'Amerika Bu İşten Zararlı Çıkacak'

'Amerika Bu İşten Zararlı Çıkacak'

Müzik endüstrisinin en önemli düşünce insanlarından biri. Yıllardır sabit ve net bir duruşla popüler müzikten uzakta müzik üretiyor. En ticari şarkısının bile bir mesajı, bir ağırlığı var. Pandemi döneminde "Ay Karanlık Olunca" adlı bir tekli hazırladı. Soner Olgun'la pandemi döneminde müzik sektörünün yaşadığı zorlukları, Yeditepe İstanbul Konserlerinive Covid-19 virüsünün aslında dünyada yaşanan dijital dönüşümün haberciliğini yaptığı iddiasını konuştuk.

"Şarkıma Olan İlgi Organik"

"Ay Karanlık Olunca" 3 yıl aradan sonra bu pandemi sayesinde girdiğimiz yeni kayıt sisteminin tüm hayatımıza kattığı yeni bir açılımıdır. Komşu arkadaşımın stüdyosunda alt yapıları hazırladık. "Ay Karanlık Olunca" çok profesyonel bir kayıt oldu. Şimdi kayıtlarda teknolojik bir yenilik var, gruba gönderiyorsunuz şarkıyı, size çalınmış işi geri gönderiyor. Uzaktan çalışma imkanları arttı. Böyle bir avantaj var, bu teknolojinin getirdiği avantaj. Bütün bunlardan yararlanıp "Ay Karanlık Olunca" adlı şarkımızı sevgili dostlarımızın beğenisine sunduk. Çok da sağ olsunlar organik bir ilgi gösteriyorlar. 

'Amerika Bu İşten Zararlı Çıkacak'

"Zeynep Talu, Şarkımı Kıskandığını İtiraf Etti"

Sevgili Zeynep Talu'nun iltifatıyla başlayayım , şarkı için "Kıskandım Olgun" dedi bana. Ne kadar güzel. "Ay karanlık koş da gel ince fikre düş de gel bu söz hiç bu kadar güzel söylenmemişti" dedi. Valla iyi sözler olduğunu düşünüyorum dostlarımın referansıyla konuşuyorum. Yan yana gelmemiz gerekmedi. Notayı gönderiyorsunuz arkadaşlar çalıyor siz onaylıyorsanız 'tamamdır' deniyor, onaylamıyorsanız küçük değişiklikleri düzeltiyorsunuz bir daha gönderiyorlar size. Yan yana gelmemiz gerekmedi üretirken şarkıyı, bu bir anlamına bir avantaj oldu. Benim esas yapmak istediğim müzikal form, yani melodi, Türk melodisidir. Etnik tadı vardır, melodiktik. Benim sevdiğim üçlü bir araya geldi; etnik, senfonik ve rock. Böyle abartmadan bir araya getirme meselesi.

"Klibimi Eşim Çekti"

Bu şarkıyı pandemi döneminde hazırladık, klip yönetmenim de değerli eşimdi. Eşim bunu cep telefonuyla çekti. Evimizin bir duvarı var, orada yapıldı, etraftaki konu komşunun bahçesinde kapısında yapılmış çekimlerle hazırladık klipi. Karantina koşullarının bize dayattığı zorlukları eşim Özlem Olgun çok iyi başardı, iyi bir duygu verdiğini düşünüyorum. Biz memnunuz klipten dostlarımız da memnun, size de böyle bir duygu verdiyse ne mutlu. 

'Amerika Bu İşten Zararlı Çıkacak'

"Müzisyenler Ne Yer Ne İçer Diye Kimse Düşünmedi"

Soner Olgun sahneye çıktığı zaman, Soner Olgun'un dışında en az 50 kişi ekmek yer. Pandemi ile birlikte o ekmekler gitti, kimsenin de aklına gelmedi bunun olacağı. Bir tek Ankara Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş: "İhtiyaç sahibi müzisyenler gelsin başvursun" dedi. Onun dışında hiç kimsenin aklına gelmedi müzisyenler. Bu müzisyenler ne yer ne içer hadi Soner Efendi başka, onun meziyetleri başka. Ben yazarım çizerim işte başka işler yapabilirim ama benim arkadaşlarım ve binlerce müzisyen arkadaşım ne yapar ne eder denmedi, onlarla ilgilenilmedi. Haziran ayında yavaş yavaş müzik faaliyetleri normalleşme ile başladı, bu faaliyetler de çok komik başladı bana sorarsanız.

"Alişan Türk Halk Müziğini Temsil Etmiyor"

Bu ülkenin çok önemli değerleri var. Mesela bu ülkede türkücü tırnak içinde tanımlıyorum değerli abilerim var benim. Mesela Musa Eroğlu, bir Erdal Erzincan. Bunlar bağlamanın türkünün temsilcileridir, benden daha öte temsilcileridir, öyle söyleyeyim kimse yanlış anlamasın. Bunların olmadığı yerde Türkiye temsil edilmiyor anlamına gelir. Yeditepe İstanbul Konserlerinde olmalıydı. Açıklıkla da söyleyeyim kendisi çok değerli bir arkadaşımız olabilir ama Alişan temsil etmiyor Türk halk müziğini. Bu bence yanlış. 

'Amerika Bu İşten Zararlı Çıkacak'

"Müzik Çok Büyük Bir Sanat, Ama Müzisyenlik İkinci Meslek"

Berlin'deki bazı sanatçılar ve müzisyenlere bilmem kaç milyon Euro yardım yapılmış. İhtiyaç sahibi olmayan, buna ihtiyaç duymayan 14 bin isim de bu parayı geri vermiş. Ne biçim ahlaklı bir işten bahsediyoruz. Peki, Yeditepe İstanbul Konserinde sahna alan 60 tane seçkin dostumuz ne yaptılar? İade eden oldu mu? 'Benim ihtiyacım yok buna' diyebildiler mi? Laf aramızda Soner Olgun'un daha çok ihtiyacı vardır o isimler arasında. Soner Olgun o anlamda bir star değil, bir şey değil ama Soner Olgun buna tenezzül etmez. Yani benim klarnetçi arkadaşımın mı ihtiyacı daha çok, yoksa benim mi gibi şeyleri düşünmek lazım. Burada çok ciddi hatalar oldu. Georges Bizet büyük besteci, dostlar tanırlar herhalde "Carmen" desem yeter herhalde. Georges Bizet'in çok önemli bir lafı, var onu hatırlatmak istiyorum: "Müzik çok büyük bir sanat, ama müzisyenlik ikinci meslek." . Yine de her şeye rağmen biz pandemi dönemini çok verimli geçirdik. Eşim müzisyendir, benimle beraber çalışıyor. Özlem Olgun. 14 Pazartesi aksatmaksızın ki dostlarımız ona "Sonertesi" adını koydular, onunla beraber 14 Pazartesi hiç aksatmadan Instagram ve Facebook üzerinden canlı yayın yaptık. Çok şükür o 60 seçkin sanatçıdan çok daha fazla bir kitleye ulaştık.

"Rekorlar Kırdık"

Sosyal medya konserlerini 14 hafta boyunca yaptık ve orada kendi çapımızda rekorlar kırdık. 5 saat kesintisiz yayın yaptık. Soner Olgun sahnesi neyse onu yansıtmaya çalıştık. Bir tek ekibimiz yoktu, ben zavallı işte biraz bağlama, biraz gitar çalarak eşimin de yardımıyla orkestrayı hallettik. Akustik kayıtlarımıza başladık, akustik kayıtlarımızda çok iyi bir birikim yaptık. Şu anda 10 şarkı civarında şarkımızı kaydettik ve onlardan birini babalar günü vesilesiyle yayınladık, önümüzdeki haftalarda birini daha yayınlayacağız. Durmaksızın akustik kayıtlarımızı yayınlayacağız. Bu arada da Soner Olgun dinleyen dostlarımıza duyururum yine 7-8 tane Soner Olgun şarkısı geliyor.

"Dijital Dönüşüm Gerçekleşti, Vatana, Millete, Dünyaya Hayırlı Olsun"

2020 yılında zaten 3-4 yıldır çok bariz olan dijital dönüşüm yaşandı. Pandemi buna vesile oldu. Bu planlanan bir şeydi, artık dünyada güçlerin silahları ve kontrol biçimleri değişmiştir. Vatana, millete, dünyaya hayırlı olsun. Artık dijital devrim gerçekleşti, iyi bir devrim midir kötü bir devrim midir hep birlikte göreceğiz. Olan biten şeyin adı "dijital devrim"dir. Dünyayı yöneten daha görmediğimiz ve aslında daha kuvvetli olanlar dediler ki 'biz sizden daha kuvvetliyiz'. Eski güçler yavaş yavaş tasfiye olacak, bu işten Amerika çok zararlı çıkacak. Çin karlı çıkacak bunların hepsi benim çeşitli katıldığım yayınlarda zaten ayrıntılı olarak yaptığım paylaştığım öngörülerim.

29.08.2020
FACEBOOK
İNSTAGRAM