkı 11 şarkıdan birinin rock versiyonu. Bir tanesi geçen sene çıkan single ama o dijitalde çıkmıştı o yüzden bu albümün içine koydum adı "Belki de Dönerim". Bir de Sezen Aksu ile bundan 4-5 sene önce onun sözü bestesi olan bir sosyal sorumluluk projesi için çıkardığımız "Bağırdığım Bir Kız Leyla" şarkısı vardı. Onu da yeniden mixleyip yeniden elini yüzünü düzeltip bir kere daha içine koyduk ve bu şekilde 14 şarkı etmiş oldu. 

Bizi İleriye Götürecek Şey İlim, Bilim ve Kültürdür. AVM'lerle Bir Yere Varamayız!

AVM'lerle Bir Yere Varamayız

Eurovision Şarkı Yarışması çok güzel bir gelenek. Bence bu geleneklerin devam ettirilmesi hem müzik endüstrisi adına hem sanatçılar adına önemli. Onu takip eden büyük bir izleyici kitlesi var, büyük bir fan kulübü var. O insanlar bence müzikle dolu dolu bir gece hatta bir yıl yaşıyorlar. Bizim bunun içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Artık yarışmaya katılmıyoruz. Umarım bir ara bunun bir yanlış karar olduğu anlaşılır ve geriye dönülür. Bizim birinci olduğumuz yılın ertesi günü ertesi yıl Türkiye'de Eurovision'u yapmak. Hiç kimsenin cebinden ödeyebileceği reklam bütçesinden fazla bir şeydi. Kimsenin yapamayacağı bir şeydi. O yüzden bu tip şeyler çok değerli. Her zaman her şekilde kültür yarışı var dünyada ve biz ondan geride kalamayız, kalmamalıyız bence. Bizi ülke olarak ileriye götürecek şey ilim, bilim ve kültürdür. Bundan başka bir şey olmaz. AVM'lerle bir yere varamayız.   

29.08.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM