Ceren Gündoğdu Kime #BeniEveGötür Diyor?

Ceren Gündoğdu Kime #BeniEveGötür Diyor?

Ceren Gündoğdu kimdir? seni tanıyabilirmiyiz?

1988 İstanbul doğumluyum. Piyano ve bağlamanın salonun baş köşesine kurulu olduğu bir evde gözlerimi açtım dünyaya. 9 yaşında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda Piyano eğitimine başladım. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, Boğaziçi'nde okurken bir yandan da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda Müzikal-Tiyatro bölümünü bitirdim. Türk Halk müziği şefi bir baba ve Türk müziği ses sanatçısı bir annenin kızı olarak, farklı müzik türlerinin içerisinde gezinmenin zevkini çok erken yaşlarda tattım ve lise yıllarında kendi şarkılarımı yazmaya başladım. Sinema ve edebiyat aşığıyım ve benim için şarkı yazmak da bir nevi hikâye anlatıcılığı aslında; kişinin kendi iç dünyasına dönmesine ve gerçek hisleriyle yüzleşmesine aracı olan bir ayna misali… 

Beni #Eve Götür# isimli şarkın nasıl oluştu.?

Şarkıyı kasım ayında yazdım. Geçtiğimiz son bir seneydi, hepimiz için bin bir farklı öznel sebepten ötürü çok zorlayıcı oldu. Hayatın belirsizliği ve tekinsizliği, insanı kendini ait hissedebildiği bir yer aramaya itiyor. Dünyada bir köşe arıyoruz hepimiz, sığınmak, soluklanmak, özgür hissetmek, iyi hissetmek için. Böylesi bir arayışı anlatan bir şarkı beni eve götür.

Ceren Gündoğdu Kime #BeniEveGötür Diyor?

Video Klipin bir hikayesi var mı? Klip yönetmenliğini kim yaptı?

Şarkıyı yazdıktan sonra klip için ne istediğim çok net bir şekilde aklımdaydı; bir yol hikayesi kurgulamak ve bir yuva bulabilme hayaliyle kaostan (şehirden) uzaklaşan bir kadının yolculuğunu yansıtmak istiyordum. Sound'umuz nostaljik tınılarla bezeli bu şarkıda ve o nostaljiyi görsel olarak da yakalamak fikri beni cezbediyordu. "Selvi Boylum Al Yazmalım"daki gibi bir kırmızı kamyon hayaliyle başladım klibi kafamda kurgulamaya. Yönetmenimiz Onur Cabi ise tüm hayallerimi gerçek kıldı. Kalpten teşekkürler başta Onur'a ve elbette ki tüm ekip arkadaşlarıma.

Müzik sektöründe ilham aldığın isimler var mı?

Ella Fitzgerald, Barbara Streisand, Fairuz, Edith Piaf, Sezen Aksu.

Ceren Gündoğdu Kime #BeniEveGötür Diyor?

Ceren Gündoğdu 'nun hedefleri neler?

İnsanın kendini, kendini adayabileceği ve anlam bulabileceği bir yerde var etmesi pek kolay olmuyor. Benim için o 'büyülü' yer müziğin ta kendisi. Hedefim son nefesime kadar şarkı yazmak ve şarkı söylemek. Yazdığım ve söylediğim her şarkıyla da dinleyicinin kendi iç dünyasına dönmesine, duygularını tanımlamasına, hissettikleriyle yüzleşmesine, belki diplerde kalmış bir anısıyla karşılaşmasına belki de o an yaşadıklarını ifade etmesine aracı olmak. Zamanın geçiciliğine yenik düşmeyecek derinlikte şarkılar bırakmak geriye. Bu coğrafyanın müziğiyle kendi müziğimi buluşturabildiğim, gelenekselle özgün olanı harmanlayabildiğim konserlerle daha çok insana ulaşabilmek.

Pandemi öncesi sahne programların nasıldı ?, Ayda kaç konsere gidiyordun? Sahne de nasıl bir repertuar dinleyici ile buluşuyorsun?

