Erman Türköz bestelerini ve single'ını anlatıyor

Erman Türköz bestelerini ve single'ını anlatıyor

Erman Türköz 'ü tanıyabilirmiyiz, müzik kariyerin nasıl başladı?

Erman TÜRKÖZ 18 Ekim 1981'de, Yahya TÜRKÖZ ve Hülya TÜRKÖZ'ün ikinci çocukları olarak Kradeniz Ereğli'de doğdu. Babası Yahya TÜRKÖZ emekli astsubay, annesi Hülya TÜRKÖZ ise ev hanımıdır. Evren isimli kendisi gibi öğretmen bir ablası var. Çok küçük yaşlardan beri müziğe hep ilgisi olmuş ve belki biraz klişe olacak ama 4 yaşında ailesinin aldığı bir org ile müzikle tanışmıştır. Müziğin hayatımda olmadığı bir zaman dilimi hatırlamıyorum açıkçası. Dediğim gibi 4 yaşımdaydım ailem bana bir org aldığında ve müzik yolculuğum başladığında. Hani vardır ya okulda hep şarkı söyletilen çocuk. Eğitim hayatım boyunca hep o bendim. Sadece eğitim hayatımda demeyelim hatta, her ortamda hadi Erman bize şarkı söyle sözü hiç eksik olmadı kulaklarımdan. Aslında şarkı söylemeyi çok seven bir insan olmadım, hep işin mutfağında olmayı tercih ettim. O yüzden birçok sanatçıya şarkı verdim ve aranjelerini de severek yaptım.

Erman Türköz bestelerini ve single'ını anlatıyor

"Bir Yalan Olsan" isimli yeni tekliniz nasıl oluştu, hikayesini anlatırmısın?

Can dostum dediğim Hüsamettin Hüner ile zaten bütün şarkılarımızı neredeyse birlikte yapıyoruz. Yine bir gece evde birlikte otururken bir şarkı yaptık ve yaptığımız an dedim ki bu şarkı benim şarkım. Eğer bir gün bir şarkı çıkarırsam kesinlikle o şarkı bu şarkı olmalı dedim. Ki söylediğim gibi, işin mutfağında yer almayı tercih ettiğim için gerçekten bir şarkı çıkarma gibi düşüncem yoktu o zamana kadar. Ama işte hayat insanlara bazen farklı zamanlarda farklı fırsatlar sunuyor. Hiç bir şey tesadüf değil bana göre. Her şey kader. Her şeyin gerçekleşeceği bir zaman var ve o günü bekliyorlar. Yıllarca istemedim açıkçası. Hep kaçtım bu şekilde bir projeden. Ama dedim ya hayatta her şey gerçekten olması gerektiği zaman olması gerektiği yerde mutlaka oluyor. En son İzmir depremini yaşadım. Allah'a çok şükür hiçbir şey olmadı aileme ve sevdiklerime ama hayata, dünyaya bakışım bir anda değişiverdi. Düşünsenize o Rıza Bey Apartmanında o gün hayatını yitiren insanlar o sabah belki de çok güzel umutlarla çok güzel bir güne uyandılar. Belki bir hafta sonrası için hayatlarının en güzel planlarını yapmışlardı. Ve o gün dedim ki plan yapmayacağım sadece yaşayacağım yaşamam gerektiği gibi ve bir anda zaten çok beğenerek yapmış olduğumuz Bir Yalan Olsan şarkımızı ben çıkarma kararı aldım. Sonrasının ne olacağını düşünmeden, ertelemeden yaşamak ve görmek istedim. Çünkü hayat maalesef düşündüğümüz kadar uzun değil.

Aynı zamanda uzun yıllardır bir çok sözü ve müziği sana ait besteci kimliği ön planda, şarkılarını verdiğin isimler var mı?

Tabiî ki var. Aykur ilter'in albümünde yer alan Tenezzül şarkısı ile Özgür Kanat'ın ilk albümünde yer alan Buz, Her şeyim, Nasıl sevmiştim ben, Övün artık zaferinle, isimli şarkıların hepsinin söz ve müziği bana ait mesela. Daha sonra Can Sanıbelli ve Rafet El Roman ile birlikte yapmış olduğumuz ve Rafet El Roman'ın seslendirmiş olduğu "Son Veda" şarkımız var. Daha sonra Hüsamettin Hüner ile birlikte sözünü ve müziğini yapmış olduğumuz ve aranjesini yine benim yapmış olduğum Faili Belli isimli şarkımız Hakan DEMİRTAŞ tarafından seslendirilmiştir. Yine sözü ve müziğini Hüsamettin HÜNER ile birlikte yapmış olduğumuz ve aranjesini benim yapmış olduğum Seni Seviyorum isimli şarkımız da Esra SEZER tarafından seslendirilmiş ve bütün bu eserler büyük bir beğeni toplamıştır

Erman Türköz bestelerini ve single'ını anlatıyor
 

Şarkılarını yazarken nelerden etkileniyorsun? Genel bir türü var mı?

