Bariton'un Maskesi Düştü !

Bariton'un Maskesi Düştü !

2018 yılında ilk adını geniş kitlelere adını duyuran Bariton pandemi döneminde yayınlanan "Maske"sini anlatıyor.

Baritonu Tanıyabilir miyiz?  

2018'de O Ses Türkiye yarışmasından tanıyor aslında çoğu insan beni. "Dursun Zaman" şarkısını coverlamıştım ve TV8 ekranlarında gösterilmişti. Ardından yaptığım Coverlarla kitlemi büyüttüm. Elde ettiğim kitleye kendi söz-müziğini yazdığım şarkıları sunmaya başladım ve onlar da ilgi gördü. "Bakarsın Olur" şarkım en çok beğenilenlerden bir tanesi. Şimdi "Maske" ile yoluma devam ediyorum. Pandemi süreci aslında bana iyi geldi çünkü bu süreçte kendi içime dönme fırsatı yakaladım ve birçok şarkı yazdım. Şu an halihazırda 30'a yakın şarkım oldu. Hepsini yayınlamak için sabırsızlanıyorum. Müziği hissettiklerimle harmanladığımda ortaya çıkan eserler oldu hepsi.

Bariton'un Maskesi Düştü !

"Maske" isimli yeni teklinin hikayesinden bahsedermisin?

"Maske" aslında Pandemiden önce yazdığım bir eser ancak insanlar şuan taktığımız sağlık maskelerini düşünüyor şarkıyı dinlerken. Şarkıda asıl anlatmak istediğim şey günümüzdeki bazı insanlar sosyal medyada adeta bir maske taktığıydı. Kendilerini hayatlarından çok mutlu ve eğlenceli kişilikler olarak yansıtıyorlar ancak hepsi içlerinde mutsuz ve problemli insanlar. Çoğumuzun çevresinde vardır böyle kişiler. Benim de vardı ve onları kaleme almak istedim.

Bariton'un Maskesi Düştü !

Video klip nasıl oluştu?  

Video klipte bu anlattıklarımı nasıl yansıtırız diye düşünürken bir fikir geldi aklıma. İnsanların içindeki aydınlık ve karanlık tarafları yansıtalım dedim yönetmene (Ahmed Nadhim). Ardından klip az çok kafamızda oturdu. Aydınlık kısımlarda çektiklerimizin yanı sıra karanlık kısımlarda Neon boyalar kullanarak o insanların içlerindeki canavarları ortaya çıkarmak istedik. Bir tarafta parti ve eğlence ortamı oluştururken aslında hepsinin içindeki mutsuzlukları ve karanlık tarafları yansıttık. Bunları Mert Baltürk'ün koreografisiyle dans'a döktük. Esra Gürses ise bize görselliğiyle dikkat çekecek ve konsepte uygun kıyafetler tasarladı.

Bariton 'un hedefleri arasında ilk önceliği hangisi?

Yeni jenerasyonun üreten isimlerinden birisi olmak var. Kendi Söz-Müziğini yazmak bu dönemle çok önemli çünkü. Düzenli olarak kendi şarkılarımı yayınlayacağım hatta. Aralarda da çok sevdiğim şarkıların Coverlarını paylaşmaya devam edeceğim tabi. 

Bariton'un Maskesi Düştü !

Pandemi öncesi sahne alıyor muydun?

Pandemiden önce bir sürü konser fırsatım oldu aslında. Sertab Erener ile bir sahne tecrübem oldu. Harbiye Açık Hava Tiyatrosunda ve İzmir Açık Hava sahnesinde. Benim için inanılmaz bir deneyimdi. Bunların dışında Milyon Festivalinde bir sahnem oldu. İzmir Hangout'da bir sahne deneyimim oldu. Oğuzhan Uğur, Okan Bayülgen , Gökhan Çınar gibi isimlerin konuşmacı olarak katıldığı bir programda sahne deneyimim oldu. Benim için her biri ayrı deneyimdi ve paha biçilemezdi.

Bariton' un kendi müziğinin türü nedir?

Alternatif demek daha doğru olur aslında. Maske biraz tarzımın dışına çıkarak deneyselliği tattığım bir proje oldu ve çok eğlenceliydi. Ama asıl tarzım Alternatif. Akustik soundlar da güzel geliyor ve Coverlarımda kullandım çoğu zaman.

Bariton'un Maskesi Düştü !

İlerleyen zaman da düet yapma fikrin var mı? İlham aldığın isimler var mı?

Düet yapmayı düşünüyorum hatta önümüzdeki projelerde güzel bir isim görebiliriz diye düşünüyorum. İlham aldığım ve idol olarak gördüğüm isimlerin başında Sezen Aksu geliyor. Sesi , sözü , müziği beni her zaman derinden etkilemiştir.

Sosyal medya ile aran nasıl? Sosyal medyadan sana nasıl ulaşılabilir?

Sosyal Medya'yı sürekli kullanıyorum aslında çünkü kitleme sürekli bir şeyler sunmaya çalışan birisiyim. TikTok üzerinde canlı konserler veriyorum hatta. Instagram üzerinden videolar paylaşıyorum düzenli olarak. Bütün platformlarda Bariton ismiyle kolaylıkla bulabilir herkes.

Röportaj: Funda Alkan

28.05.2021
FACEBOOK
İNSTAGRAM