Her şeyin dijitalleştiği bir dünyada canlı performanslar çok kıymetli benim gözümde. Bir müzisyenin yorumculuğunu, müziğini, enerjisini en gerçek haliyle deneyimleyebilmek ancak böyle mümkün çünkü. Ben çok farklı müzik türleri dinleyerek ve söyleyerek geldim şu an olduğum yere. Dolayısıyla bu müzikal çeşitliliği ve zenginliği yansıtmaya çalışıyorum sahnede. Kendi şarkılarımın ağırlıklı olduğu, araya sürpriz türkülerin ve nostaljik şarkıların karıştığı, eğlence odaklı olmaktan çok uzak, dinleyenlerin duygusal dünyalarının kapılarını açtıran bir repertuar hazırlıyorum konserler için.

Ceren Gündoğdu Kime #BeniEveGötür Diyor?
 

Müzik sektörü pandemiden etkilendi evet ama sence şarkı üretme bölümü daha mı aza indi, yoksa şarkı üretme bölümü daha çok mu yükseldi bu zamanda?

Kendi adıma evet en çok ürettiğim bir dönem oldu diyebilirim. Müzikal üretimler kişinin o anki duygu ve düşünce yoğunluğuyla ateşleniyor. Böylesine zor bir sürecin içinden geçerken, bu kadar kendine dönme fırsatı yakalamışken, böyle bir değişimin içinde sevdiğin çoğu şeyi ve kişiyi özlemeye mecbur bırakılmışken ve daha somut açıdan yaklaşacak olursam daha çok okumaya, izlemeye, dinlemeye vakit ayırma şansı yakalamışken daha çok üretimin olması kaçınılmazdı. Çünkü çanakta ne varsa kaşığa o geliyor… Yüklendiğin her duygu bir şarkı olarak sızıyor dışarı…

İlerleyen zamanda albüm yapma gibi bir düşüncen var mı? Yoksa single olarak mı ilerlemek düşüncesindesin?

İlk stüdyo albümüm "Kapalı Gözlerle"yi 2020 Mart ayında paylaştım dinleyiciyle. Biraz talihsiz bir zamana denk geldi, henüz albümü hiç çalamadık sahnede. Bir yandan da bu sıkıntılı dönemde birilerinin yarasına merhem olmuştur belki diye teselli ediyorum kendimi ama yine de buruk bir süreç oldu benim için çünkü albümün tadını çıkartamadık tam anlamıyla ne ben ne ekip arkadaşlarım ne de dinleyicim. O yüzden şu an bir sonraki albüm için acele etmek istemiyorum. Albüm sonrasında 4 yeni tekli yayınladım, şu anda da üzerine çalıştığım 4 şarkı daha var ama hepsini tek tek yayınlamayı düşünüyorum.

Ceren Gündoğdu Kime #BeniEveGötür Diyor?
 

Yeni çıkan şarkıları nasıl buluyorsun, en beğendiğin üç şarkı hangileri?

Birbirinin tekrar, özgünlükten uzak çok iş de pompalanıyor dijital müzik havuzuna evet ama harika müzisyenler harika şarkılar yayınlamaya da devam ediyor. Ben iyi tarafa, bana ilham veren tarafa odaklanmaya çalışıyorum.

Melike Şahin - Hepsi Geçti

Ersay Üner - Gidiyorsun

Sedef Sebuktekin – Zehir

Röportaj: Funda Alkan

 

 

 

 

 

10 - Sosyal medyadan Ceren Gündoğdu 'ya nasıl ulaşılabilir?

 

YouTube kanalım için sık sık yeni içerikler üretiyorum ve videoların altına gelen yorumları okumaya ciddi ciddi mesai harcıyorum çünkü yorumlar benim en büyük motivasyon kaynağım. Instagram hesabım en aktif kullandığım sosyal medya hesabım. Twitter ve tik tok hesaplarım da mevcut elbette. Dinleyenlerin mesajlarına okumaya ve cevaplamaya elimden geldiğince özen gösteriyorum o yüzden bu mecraların her biri üzerinden kavuşmamız mümkün :)

31.05.2021
FACEBOOK
İNSTAGRAM