Aslında net bir türü var diyemem. Çünkü yeri geliyor sanatçıların isteğine göre bile şarkılar yapabiliyoruz. Arabesk yapabiliyoruz mesela, pop olabiliyor, yeri geldi rock beste bile yaptığımız oluyor. Ama şunu söyleyebilirim duygu olmadan hatta çoğunlukla yaşanmışlık olmadan kesinlikle çıkmıyor şarkılar. Kesinlikle duygusal bir kişiliğe sahibim ve duygu insanıyım diyebilirim. Şarkılarımın teması da genelde Aşk. Ne yaparsam yapayım Aşk'la yapıyorum

Erman Türköz 'ün müzikal anlamda hedefleri neler? 

Tabiî ki en başta çok büyük kitlelere sesimi duyurabilmek istiyorum öncelikle. Erman TÜRKÖZ diye bir insan da varmış bu piyasada ve gerçekten işini iyi yapıyor denmesini istiyorum. Yılların emeğini ortaya koymak ve herkesin de bunu hissedebilmesini istiyorum. En önemlisi de bu şarkıların hepsi benim duygularım, duygularımı paylaşmak, tek bir ağızdan çıkarcasına tek yürek olarak şarkılarımı söylemek istiyorum sevenlerimle. Tabii maalesef şu an pandemi var.

Erman Türköz bestelerini ve single'ını anlatıyor

Yakın zaman da yeni bir çalışma olacak mı, albüm yapmayı düşünüyormusun? Yoksa ilerleyen zamanda tek single olarak mı dinleyici ile buluşacaksın?

Çok yakın bir zamanda bir albüm projesi görünmüyor. Çünkü artık albümler dinlenmiyor ve ciddi anlamda bir emek bazen kendini fark ettiremeden yok olabiliyor. Albümde çünkü her şarkıya klip çekemiyorsunuz, bütün şarkılarınızı ön plana çıkaramayabiliyorsunuz. O yüzden ben her çalışmamın hak ettiği yere kavuşmasını istediğim için single çalışmalarıyla bir müddet daha ilerlemeyi düşünüyorum. Yoksa kartoneti olan ve hepsi benim duygularımdan oluşan bir albüm hayalim elbette ki var.

Erman Türköz bestelerini ve single'ını anlatıyor

Seni üreten ve müziğin mutfağında olan bir bölümde olmak mı yoksa aynı zamanda yorumlayan bir müzisyen olarak mı yer almak mutlu ediyor?

Duygularımı paylaşabildikten sonra, dinleyicilerle o aşkı yaşadıktan sonra inanın hangisi olduğu fark etmiyor. Tabi ki işin mutfağında yer almayı çok seviyorum, ama benim seslendirdiğim şarkımı şu anda insanların yüreklerine aldığını görüyorum, sahiplendiklerini hatta benim duygularımı hissederek söylediklerini görüyorum ve bu da gerçekten beni fazlasıyla mutlu ediyor. Kısacası sahnenin arkasında yer almayı seviyordum ama önde olmak daha bir iç içe daha bir kalp kalbe olmak da ciddi anlamda güzelmiş 

Sosyal medya 'dan sana nasıl ulaşılabilir? Sosyal medyanın gücüne inanıyormusun?

Şu anda en iyi iletişimin sosyal medyadan olduğunu düşünüyorum. Fazlasıyla güçlü tabiî ki. Dünyanın diğer ucundaki insana bir mesaj kadar yakınsınız. Bundan güzel bir şey var mı? Yeter ki doğru kullanılsın, teknoloji her zaman güzel buna yürekten inanıyorum. Bana isteyen herkes bütün platformlardan ulaşabilir her zaman ermanturkozofficial instagram ve tik tok adreslerim. Twitter ve facebook ta ise Erman türköz yazıp aratmaları yeterli.

Erman Türköz bestelerini ve single'ını anlatıyor

Dijital platformlarda geniş bir kitleye ulaştın, senin için nasıl bir duygu? Geri dönüşlerin nasıl?

Bunun tarifi mümkün olsaydı keşke.. İnanın anlatamıyorum, bu duyguyu bu hisleri şu an yaşıyorum sadece. O kadar güzel ki bu kadar tanımadığım insanla bir yürek olup şarkılarımı onlardan duymak, onların şarkılarımı sahiplenmesi dinlemesi. İnanın şu anda çok ciddi rakamlara ulaştık izlenme ve dinlenme olarak. Tüm ekip olarak fazlasıyla mutluyuz. Çok başarılı bir ekip çalışmasının meyveleri bunlar. Çok inanan insanların başarısıdır bu başarı. Tek başıma üstüme alınamam kesinlikle. En başta bana sonuna kadar inanan ve hep yanımda olan sevgili menajerim Yıldırım Özince, sonra çok değerli basın danışmanım, benim bütün sıkıntılarıma, bu piyasada yeni olmamın getirdiği cehaletime katlanıp her zaman doğruyu gösteren bana rehberlik yapan sevgili Funda Alkan.yine bana ve başarıma olan inancını hiçbir zaman yitirmeyen çok değerli yapımcım Murat Alkan ve bütün şarkılarımızı birlikte yaptığımız can dostum ,duygudaşım Hüsamettin Hüner. İnanın onlar olmasaydı şu anda bu proje bu platformlarda bu kadar iyi yerlere gelemezdi. Sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum kendilerine aracılığınızla tekrar.

Röportaj: Funda Alkan

04.04.2021
FACEBOOK
İNSTAGRAM